top of page

EurĂłpa „de facto” Ă©s „de jure” is hadban ĂĄll – MagyarorszĂĄg Ă©s Ausztria nem





Vukics Ferenc jegyzete


Egyszer mĂĄr fejtegettem, hogy micsoda kĂ©pmutatĂĄs volt az eurĂłpai elitek rĂ©szĂ©rƑl, amikor arrĂłl beszĂ©ltek, hogy OroszorszĂĄg „fegyverkĂ©nt hasznĂĄlja a gĂĄzt” ellenĂŒk, miközben az eurĂłpai hatalmak „fegyverkĂ©nt hasznĂĄltĂĄk az UkrajnĂĄnak kĂŒldött fegyvereket” OroszorszĂĄg ellen.


Ez a megfogalmazĂĄs mĂ©g 2021 oktĂłberĂ©ig nyĂșlik vissza, amikor Dmitro Kuleba ukrĂĄn kĂŒlĂŒgyminiszter zsarolĂĄsnak nevezte Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentĂ©sĂ©t, amely szerint OroszorszĂĄg a nĂ©met szabĂĄlyozĂł engedĂ©lyĂ©nek kĂ©zhezvĂ©tele utĂĄn mĂĄr mĂĄsnap kĂ©szen ĂĄll a gĂĄzszĂĄllĂ­tĂĄs megkezdĂ©sĂ©re az Északi Áramlat-2 gĂĄzvezetĂ©ken keresztĂŒl.


Hogy mi is volt a „rettenetes” Putyin kijelentĂ©sĂ©ben, arra jĂłl rĂĄvilĂĄgĂ­t az akkori ukrĂĄn kĂ©rĂ©s, amely szerint a Naftogaz ukrĂĄn ĂĄllami gĂĄzvĂĄllalat kĂ©relmezte, hogy csatlakozhasson az orosz gĂĄzvezetĂ©k minƑsĂ­tĂ©si folyamatĂĄhoz. Jurij Vitrenko, a Naftogaz akkori vezetƑje kijelentette, hogy Ukrajna ĂĄllĂĄspontja szerint az Északi Áramlat-2 nem kaphatja meg a minƑsĂ­tĂ©st, mivel nincs szavatolva, hogy a gĂĄzvezetĂ©k ĂŒzemeltetĂ©se teljes mĂ©rtĂ©kben megfeleljen az eurĂłpai jogszabĂĄlyoknak.


Kuleba akkor elĂĄrulta, hogy Kijev az EurĂłpai UniĂłtĂłl Ă­gĂ©retet kapott arra, hogy BrĂŒsszel alkalmazza az EU harmadik energiacsomagjĂĄt az Északi Áramlat 2-re. E csomag szerint uniĂłs elƑírĂĄs, hogy a gĂĄz kitermelĂ©sĂ©t Ă©s szĂĄllĂ­tĂĄsĂĄt a vezetĂ©ken kĂŒlönbözƑ vĂĄllalatok valĂłsĂ­tsĂĄk meg.

Az ukrĂĄnok Ă©s az amerikaiak egyszerƱen nem fogadtĂĄk el, hogy az Északi-Áramlat-2 beĂŒzemelĂ©sĂ©vel nem gyakorolnak ellenƑrzĂ©st az orosz gĂĄzszĂĄllĂ­tĂĄsok felett.

KövĂ©r LĂĄszlĂł 2022 november elejĂ©n Ășgy fogalmazott, bĂĄr vagy egy Ă©vtizede arrĂłl gyƑzködik MagyarorszĂĄgot, hogy az oroszok megbĂ­zhatatlan partnerek, tĂ©nyek bizonyĂ­tjĂĄk, nem Ƒk hasznĂĄltĂĄk fegyverkĂ©nt a gĂĄzt, hanem fordĂ­tva: az EurĂłpai BizottsĂĄg prĂłbĂĄlta meg a szankciĂłkon keresztĂŒl azt ellenĂŒk visszafordĂ­tani.


A Nyugat lassan nyolc Ă©ve szĂĄllĂ­t fegyvereket UkrajnĂĄnak. Angela Merkel kijelentĂ©se Ăłta tudjuk, hogy Ukrajna felfegyverzĂ©se egy hosszĂștĂĄvĂș terv rĂ©sze. A korĂĄbbi nĂ©met kancellĂĄr azt mondta, hogy a minszki bĂ©ketĂĄrgyalĂĄsokon tanĂșsĂ­tott, UkrajnĂĄval kapcsolatos fellĂ©pĂ©sĂ©vel valĂłjĂĄban csak idƑt akart nyerni Kijev szĂĄmĂĄra, hogy jobban meg tudja vĂ©deni magĂĄt az orosz hadsereggel szemben.

