top of page
szilajcsiko

A „népirtó nemesség” (Brett Wilkins jegyzete)




Eredeti cikk:

September 20, 2024

Schiller Mária küldeménye


Kennedy Center Washingtonban




Emberi jogi csoportok az iskolák és intézmények igazgatótanácsaiban ülő fegyverkezési vezetőket veszik górcső alá, hogy megmutassák a vállalati, profitra épülő háborús gépezet befolyását az amerikai kulturális életre.



Emberi jogi csoportok hármasa ezen a héten interaktív kezdeményezést jelentett be, amely leleplezi a koalíció által „népirtó nemességnek” nevezett, fegyvergyártó cégek vezetőiből és igazgatósági tagjaiból álló „54 múzeumot, kulturális szervezetet, egyetemet és főiskolát, amelyek jelenleg ezeket a személyeket az igazgatótanácsukban vagy más kiemelkedő szerepben látják el”.


A koalíció – amely az Adalah Justice Project, a LittleSis és az Action Center on Race and the Economy (ACRE) nevű szervezetből áll – közzétett egy térképet és egy adatbázist, amely részletezi „hat védelmi vállalat igazgatósági tagjainak oktatási és kulturális kapcsolatait” Izrael folyamatban lévő gázai megsemmisítése közepette, amiért az Egyesült Államok által támogatott ország ellen népirtás miatt folyik eljárás a Nemzetközi Bíróságon.


„Izrael 2023 októbere óta minden gázai egyetemet és közel 200 kulturális örökségi helyszínt elpusztított, a népirtás nemesi kutatásában szereplő vállalatok által gyártott bombákat és fegyvereket használva” – közölte a koalíció.


„Áprilistól kezdve ezek a támadások több mint 5479 diákot és 261 tanárt öltek meg, és a gázai iskolaépületek közel 90%-át lerombolták vagy súlyosan megrongálták.”


„Az ország egyetemei, köztük olyanok, mint a Columbia Egyetem, a Harvard Egyetem, a Dél-kaliforniai Egyetem és a New York Egyetem, nagyrészt hallgatnak Izrael gázai népirtó kampányáról” – tették hozzá a csoportok.


„Zárt ajtók mögött ugyanezek az egyetemek a támadásokban használt fegyvereket gyártó cégek vezetőit és igazgatósági tagjait fogadják igazgatósági tagként, kurátorokként és ösztöndíjasokként.”


A Genocide Gentry („népirtó nemesség”) tagjai közé tartoznak többek között:


Jeh Johnson, a Lockheed Martin igazgatótanácsának tagja: Johnson, [a belbiztonság volt minisztere] jelenleg a Columbia Egyetem kurátora, és a MetLife és a U.S. Steel igazgatótanácsában ül. A Columbia Egyetem nevezetesen leállította a Lockheed Martinhoz hasonló fegyvergyártó vállalatoktól való megválást követelő diáktüntetéseket.


Brian C. Rogers, az RTX igazgatótanácsának tagja: Rogers jelenleg a Harvard Management Company kuratóriumi tagja, amelynek feladata az 50 milliárd dolláros alapítvány kezelése. Nevezetesen a Harvard adminisztrátorai lecsaptak az olyan fegyvergyártó cégektől, mint az RTX, korábban Raytheon, való megválást követelő diákokra.


Catherine B. Reynolds, a General Dynamics igazgatótanácsának tagja: Reynolds a Kennedy Center kurátora, és ösztöndíjat szponzorál a New York Egyetemen, amely szintén keményen fellépett a népirtás elleni tüntetések ellen, és nemrégiben olyan politikát vezetett be, amely a cionizmusellenességet az antiszemitizmussal teszi egyenlővé.


LittleSis

@twittlesis


Népirtó nemesek: az uralkodó osztály tagjai, akik a háborúskodáshoz fűződő kapcsolataik ellenére előkelő pozíciókat töltenek be kulturális és oktatási intézményekben. Látogass el a http://genocidegentry.org oldalra, hogy megtudd, a közösségedben található intézmények közül van-e kapcsolat a Genocide Gentryvel.



„A diákok az egyetemi kampuszokon szerte az országban nem csak a tőkekivonást, hanem az átláthatóságot is követelik” – mondta Sandra Tamari, az Adalah Justice Project ügyvezető igazgatója. „Átláthatóságot az intézményeik befektetéseiről, partnereiről, adományozóiról és döntéshozóiról, valamint a háborút és népirtást közvetlenül lehetővé tevő és abból hasznot húzó egyénekkel és vállalatokkal való kapcsolataikról”.


„Ez a kutatás segít ennek az átláthatóságnak egy részét biztosítani azáltal, hogy rávilágít arra, hogy a fegyveripar érdekei mennyire beágyazódtak intézményeinkbe, így megkezdhetjük az általuk gyakorolt hatalom és befolyás leépítését” – tette hozzá.


Az ACRE kampányigazgatója, Ramah Kudaimi megjegyezte, hogy


„2023 októbere óta tartó népirtásának részeként Izrael egyetemeket és kulturális központokat vett célba Gáza szerte, lerombolva egyetemi kampuszokat, múzeumokat, könyvtárakat és egyebeket”.


„Az, hogy mindezt az Egyesült Államok támogatja, azt jelenti, hogy az amerikai oktatási és kulturális intézményeknek kötelességük átgondolni, hogy mi a szerepük abban, hogy segítsenek véget vetni ezeknek a háborús bűnöknek, és ez azzal kezdődik, hogy átgondolják kapcsolataikat a pusztításból profitáló fegyvergyártó cégekkel” – mondta Kudaimi.


Munira Lokhandwala, a LittleSis Tech and Training programjának igazgatója elmondta:


„Ez a kutatás betekintést nyújt abba, hogy mennyire beágyazódott a vállalati, profitvezérelt hadigépezet a felsőoktatási és kulturális intézményeinkbe. A kutatáson keresztül megmutatjuk, hogy a védelmi ipar hogyan alakítja és befolyásolja polgári és kulturális intézményeinket, és ennek eredményeképpen a háború és a népirtás körüli hallgatásukat.”


„Meg kell kérdeznünk intézményeinket: Milyen szerepet játszanak a háború és a pusztítás szépítésében azáltal, hogy meghívják azokat, akik a fegyvergyártásból profitálnak, az igazgatótanácsaikba és a gáláikra?” – tette hozzá.


Brett Wilkins a Common Dreams munkatársa.

406 megtekintés

Comments


legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page