top of page

Vukics Ferenc: Massachusetts és a teljesen beoltottak COVID-halálesetei







290 teljesen beoltott massachusettsi lakos halt meg COVID-ban 1 hét alatt.

Mivel magyar adatok nem állnak rendelkezésre, ezért az ember ott keres adatokat, ahol találni is lehet. Éppen ezért folyamatosan figyelemmel kísérem azoknak az európai és amerikai államoknak az adatait, amelyek lakossága kb. 7-12 millió fő. Természetesen mások a körülmények, más az éghajlat és más az ott lakók egészségügyi állapota, de azért mégis érdekes lehet, hogy egy hasonló létszámú állam hogyan is vészeli át a világjárványt.

Massachusetts állam az Egyesült Államok északkeleti csücskében fekszik, a körülötte fekvő 5 állammal (Vermont, New Hampshire, Maine, Connecticut, Rhode Island) együtt „New England”-nek is nevezik. Ezt az elnevezést még az 1600-as évek elején kapta az angol gyarmatosítóktól, éghajlati viszonyai is ennek a területnek hasonlatosak leginkább a Nagy-Britanniaihoz, bár a telek azért jóval zordabbak errefelé. A régió történelmi és kulturális hagyományokban rendkívül gazdag, korai történelme megegyezik az Egyesült Államok teljes korai történelmével. Az első bevándorlók erre a területre érkeztek, és hozták létre kolóniájukat.

A hivatalosan Massachusettsi Nemzetközösségnek nevezett állam az Egyesült Államok Új-Anglia régiójának legnépesebb állama, megközelítőleg hét millió lakossal, s ebből kétmillió az USA legrégibb városában, az „Amerika Athénjának” tartott Bostonban lakik.

Az állam nagyon ritkán szerepel a magyar híradásokban, de a világjárvány kapcsán ezek a híradások megsokasodtak. Massachusetts volt az ötödik állam az Egyesült Államokban, amely beszámolt a COVID-19 esetéről. Az első megfertőződött személy a Massachusettsi Egyetem egyik kínai hallgatója volt.

A járvány első időszakában hasonló rendelkezéseket hoztak, mint nálunk Európában, de már 2020 tavaszán elindult egy jogi folyamat, amely a járvány demokratikus intézményekre és az emberi jogokra való hatását vizsgálta.

Boston egyetemi város, és gyorsan meg is találta a feladatát a világjárvánnyal kapcsolatban. 2020 tavaszán a Massachusetts-i Egyetem Cummings Állatorvosi Központjában és a Tufts Egyetemen kutatást indítottak a koronavírus társ- és mezőgazdasági haszonállatokra gyakorolt esetleges hatásainak pontosabb feltérképezésére és a fertőződési kockázatok potenciáljának pontosabb meghatározására.

2021 nyarán a Barack Obama korábbi amerikai elnök hatvanadik születésnapja alkalmából tartott összejövetel járványügyi következményei borzolták a kedélyeket. A többszáz fős összejövetel után megemelkedett a koronavírusos esetek száma Massachusetts állam partjainál, a Martha's Vineyard-szigeten, ahol a rendezvényt tartották.

2015-ben volt alkalmam látni a csodálatos part menti szigeteket (Cape Cod, Martha’s Vineyard, Nantucket), amelyek közül Martha’s Vineyard szigete az USA egyik legnépszerűbb pihenőhelye, telis-tele nyaralókkal és különféle kikapcsolódási lehetőségekkel.

Barack Obama a hatvanadik születésnapját több száz emberrel ünnepelte a szigeten, az ünnepség négy napon keresztül tartott. Az Obama-házaspár később a bírálatokra reagálva bejelentette, hogy „visszafogták” az 500 fősre tervezett születésnapi rendezvény létszámát, de az amerikai sajtójelentések szerint a partin így is legalább 400 ember volt jelen.

Az éppen érvényben lévő korlátozó rendszabályok ellenére a helyszínen készült felvételekről kiderült, hogy az amerikai elit tagjai (akik naponta a járványügyi intézkedések betartatására biztatták az embereket a médiában) bizony nem viseltek maszkot.

A volt elnök kijelentette, hogy a rendezvénynek külön koronavírus-koordinátora is volt, és egyfajta „buborékban” zajlott, ahol mindenkit előzetesen teszteltek. A helyi lakosok azonban azt tapasztalták, hogy a látogatók több helyszínen és eseményen is jártak, nem csak Obama rendezvényén, és véleményük szerint a szigeten ők terjesztették el a delta variánst.

Egy héttel ezelőtt a térség azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy Maryland, Massachusetts, New Jersey és New York állam kormányzói szükségállapotot hirdettek a hóvihar miatt.

Korábban pedig az állam egyik megyéjének saját fizetőeszközének sikeréről tudósítottak magyar lapok.