Heinz-Christian Strache koråbbi osztråk alkancellår december közepén így reagålt Merkel beismerésére:


„ElrettentƑk Angela Merkel volt nĂ©met kancellĂĄr szavai a minszki megĂĄllapodĂĄsok valĂłdi cĂ©ljairĂłl Ă©s alĂĄĂĄssĂĄk az eurĂłpai politikusok szavĂĄba vetett hitet. FĂ©lelmetes, milyen ƑszintĂ©n beszĂ©l errƑl Merkel asszony. Ezzel a hozzĂĄĂĄllĂĄssal csak leromboljuk a bizalom minden alapjĂĄt”.

AmiĂłta Annalena Baerbock kijelentette, a nyugati szövetsĂ©gesek hĂĄborĂșt vĂ­vnak OroszorszĂĄg ellen, mindenki azon töri a fejĂ©t, hogy mennyire volt vĂ©letlen vagy szĂĄndĂ©kos az elszĂłlĂĄs. BĂĄr Baerbock szavait a mainstream mĂ©dia nagyrĂ©szt figyelmen kĂ­vĂŒl hagyta, a közössĂ©gi mĂ©diĂĄban szĂĄmos szakĂ©rtƑ riadtan jegyezte meg, hogy a nĂ©met kĂŒlĂŒgyminiszter lĂ©nyegĂ©ben hĂĄborĂșt hirdetett OroszorszĂĄg ellen.

Ha Baerbock kijelentĂ©se a „hozzĂĄszoktatĂĄs” rĂ©sze, akkor komolyan el kell gondolkodnunk azon, hogy miutĂĄn az eurĂłpai vezetƑk nyilatkozatai Ă©s tettei szinte havonta mĂĄs irĂĄnyt vesznek, milyen mĂ©lyen is csĂșsztunk le egy nagy hĂĄborĂș felĂ© vezetƑ lejtƑn.

Ted Galen Carpenter, a Cato IntĂ©zet vĂ©delmi Ă©s kĂŒlpolitikai tanulmĂĄnyok vezetƑ munkatĂĄrsa a „NATO’s Phony (and Dangerous) Nonbelligerent Status Regarding the Ukraine War” – A NATO hamis (Ă©s veszĂ©lyes) nem hadviselƑ stĂĄtusza az ukrajnai hĂĄborĂșval kapcsolatban c. cikkĂ©ben azt Ă­rja, hogy az amerikai vezetƑk Ă©s mĂ©diaszövetsĂ©geseik szĂĄmos, öncĂ©lĂș mĂ­toszt tĂĄplĂĄltak az ukrajnai hĂĄborĂșval kapcsolatban.


Az egyik mĂ­tosz az, hogy OroszorszĂĄg 2022. februĂĄri ukrajnai invĂĄziĂłja teljesen indokolatlan volt, mivel a NATO orosz hatĂĄrig törtĂ©nƑ terjeszkedĂ©se nem volt ellensĂ©ges cselekedet. Egy mĂĄsik mese szerint Ukrajna egy szabadsĂĄgszeretƑ demokrĂĄcia. MĂ©g egy mĂĄsik, hogy az orosz-ukrĂĄn hĂĄborĂș nem pusztĂĄn kĂ©t korrupt, autokratikus rezsim csĂșnya terĂŒleti harca, hanem a demokrĂĄcia Ă©s a tekintĂ©lyelvƱsĂ©g közötti egzisztenciĂĄlis globĂĄlis kĂŒzdelem rĂ©sze. A törtĂ©net szerint a "demokratikus" Ukrajna fenntartĂĄsĂĄnak kudarca az egĂ©sz "szabĂĄlyokon alapulĂł nemzetközi rendet" veszĂ©lyeztetnĂ©.


