A WHO szerint a mobiltelefonok és a vezeték nélküli sugárzás rákot okoz (Gillian Jamieson jegyzete)
- szilajcsiko
- máj. 10.
- 6 perc olvasás

Eredeti cikk
The WHO finds mobile phone and wireless radiation cause cancer, Gillian Jamieson, As published in the Daily Sceptic, 5th May 2025,
Schiller Mária küldeménye
Jobb későn, mint soha, a WHO szerint a mobiltelefonok és más vezeték nélküli eszközök sugárzása a rák egyik fő oka.
Meglepő fordulatnak tűnik, hogy a WHO szisztematikus felülvizsgálata megbízható bizonyítékot talált arra, hogy a rádiófrekvenciás elektromágneses mezők (RF-EMF) állatkísérletekben növelik a rák kockázatát. A WHO régóta lekicsinyli az intelligens eszközök, a WiFi és a mobilkommunikációs bázisállomások által kibocsátott RF-EMF-ek egészségügyi kockázatait. Két héttel ezelőttig, amikor egy másik WHO-jelentés korrekciója miatt be kellett ismerni, hogy az RF-EMF-ek mégiscsak negatív hatással vannak a férfiak termékenységére, úgy tűnt, hogy ez a történelem ismétli önmagát.
A WHO EMF-projektje 12 különálló felülvizsgálatot rendelt meg az EMF-ek egészségre gyakorolt hatásairól szóló meglévő tanulmányok értékelésére, és ezek közül sokan valóban igazat adtak a korábbiaknak, és a vezeték nélküli sugárzásból származó károkat kevéssé találták károsnak. Vegyük például a Karipidis és munkatársai (2024) által készített „A rádiófrekvenciás mezőknek való kitettség hatása a rák kockázatára az általános és a dolgozó népességben” című szisztematikus áttekintést. Ez arra a következtetésre jutott, hogy a mobiltelefonoknak vagy telefonállomásoknak való kitettség valószínűleg nem okoz agydaganatot vagy gyermekkori rákot, és a munkahelyi expozíció sem okozhat agydaganatot, az egyik szerzőt, Ken Karipidist pedig a Guardian idézte, aki szerint „a rák és a mobiltelefonok közötti kapcsolatokkal kapcsolatos aggodalmakat el kell oszlatni”.
Azonban teljes fordulatot mutat ez a legutóbbi, április 25-én közzétett „Effects of Radiofrequency Electromagnetic Field Exposure on Cancer in Laboratory Animal Studies” (Mevissen et al.) című áttekintés, amely arra a következtetésre jut, hogy
„bizonyíték van arra, hogy az RF-EMF expozíció növeli a rák előfordulását kísérleti állatokban, a [bizonyítékok bizonyossága] a legerősebb a rosszindulatú szívschwannómák és a gliómák esetében” (agydaganatok).
A felülvizsgálat közepes bizonyosságú bizonyítékot talált a mellékvesékben és a májban előforduló ritka daganatok megnövekedett kockázatára vonatkozóan is. Bár a tanulmány szerint az állatkísérletekből az emberi rákkockázat mértékének extrapolálása bonyolult lehet, az elektromágneses terek biológiai hatásainak nemzetközi bizottsága (ICBE-EMF) sajtóközleményében azt írta:
„A rákos megbetegedések kockázata a szervezetre nézve nem egyértelmű: „Figyelemre méltó, hogy ugyanezeket a daganattípusokat emberi vizsgálatokban is megfigyelték, ami jelentős bizalmat ad annak, hogy az emberi vizsgálatokban megfigyelt összefüggések valósak.”
(Az ICBE-EMF egy független „ nemzetközi tudósokból, orvosokból és kutatókból álló konzorcium, amely az elektromágneses mezők biológiai és egészségügyi hatásaival ‒ beleértve a vezeték nélküli rádiófrekvenciás sugárzást is ‒ kapcsolatos szakértelemmel és szakmailag lektorált publikációkkal rendelkezik”.]
Miért meglepő, hogy egy WHO által finanszírozott felülvizsgálat most elismeri, hogy az RF-EMF-expozíció növeli a rák kockázatát? Egyszerűen fogalmazva,
a WHO mindig is a távközlési ipar oldalán állt, nem pedig a közegészségügy oldalán.