„Massachusetts állam Bershire megyéje saját fizetőeszközt vezetett be, melyet a dollár mellett hivatalos pénzként elfogadnak, az ezzel fizetők pedig jobban is járnak, ugyanis az egy dollárral egyenértékű BerkShare 95 centért váltható. Az alternatív valutával tett kísérlet 15 éve sikeresen működik, mostanra pedig ott tart a projekt, hogy digitalizálják is a saját valutát. 2006-ban hozta létre a BerkShare nevű alternatív valutát a Berkshire megyei helyi bankok támogatásával az 1980-ban alapított Schumacher Központ, amely az önellátást, a helyi kereskedelmet és a helyi valutákat segítő „új gazdaságot” támogató nonprofit szervezet. A dollár mellé létrehozott alternatív pénz célja egybevág a Schumacher Központ céljaival, a pénz helyi gazdaságból történő kiáramlását szeretnék vele megakadályozni. A megyén kívül a valuta nagyjából annyit ér, mint a Monopoly játék pénze, a megyén belül azonban sikerült négyszáznál is több vállalkozással szerződni, amelyek elfogadják azt, így arra ösztönzik a helyi lakosságot, hogy a nagyvállalatok helyett, mint az Amazon vagy a Wallmart, a helyi termelőket és vállalkozásokat támogassák azzal, hogy náluk költik el a pénzüket.”


A helyi boltok mellett szolgáltatások is elfogadják az alternatív valutát, így akár a számlákat is ki lehet velük fizetni, amíg pedig nem akarják dollárra visszaváltani, vagyis a helyi gazdasági körforgásban tartják a valutát, addig nem is buknak rajta.


Az állam egészségügyi tisztségviselői végig komolyan vették a járványt, és a demokrata vezetés ellenére élen jártak abban, hogy a lehető legtöbb adatot hozzák nyilvánosságra a járvánnyal kapcsolatban. Ezzel kapcsolatban az egyik érdekesség, hogy az oltások bevezetése után

az állam az elsők között kezdte nyilvántartani azoknak a teljesen beoltottaknak az adatait, akik az oltás ellenére mégis az új típusú koronavírus okozta megbetegedésbe halnak meg.

Micsoda konteó!

Nemrégiben egy érdekes jelenségre figyeltek fel. Miközben az omikron teljesen egyeduralkodóvá vált az Egyesült Államokban január 22. és 29. között a massachusettsi egészségügyi tisztviselők további 290 áttöréses megbetegedést követő COVID-19-halálesetről számoltak be.

Az amerikai államban a teljesen beoltottak között jelenleg 1789 halálesetet tartanak nyilván. Ez az adat az állam beoltott lakosságának 0,03%-át jelenti.

Ugyanebben az időszakban, ugyanebben a csoportban az egészségügyi tisztviselők 27 530 új áttöréses fertőzést és 555 további kórházi kezelést is regisztráltak.

A teljesen beoltott lakosok között az állami hatóságok eddig 422 132 áttöréses fertőzést és 6 440 kórházi kezelést igénylő esetet tártak fel. A Massachusettsi Közegészségügyi Minisztérium legfrissebb COVID-19 vakcina adatai szerint ezek a számok az állam beoltott lakosságának 8,1%-át, illetve 0,12%-át jelentik.

Áttöréses esetről akkor beszélünk, ha egy teljesen beoltott vagy COVID-19 elleni emlékeztető oltásban részesült személy vírustesztje legalább 14 nappal az utolsó adag beadása után pozitív lesz.

Az áttörést jelentő megbetegedések számának növekedése ellenére a közegészségügyi szakértők továbbra is védőoltásra szólítják fel az embereket, megjegyezve, hogy az oltások segítenek megelőzni a súlyos betegségeket, a kórházi kezeléseket és a haláleseteket. Az egészségügyi szakértők azt is megjegyzik, hogy áttöréses esetek várhatók, mivel egyetlen vakcina sem képes 100%-ban megelőzni a fertőzést.

A közegészségügyi minisztérium jelentése arról számolt be, hogy Massachusetts államban 62%-kal csökkent a napi új megbetegedések száma az elmúlt 14 napban – derült ki a CNN által végzett adatok elemzéséből.

Szerdán a massachusettsi egészségügyi tisztviselők újabb 4973 megerősített esetről és 87 további halálesetről számoltak be a be nem oltottak és a beoltottak között. Ezzel a járvány kezdete óta az állam összesített fertőzöttsége 1 493 224-re, a halálozások száma pedig 21 633-ra emelkedett.


Az elmúlt 14 napban az esetek többsége 20 és 29 év közöttieknél fordult elő. Nagyon meglepő az az adat is, hogy a legkevesebb megbetegedést a 80 év felettiek körében jelentették.



 

Forrás:

















408 megtekintés
legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page