„Az amerikai Ă©s NATO-tisztviselƑk valĂłszĂ­nƱleg egy szĂłt sem hisznek el ezekbƑl az Ă©rvekbƑl, mĂ©g akkor sem, ha lelkesen terjesztik ezt a propagandĂĄt. Úgy tƱnik azonban, hogy egy mĂĄsik, mĂ©g veszĂ©lyesebb mĂ­toszt vallanak: azt, hogy a szövetsĂ©g egyre nagyobb összegƱ pĂ©nzĂŒgyi tĂĄmogatĂĄst Ă©s egyre erƑsebb fegyverzetet nyĂșjthat UkrajnĂĄnak anĂ©lkĂŒl, hogy aktĂ­v hadviselƑ fĂ©llĂ© vĂĄlna a hĂĄborĂșban.”

Kiszelly ZoltĂĄn politolĂłgus, a SzĂĄzadvĂ©g Politikai ElemzĂ©sek KözpontjĂĄnak igazgatĂłja nemrĂ©giben arrĂłl tĂĄjĂ©koztatott bennĂŒnket, hogy „de facto” (a tĂ©nyek szerint) a Nyugat mĂĄr hĂĄborĂșban ĂĄll OroszorszĂĄggal, ĂĄm „de jure” (jogi Ă©rtelemben) mĂ©g nem.

„Tavaly mĂĄrciusban megkĂ©rdeztĂ©k a nĂ©met Bundestag TudomĂĄnyos SzolgĂĄlatĂĄt (amely nagyon magas szakmai szĂ­nvonalat kĂ©pvisel Ă©s NĂ©metorszĂĄgban a legmegbĂ­zhatĂłbb pĂĄrtok feletti, nem a napi politika csatĂĄrozĂĄsban rĂ©sztvevƑ, tudomĂĄnyos igĂ©nyƱ jogi szolgĂĄlat), s a szakvĂ©lemĂ©nyĂŒkben a következƑket Ă­rtĂĄk le: A fegyverkĂŒldĂ©st nem tekintik hĂĄborĂșs rĂ©szvĂ©telnek, azonban a kezelƑk kikĂ©pzĂ©sĂ©t mĂĄr igen.”

Az a John McCain szenĂĄtor, aki mĂĄr 2014-ben is amerikai csapatokat akart kĂŒldeni UkrajnĂĄba, 2016 szilveszterĂ©n az ukrĂĄn katonĂĄk elƑtt tartott beszĂ©dĂ©ben megĂ­gĂ©rte, hogy az USA fegyvereket Ă©s kikĂ©pzĂ©st biztosĂ­t az ukrĂĄn hadsereg NATO-kompatibilitĂĄsĂĄnak elĂ©rĂ©sĂ©hez.

AzĂłta rejtetten vagy nyĂ­ltan, de folyamatosan zajlik az ukrĂĄnok kikĂ©pzĂ©se. Az elsƑ idƑszakban ez a munka fƑleg Ukrajna terĂŒletĂ©n belĂŒl zajlott, de az invĂĄziĂł Ăłta lassan az egĂ©sz EurĂłpai UniĂł Ukrajna hĂĄtorszĂĄga lett.
Ha a nĂ©met szakĂ©rtƑk szerint a katonĂĄk, tisztek kikĂ©pzĂ©se mĂĄr hĂĄborĂșs rĂ©szvĂ©telnek szĂĄmĂ­t, akkor gondoljuk csak meg, hogy a felderĂ­tĂ©si adatok megosztĂĄsa, a mƱveletek tervezĂ©sĂ©ben valĂł aktĂ­v rĂ©szvĂ©tel, a kĂŒlföldi zsoldosok finanszĂ­rozĂĄsa, a kĂŒlönleges alakulatok Ukrajna terĂŒletĂ©n törtĂ©nƑ bevetĂ©se valĂłjĂĄban minek is minƑsĂŒl?

JanuĂĄr elejĂ©n Ukrajna vĂ©delmi minisztere elismerte, hogy orszĂĄga proxy-hĂĄborĂșt vĂ­v OroszorszĂĄg ellen Ă©s hogy Ƒk a NATO proxy-harcosai.

"Mi a NATO kĂŒldetĂ©sĂ©t teljesĂ­tjĂŒk" – mondta egy interjĂșban Olekszij Reznyikov ukrĂĄn vĂ©delmi miniszter. "Így nekik nem kell a vĂ©rĂŒket ontani. Ontjuk helyettĂŒk mi a miĂ©nket. EzĂ©rt kell nekik fegyverekkel ellĂĄtniuk minket".

