Vukics Ferenc: A természetes immunitás lényegesen nagyobb védelmet nyújt, mint a Pfizer két adagja
Japánban apró, fekete anyagot találtak egy Moderna-vakcinát tartalmazó ampullában, míg Okinaván szintén egy fiolában és fecskendőkben figyeltek fel fekete anyagra, egy másik esetben pedig rózsaszínű szennyeződést találtak egy fecskendőben. A Moderna vakcinájából összesen több mint 2,6 millió adagot függesztettek fel Japánban, miközben az országban a koronavírus delta variánsa miatt rosszabb a járványügyi helyzet, mint eddig valaha.
A japán egészségügyi minisztérium a napokban beszámolt róla, hogy két ember meghalt, miután beoltották őket egy szennyezettség miatt később ideiglenesen visszahívott Moderna-szállítmányból származó oltóanyaggal. A Moderna szerint a szennyeződés gyártási hiba során keletkezett.
Közben Izraeli kutatók megállapították, hogy a SARS-CoV-2 fertőzés után kialakuló természetes immunvédelem lényegesen nagyobb védelmet nyújt a világon dominánssá váló delta-variánssal szemben, mint a Pfizer-BioNTech vakcina két adagja.
A tanulmány azt mutatja, hogy az emberi immunrendszer erejét nem szabad alábecsülni.
A fertőző betegségekkel foglalkozó szakértők hangsúlyozták, hogy a Covid-19 elleni vakcinák mindazonáltal továbbra is nagymértékben védenek a súlyos megbetegedések és a halálozás ellen. Figyelmeztetnek arra, hogy a nem beoltott emberek szándékos "önfertőzése" rendkívül kockázatos lenne.
Nem szeretnénk, ha az emberek azt mondanák: "Rendben, megyek és megfertőződök, tartok egy fertőzéses bulit" – mondta a Science-nek Michel Nussenzweig, a Rockefeller Egyetem immunológusa, aki a SARS-CoV-2 elleni immunválaszt kutatja – fontos kiemelni, hogy a most publikált kutatásban nem vett részt. A szakértő szerint ez a hozzáállás azt eredményezné, hogy valaki meghalhat emiatt.
2021. május óta az tapasztalható, hogy a fertőzés jelentette „természetes immunvédelem” sokkal jobban véd a megfertőződéstől, mint a kétszeri vakcinációval szerzett „mesterséges immunitás”, derül ki az izraeli Egészségügyi Minisztérium adataiból.
Vagyis: azok, akik átestek a Covid-19-en, sokkal kisebb eséllyel lesznek újra koronavírus-fertőzöttek, mint azok, akiket kétszer beoltottak (de még nem estek át a fertőzésen).
Több mint 7700 új koronavírus fertőzéses esetet tekintve az derül ki, hogy a 4. hullám fertőzöttjeinek a 40 %-a (több, mint 3000 fő) korábban kétszeresen oltott személy volt, és ők a kétszeri oltás ellenére is pozitív Covid-19-tesztet produkáltak. Ezzel szemben az új fertőzöttek között kevesebb, mint 1 % (72 fő) azok aránya, akik már valamelyik korábbi pandémiás hullámban átvészelték a koronavírus fertőzést.
A kétszer oltottak mintegy 7-szer nagyobb eséllyel fertőződnek meg, mint a korábban már koronavírus fertőzésen átesettek.
Izraelben korábban 835 792 fő esett át igazoltan a Covid-19 fertőzésen, és közülük 72 lett újra beteg a 4. hullámban, az új megbetegedettek aránya mindössze 0,0086 %. Ezzel szemben a Pfizer/BioNTech vakcinával kétszer oltottak száma Izraelben 5 193499 fő, és közülük több mint 3000-en fertőződtek meg. Ez az oltottak 0,0578 %-át jelenti. Egy osztást követően az adódik, hogy a fertőzésen való átesés jelentette természetes immunvédelem 6,72-szer erősebben véd egy újabb megfertőződéstől, mint a kétszeri oltás. Az adatok rendkívül érdekesek, és izraeli nyilatkozatok alapján egyelőre a szakmai közönséget is megosztják.
Az orosz Sputnik V vakcina jól tartja magát a Delta változat ellen
– derül ki a medRxiv preprint szerverre feltett cikkből. A közel 14 000 ember bevonásával Olga Dobrovidova által elvégzett vizsgálat kimutatta, hogy a kétadagos vakcina 81% -kal csökkenti a COVID-19-es kórházi kezelés kockázatát, és segít megelőzni a súlyos tüdőkárosodást. A delta variáns miatt megugrott fertőzésszámok azt mutatják, hogy a jelenleg alkalmazott vakcinák nem védenek olyan jól a Delta ellen, mint a korábbi törzsekkel szemben, vagy hogy az oltások védelme rövidebb életű lehet, mint ahogy eddig gondolták. A nemrégiben közölt izraeli adatok rámutattak a messenger RNS (mRNS) vakcinák által kínált korlátozott védelemre.
John Moore, a Weill Cornell Medicine immunológusa szerint az orosz tanulmány eredményei „hitelesnek tűnnek és összhangban vannak az elvárásokkal”. Hozzáteszi, hogy a kórházi kezelés elleni 81%-os védelem valamivel alacsonyabb, mint az mRNS-vakcinák Egyesült Államokban és máshol tapasztalt közelmúltbeli hatékonysága, de még mindig „nagyon jó”.
Forrás:
Comments