„A nulláról kell kezdenem”
FILIP MÓNIKA: BEVETT GYAKORLAT LESZ A MAGYAR NYELVŰ TÁJÉKOZTATÁS
Az új szlovák kormánykoalíció a napokban hagyta jóvá kormányprogramját, amely szerint az oktatási törvénybe bekerül a nemzeti oktatásügy meghatározása, és megtartják a nemzetiségi iskolákat, hogy azok ne essenek áldozatul a tervezett racionalizációnak. A felvidéki magyarság helyzetéről Filip Mónikát, az új kormány magyar nemzetiségű oktatásügyi államtitkárát kérdeztük.
– Ön a Szabadság és Szolidaritás (SaS) párt listáján indult magyar nemzetiségű jelöltként. Miért egy szlovák párt listáját választotta, és köztük miért a SaS-t?
– Azért indultam szlovák párt listáján, mert csak szlovák pártok szólítottak meg. Először a Progresszív Szlovákia lépett kapcsolatba velem. Nem politikai céllal, hanem mint közigazgatási szakembert kerestek meg. Annak ellenére, hogy nagyon magas helyet ajánlottak a választási listájukon, nem tudtam volna szakemberként a közigazgatási programjuk mögé állni. Magyar pártok nem fordultak hozzám, és nem is terveztem aktívan belépni a politikába. De szeptember végén Richard Sulík, a SaS vezetője felhívott, érdekes ajánlatot kaptam tőle, és döntő volt, hogy én írhattam a párt programjának közigazgatási részét. Ezt meg is tettem, és ennek áttanulmányozása után az eredetileg felajánlott 50-es számú hely helyett végül a 23.-ra kerültem a párt jelöltlistáján.
– Ön lett az oktatásügyi tárca első államtitkára. Ez milyen feladatokkal és felelősséggel jár?
– Egyrészt első államtitkárként a minisztert kell támogatnom. Bármelyik témánál a jobb keze kell legyek. Másodsorban mint államtitkár kaptam egy portfóliót, és ebben szeretnék eredményeket elérni. Három témakörben: a nemzetiségi oktatás, az inklúzió (befogadás) és a finanszírozás egységesítése.
– Jelzésértékű, hogy a kampány alatt is két nyelven kommunikált. Sőt talán először láthattuk az oktatásügyi minisztérium határozatát kiadva magyar nyelven is. Ez a jövőben is várható?
(...)