Az amerikai Ă©s NATO-vezetƑk azonban Ășgy tƱnik, nem veszik Ă©szre annak veszĂ©lyĂ©t, hogy az orosz kormĂĄny egy bizonyos ponton Ășgy dönthet, hogy nem tƱri tovĂĄbb, hogy a NATO nem hivatalos hadviselƑ fĂ©lkĂ©nt vegyen rĂ©szt a hĂĄborĂșban.

A transzatlanti kĂŒlpolitikai elit tagjai között az a hagyomĂĄnyos vĂ©lekedĂ©s, hogy az orosz figyelmeztetĂ©sek mögött nincs valĂłdi kĂ©pessĂ©g – OroszorszĂĄg soha nem merne katonai akciĂłt indĂ­tani egy NATO-tag ellen.

Nem tĂșl megnyugtatĂł az a felismerĂ©s, hogy ugyanezen szemĂ©lyek közĂŒl sokan ugyanilyen biztosak voltak abban, hogy Moszkva UkrajnĂĄval kapcsolatos fenyegetĂ©sei csupĂĄn „blöffnek” minƑsölnek. Az ukrajnai hĂĄborĂș a vĂ©res bizonyĂ­tĂ©k arra, hogy ezek a feltĂ©telezĂ©sek tĂ©vesek voltak.

Ted Galen Carpenter így foglalta össze félelmeit:

„Mi van akkor, ha a Nyugaton elterjedt bölcsessĂ©g, miszerint OroszorszĂĄg a vĂ©gtelensĂ©gig tƱrni fogja, hogy a NATO egyre erƑsebb fegyverekkel lĂĄssa el Moszkva ellensĂ©gĂ©t, ugyanilyen tĂ©vesnek bizonyul? OroszorszĂĄg nemzeti szimbĂłluma a medve, Ă©s a medve veszĂ©lyes ĂĄllat. A sarokba szorĂ­tott medve kĂŒlönösen veszĂ©lyes. A nyugati politikusok bölcsen tennĂ©k, ha ezt nem felejtenĂ©k el, mielƑtt sarokba szorĂ­tanĂĄk az orosz kormĂĄnyt az ukrajnai hĂĄborĂșval kapcsolatban. A hadviselƑi stĂĄtusz egy hĂĄborĂșban egy fontos Ă©rtelemben olyan, mint a vĂĄrandĂłssĂĄg. Nem lehet fĂ©lig vĂĄrandĂłsnak lenni. HasonlĂłkĂ©ppen nem lehetsĂ©ges, hogy az EgyesĂŒlt Államok vagy mĂĄs NATO-orszĂĄgok 'valamilyen mĂłdon' ne legyenek hadviselƑ felek az ukrajnai hĂĄborĂșban. Washington Ă©s szövetsĂ©gesei igyekeztek fenntartani ezt a lehetetlenĂŒl bizonytalan stĂĄtuszt, de most a teljes Ă©rtĂ©kƱ hadviselƑ fĂ©llĂ© vĂĄlĂĄs felĂ© tartanak, fĂŒggetlenĂŒl az ellenkezƑjĂ©t ĂĄllĂ­tĂł jogi fikciĂł megƑrzĂ©sĂ©re tett kĂ­sĂ©rletektƑl. Nem lehet elĂ©ggĂ© hangsĂșlyozni ennek a stratĂ©giĂĄnak a veszĂ©lyĂ©t.”


Andrij Melnik az ukrĂĄn kĂŒlĂŒgyminiszter helyettese mĂĄr a „tankmizĂ©ria” elƑtt jelezte, hogy Ukrajna F-16, Tornado, Eurofighter vadĂĄszgĂ©pek Ă©s ballisztikus rakĂ©tĂĄk ĂĄtadĂĄsĂĄt vĂĄrja el szövetsĂ©geseitƑl.


Ezzel egy idƑben Jurij Ihnat, az ukrĂĄn lĂ©gierƑ szĂłvivƑje viszont arrĂłl beszĂ©lt, hogy jelenleg amerikai F-16-os vadĂĄszgĂ©pekre volna nagy szĂŒksĂ©g. MĂĄs tĂ­pusok ĂĄtvĂ©telĂ©re nem kĂ©pes az ukrĂĄn lĂ©gierƑ, mert ezek mindegyikĂ©re kĂŒlön pilĂłtĂĄkat kellene kikĂ©pezni. Ez viszont tĂșlsĂĄgosan bonyolult feladat Ă©s csak bonyodalmakat okozna a haderƑ szĂĄmĂĄra.

