Vukics Ferenc: Már 12 ország szünteti meg a COVID-korlátozásokat. „Nem hiszek a kötelező oltásokban”
Svédország és Svájc csatlakozott Dániához, Norvégiához, Finnországhoz, Írországhoz, Hollandiához, Olaszországhoz, Litvániához, Franciaországhoz és az Egyesült Királysághoz: bejelentették, hogy feloldják a COVID-korlátozásokat.
Európa felgyorsítja a COVID-korlátozások visszaállítására irányuló lépéseket, mivel a vírus terjedésének megfékezésére tett erőfeszítések kudarcot vallottak, és az országok már nem tartják veszélyforrásnak a SARS-CoV-2 által jelentett fenyegetést.
Az izraeli tisztviselők ezen a héten bejelentették, hogy eltörlik az ország „Green Pass” elnevezésű COVID-oltásútlevelét az éttermekben, szállodákban, edzőtermekben és színházakban.
Az új eljárási rend február 6-án lép hatályba – közölte Naftali Bennet miniszterelnök kormánya, a parlamenti bizottság jóváhagyására várva. Izrael védőoltás-igazolási szabályzata azonban érvényben marad az olyan eseményekre, mint a zenés-táncos rendezvények vagy az esküvők.
„A zöld igazolvány ugyanilyen módon való alkalmazása valójában csak a hamis biztonságérzetet erősíti” – mondta Nadav Davidovitch epidemiológus és közegészségügyi orvos, aki Naftali Bennet miniszterelnök kormányzati tanácsadója. „Nem csökkenti a fertőzések terjedésér az olyan zárt terekben, mint pl. a színházak. Ezentúl csak olyan nagy kockázatú helyeken kell használni majd, mint a kórházak, idősotthonok vagy olyan rendezvények során, ahol az emberek esznek, énekelnek és táncolnak.”
Svédország február 9-ig felold minden COVID-korlátozást – közölte ma a svéd kormány.
A Politico szerint a Svéd Közegészségügyi Ügynökség azt mondta, hogy a COVID-ot az omikron változat miatt már „nem tekintette a társadalomra kritikus veszélyforrásnak”. A szakértők egyetértenek abban, hogy az omikron bármely variánsa enyhébb tüneteket okoz, és kevesebb kórházi kezeléssel jár. „Ideje megnyitni Svédországot” – mondta Magdalena Andersson miniszterelnök. „A járvány még nem ért véget, de egy teljesen új szakaszba lépett."
A Svédország megnyitásáról szóló döntés egy nappal azután született, hogy Svájc a magas immunitási szintre és az enyhébb omikron variánsra hivatkozva bejelentette, hogy eltörli a kötelező otthoni munkavégzést és a karanténszabályokat. A kormány emellett feloldja az egészségügyi intézkedéseket a határokon, és a turistáknak ezentúl nem kell többé svájci COVID-tanúsítványt kapniuk.
A svájci kormány közölte, hogy a 26 kantonnal, a munkaadókkal, a szakszervezetekkel és parlamenti bizottságokkal folytatott konzultációt követően tervezi az egyéb korlátozások fokozatos megszüntetését. Hivatalos közlemény szerint a kormány két héten belül meghatározza a következő lépéseket a járványügyi intézkedések enyhítésére az egészségügyi helyzet függvényében. A lehetőségek között szerepel a fokozatos kilépési stratégia vagy a COVID-intézkedések teljes visszavonása február 17-én.
Dánia endémiás betegségnek minősítette a COVID-ot
Néhány nappal Svédország és Svájc bejelentése előtt Dánia lett az első ország az Európai Unióban, amely feloldotta a COVID-korlátozást, és a COVID-ot endémiás betegséggé minősítette.
Magnus Heunicke dán egészségügyi miniszter február 1-jén levelet írt a parlament járványügyi bizottságának, amelyben kijelentette, hogy a COVID már nem „a társadalom működését kritikusan befolyásoló betegség”. A bizottság javaslatai alapján a kormány a COVID-korlátozások megszüntetéséről döntött.
„A szabályok hatályukat vesztik, ha a betegséget 2022. február 1-jén már nem sorolják „szociálisan kritikus” kategóriába” – írta Heunicke.
Egy betegség „társadalmilag kritikus” kategóriába való besorolása adott felhatalmazást a kormánynak arra, hogy széles körű korlátozó intézkedéseket vezessen be, mint például a vállalkozások bezárása és a maszk viselésének kötelezővé tétele. Egy endémiás betegség azonban szabadon kering, és elismerten kevésbé fenyegeti a társadalmakat.
„Senki sem tudhatja, mi fog történni jövő decemberben” – mondta Heunicke hétfőn a CNN-nek. „De megígértük Dánia polgárainak, hogy csak akkor lesznek újra korlátozások, ha valóban szükség van rájuk, és amint lehet, feloldjuk őket. Ez történik most."
Amikor a kötelező oltásokról kérdezték, Heunicke azt mondta:
„Szerencsére nincs erre szükségünk Dániában… Nagyon boldog vagyok, hogy nincs rá szükségünk, mert a demokratikus értékek tekintetében nagyon nyugtalanító lett volna ebbe az irányba haladni.”