Nem vĂ©letlenĂŒl vĂ©lekedett Ă­gy, mivel az F-16-os vadĂĄszgĂ©pekre mĂĄr több tucatnyi ukrĂĄn pilĂłtĂĄt kĂ©peztek ki. Így törtĂ©nt ez a harckocsik Ă©s a HIMARS sorozatvetƑk esetĂ©ben is. MĂĄr a hivatalos bejelentĂ©s elƑtt több hĂłnappal megkezdƑdött a szakszemĂ©lyzet kikĂ©pzĂ©se.

Ott, ahol nem sikerĂŒlt ukrĂĄn szemĂ©lyzetet kikĂ©pezni, magĂĄn biztonsĂĄgi cĂ©geken keresztĂŒl „alkalmaztĂĄk” a korĂĄbban mĂĄs hadseregekben hasonlĂł feladatot ellĂĄtĂł szakembereket.


Donald Trump az EgyesĂŒlt Államok volt elnöke a harckocsik szĂĄllĂ­tĂĄsĂĄval kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy

"most azonnal vĂ©get kell vetni ennek az ƑrĂŒlt hĂĄborĂșnak".

A volt amerikai elnök, Donald Trump feltételezi, hogy miutån a Nyugat tankokat szållít Ukrajnånak, akår nukleåris csapås is következhet.

Peter Hitchens brit ĂșjsĂĄgĂ­rĂł szerint a tankok UkrajnĂĄba szĂĄllĂ­tĂĄsa a konfliktus kiĂ©lezƑdĂ©sĂ©t okozhatja, Ă©s "EurĂłpĂĄt radioaktĂ­v temetƑvĂ© vĂĄltoztathatja". Hitchens szerint az EgyesĂŒlt KirĂĄlysĂĄg hatĂłsĂĄgainak döntĂ©se csak "meghosszabbĂ­tja Ă©s elmĂ©lyĂ­ti a konfliktust". Az ukrĂĄn tankok bevetĂ©sĂ©nek eredmĂ©nyei nem ismertek, de "reĂĄlis a lehetƑsĂ©ge annak, hogy EurĂłpa egy nagy darabja radioaktĂ­v temetƑvĂ© vĂĄlhat", Ă©s "az amerikai megtorlĂĄs" EurĂłpĂĄt "a borzalom, a vesztesĂ©gek Ă©s a szegĂ©nysĂ©g vilĂĄgĂĄba" vezetnĂ©. A brit ĂșjsĂĄgĂ­rĂł hangsĂșlyozta, hogy a vilĂĄghatalmaknak tartĂłs kompromisszumot kellene elƑsegĂ­teniĂŒk, ahogyan azt 1945 utĂĄn tettĂ©k.

„Ehelyett tankokat kĂŒldenek. Ez pedig Ășgy nĂ©z ki, mint egy tƱzoltĂłsĂĄg, amely tĂŒzet szĂ­t."

Mihajlo Podoljak, az ukrĂĄn Elnöki Hivatal vezetƑjĂ©nek tanĂĄcsadĂłja nemrĂ©g azzal fenyegetƑzött, hogy csapĂĄst mĂ©rnek az orosz fƑvĂĄrosra.


„A hĂĄborĂș belsƑ eszkalĂĄciĂłja az OroszorszĂĄgi FöderĂĄciĂłban elkerĂŒlhetetlen. CsapĂĄsokra kell szĂĄmĂ­tani kĂŒlönbözƑ cĂ©lpontokon. BeleĂ©rtve az olyan Ă©letkĂ©ptelen, lusta vĂĄrosokat is, mint Moszkva, SzentpĂ©tervĂĄr, Jekatyerinburg Ă©s Ă­gy tovĂĄbb” – mondta.


El tudjuk képzelni, hogy milyen orosz lépésekre szåmíthatunk, ha ballisztikus rakétåkat fognak keleti szomszédunknak szållítani.

A legtöbb szakĂ©rtƑ egyetĂ©rt abban, hogy fegyvert mĂ©g csak-csak, de „ukrĂĄnokat” mĂĄr nagyon nehezen tud a Nyugat leszĂĄllĂ­tani ebbe a hĂĄborĂșba.

A rendelkezĂ©sre ĂĄllĂł „nem ukrĂĄn erƑforrĂĄsokat” mĂĄr mĂĄrcius elƑtt mozgĂłsĂ­tottĂĄk, az egykori ISIS harcostĂłl a nyugati PMC-k ukrajnai alkalmazĂĄsĂĄig. Ha minden Ă­gy folytatĂłdik, akkor elƑbb-utĂłbb Ășj „proxy-harcosra” lesz szĂŒksĂ©gĂŒk, Ă©s a földrajzi közelsĂ©g kapcsĂĄn a szomszĂ©dos orszĂĄgok lakĂłinak „ágyĂștöltelĂ©k szerepe” mĂĄr sokak szĂĄmĂĄra Ă©vtizedek Ăłta kĂ©zenfekvƑ.


Soros György harminc Ă©vvel ezelƑtt, mĂ©g 1993-ban Ă­rt egy tanulmĂĄnyt „Egy Ășj vilĂĄgrend felĂ©: A NATO jövƑje” cĂ­mmel. Az Ă­rĂĄs ma is elĂ©rhetƑ a magyar szĂĄrmazĂĄsĂș milliĂĄrdos sajĂĄt honlapjĂĄn. A tanulmĂĄnyban kifejtette, hogy


„az EgyesĂŒlt Államoknak nem kellene a vilĂĄg rendƑrekĂ©nt viselkednie. Ha cselekedne, akkor mĂĄsokkal egyĂŒttmƱködve cselekedne. Mellesleg a kelet-eurĂłpai Ă©lƑerƑ Ă©s a NATO technikai kĂ©pessĂ©geinek kombinĂĄciĂłja nagymĂ©rtĂ©kben növelnĂ© a PartnersĂ©g katonai potenciĂĄljĂĄt, mert csökkentenĂ© a NATO-orszĂĄgok szĂĄmĂĄra a hullazsĂĄkok kockĂĄzatĂĄt, ami a legfƑbb korlĂĄtja a cselekvĂ©si hajlandĂłsĂĄguknak. Ez egy Ă©letkĂ©pes alternatĂ­va a fenyegetƑ vilĂĄgrendetlensĂ©ggel szemben.”


MagyarorszĂĄgot, valamint AusztriĂĄt mint semleges orszĂĄgot leszĂĄmĂ­tva, mĂĄr egyetlen eurĂłpai orszĂĄg szĂĄmĂĄra sem tabu többĂ© a fegyverek szĂĄllĂ­tĂĄsa UkrajnĂĄnak, bĂĄr korĂĄbban az volt – jelentette ki a nyĂĄr közepĂ©n Dmitro Kuleba.

Az ukrĂĄn kĂŒlĂŒgyminiszter akkor elmondta, hogy sok olyan orszĂĄg, amely korĂĄbban soha nem szĂĄllĂ­tott fegyvert konfliktusövezetekbe, az agressziĂł kezdete utĂĄn vĂĄltoztatott az ĂĄllĂĄspontjĂĄn, sƑt nĂ©hĂĄny orszĂĄg mĂ©g a törvĂ©nyeit is megvĂĄltoztatta, hogy lehetƑvĂ© tegye a fegyverszĂĄllĂ­tĂĄsokat UkrajnĂĄba.

OrbĂĄn Viktor magyar miniszterelnök szerint nagy nyomĂĄs van a magyar kormĂĄnyon nemzetközi tĂ©ren, hogy MagyarorszĂĄgot is belekĂ©nyszerĂ­tsĂ©k a hĂĄborĂșba. A miniszterelnök szerint az, hogy ki ĂĄll hĂĄborĂșban a mĂĄsikkal, az nem nyilatkozatok kĂ©rdĂ©se, hiszen „egyĂ©rtelmƱ, hogy egy orszĂĄg felfegyverzĂ©se Ă©s költsĂ©gvetĂ©sĂ©nek a segĂ­tĂ©se, egyĂ©rtelmƱen azt jelenti, hogy egy ĂĄllam benne van a hĂĄborĂșban”.

Ausztria Ă©s MagyarorszĂĄg kimaradt az ukrĂĄn katonĂĄk kikĂ©pzĂ©si programjaibĂłl is. Ez a kĂ©t orszĂĄg „de facto” Ă©s „de jure” tovĂĄbbra sem hadviselƑ fĂ©l.






803 megtekintés
legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY mƱvei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page