Søren Brostrøm, a dán egészségügyi hatóság főigazgatója egyetértett a döntésekkel:
„Nem hiszek a kötelező oltások kikényszerítésében. Ez egy gyógyszerészeti beavatkozás lehetséges mellékhatásokkal. Minden hatóságnak fel kell ismernie ezt.
Azt hiszem, ha túl nagy nyomást helyezünk az emberekre, akkor egy nagyon rossz reakció lesz a válasz, különösen az oltások esetében."
A dán hatóságok továbbra is javasolni fogják az otthoni tesztek elvégzését, ha valaki nagy csoportokkal érintkezett, és a PCR-teszteket a nyilvánosság számára is elérhetővé teszik. Az országba belépő utazókat belépéskor továbbra is tesztelik.
Olaszország, Franciaország, Norvégia, Litvánia, Anglia és Finnország is enyhített a korlátozásokon – írja a Bloomberg.
„Meg kellene vitatnunk, hogy itt az ideje, hogy más álláspontot képviseljünk, és elkezdjük feloldani a korlátozásokat, még akkor is, ha magas a fertőzések száma” – mondta Sanna Marin finn miniszterelnök újságíróknak. „Remélem, február folyamán megszabadulhatunk a korlátozásoktól."
A korlátozások feloldásának üteméről szóló helsinki ülésen a kormány úgy határozott, hogy február 14-én feloldja a gyülekezési korlátozásokat és enyhíti az éttermek és bárok korlátozását. Az éjszakai klubok március 1-ig zárva maradnak. A kulturális helyszínek, rendezvények és sportolási lehetőségek továbbiakban nem lesznek korlátozva.
Mario Draghi olasz miniszterelnök kormánya szerdán ülésezett, hogy megvitassák a korlátozások csökkentését. A kormány kezdetben a gyermekekre vonatkozó karanténszabályokra összpontosított, és ötre csökkentette a 10 napos karanténszabály követelményét.
Franciaország szerdán megszüntette az otthonról történő munkavégzés kötelező szabályait, eltörölte a szabadtéri arcmaszkokra vonatkozó követelményeket, és feloldotta a látogatási korlátozásokat a stadionokban és a színházakban. Franciaországban szerdán léptek életbe a lazább szabályok, megszüntetve a kötelező otthoni munkavégzés szabályait, eltörölték a kültéri arcmaszkokra vonatkozó követelményeket, valamint felemelték a látogatói létszámokat a stadionokban és a színházakban.
A litván kormány megszünteti az oltási bizonyítvány bemutatásának követelményét a közterületeken, például éttermekben és sportrendezvényeken, és a be nem oltott munkavállalóknak többé nem kell heti rendszerességgel tesztelniük.
Norvégia követte a példát, és feloldotta a privát összejövetelekre, bárokra és éttermekre vonatkozó korlátozásokat, és nem követeli meg a határellenőrzést.
Anglia a múlt héten bejelentette, hogy feloldja COVID-korlátozásait. Január 27-től kezdődően Angliában már sehol nem volt kötelező az arcmaszk viselése, és megszűnt a COVID-útlevél követelménye a nagy rendezvényekre és a szórakozóhelyekre való belépéshez.
A kormány emellett megszüntette az osztálytermi maszkviselésre vonatkozó útmutatást, az otthonról dolgozókra vonatkozó előírásokat és az idősotthonok látogatására vonatkozó korlátozásokat.
Január 26-án Hollandia újranyitott éttermeket, bárokat, múzeumokat és színházakat a korlátozások szélesebb körű enyhítésének részeként.
Az elemzések szerint a bezárásoknak alig volt haszna a közegészségügyre nézve.
A lezárások eredményességével foglalkozó tanulmányok többsége azt állapította meg, hogy a COVID-korlátozások valójában nem csökkentették a COVID-esetek, a kórházi kezelések és a halálozások számát.
A John Hopkins kutatói által nemrég közzétett elemzés szerint az Egyesült Államokban és Európában bevezetett COVID-zárlati intézkedések szinte semmilyen hatással nem voltak a közegészségügyre.
„Kevés bizonyítékot találunk arra vonatkozóan, hogy az Európában és az Egyesült Államokban kötelező bezárások érezhető hatást gyakoroltak volna a COVID-19 halálozási arányára” – írták a kutatók.
A COVID-korlátozások hozzájárultak a „gazdasági aktivitás mérsékléséhez, a munkanélküliség növekedéséhez, az iskoláztatás csökkenéséhez, politikai nyugtalanságokhoz, hozzájárultak a családon belüli erőszak további terjedéséhez és aláásták a liberális demokráciát” – áll a jelentésben.
Forrás:
https://fulbrightsplitscreen.com/articles/nadav-davidovitch/
https://www.swissinfo.ch/eng/swiss-ease-covid-19-curbs-and-plan-gradual-phase-out/47313964
https://www.admin.ch/gov/en/start/documentation/media-releases.msg-id-87041.html
https://edition.cnn.com/2022/02/01/europe/denmark-lifts-covid-restrictions-intl/index.html
https://www.ft.dk/samling/20211/almdel/EPI/bilag/327/2518597.pdf
Comments