Lennart Hardell onkológus és epidemiológus professzor 2017-es átfogó cikkében (amelyet nagyon ajánlok) azt állította, hogy a WHO EMF-projektje kompromittálódott, mivel a WHO, a Nemzetközi Nem-Ionizáló Sugárzásvédelmi Bizottság (ICNIRP) és az elektromos, távközlési és katonai ipar szoros együttműködésével kezdődött. A projektet részben az iparági lobbiszervezetek, a GSM Association és a Mobile Manufacturers Forum finanszírozta. A jelenlegi vezetője, van Deventer, tagja az Elektromos és Elektronikai Mérnökök Intézetének, amely régóta kiemelten kezeli a WHO-t célzó nemzetközi lobbitevékenységet. Hardell megemlíti a személyzet megosztását a WHO EMF-projektje és az ICNIRP között, amelynek biztonsági expozíciós irányelveit az Egyesült Királyság követi.
Az ipari finanszírozás és az összeférhetetlenség valószínűleg hibás tudományhoz vezet.
A WHO hat felülvizsgálatát máris súlyos kritikával illették, és a felülvizsgálat visszavonását kérték, további hármat pedig korrigálni kellett, egy esetben az eredetivel ellentétes következtetést vontak le. Dr. Joel Moskovitz, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem munkatársa ezeket a problémákat sorolta fel a honlapján a hírekben (görgessen le az április 24-i bejegyzéséig).
Az RF-EMF-ek emberre gyakorolt hatásairól szóló korábbi áttekintés a rák tekintetében (Karipidis et al. 2024) egyike azoknak, amelyek kritikát váltottak ki. Az ICBE-EMF a cikk szerkesztőjének írt levelében kijelentette, hogy kritikus módszertani hibák vannak, amelyek az RF-EMF-ek által okozott rák okozati potenciáljának alulértékeléséhez vezetnek. Emellett Moon és munkatársai (2024) egy másik, nemrégiben készült metaanalízise, amely szinte ugyanazokat a tanulmányokat használta fel, mint a Karipidis és munkatársai, azt találta, hogy a magasabb kumulatív hívásidő az agydaganatok statisztikailag szignifikánsan magasabb relatív kockázatával jár együtt az embereknél. Továbbá egy másik hat közelmúltbeli metaanalízis is hasonló eredményeket mutatott ki,
megerősítve a telefonhasználat és a rák közötti szoros összefüggést.
Az ICBE-EMF egy kiváló adatlapot készített, amely megvilágítja a Karipidis et al. áttekintés tudományos hibáit, és felsorolja a többi metaanalízist.
Mivel a WHO projektje (Hardell, 2017) tele van összeférhetetlenséggel, a legutóbbi felülvizsgálatának (Mevissen et al. 2025) következtetése, amely elismeri a rák kockázatát az állatokban, valóban nagyon jelentős.
A közegészségügyi szervek világszerte a WHO útmutatásaira támaszkodnak, amelyek még most is azt állítják, hogy „a vezeték nélküli technológiáknak való kitettséggel nem hoztak ok-okozati összefüggésbe semmilyen káros egészségügyi hatást”.
Úgy tűnik, hogy az Egyesült Királyságban a kormányunk teljes mértékben a WHO-ra támaszkodik. A COMARE-t, az Egészségügyi és Szociális Minisztérium szakértői bizottságát, amelynek feladata, hogy jelentést tegyen a kormánynak az RF-EMF-ek egészségügyi hatásairól, soha nem kérték fel erre, és valójában nem is rendelkezik megfelelő szakértelemmel. A bizottság elismerte, hogy várja a WHO felülvizsgálatainak eredményeit, amint azt a „Broadband and Road to 5G Inquiry” (Szélessáv és az 5G-hez vezető út vizsgálata) című írásbeli bizonyítékomban is említettem. Az Egyesült Királyság által végzett legutóbbi felülvizsgálatot 2012-ben a nem ionizáló sugárzással foglalkozó tanácsadó csoport (AGNIR) végezte el, amely jelentést Dr. Starkey diszkreditálta, mivel kihagyta és elferdítette a tudományos bizonyítékokat, ami téves és félrevezető következtetésekhez vezetett.
Az ICBE-EMF 2025. április 27-i sajtóközleményében a legújabb felülvizsgálatról a következőket írja:
Tekintettel erre a nagyfokú bizonyosságra, a kormányzati döntéshozóknak világszerte azonnal lépéseket kell tenniük a rádiófrekvenciás sugárzási határértékek felülvizsgálatára a közegészség és a környezet védelme érdekében. ... A jelenlegi, elavult feltételezéseken alapuló expozíciós normák nem tükrözik azokat a tudományos bizonyítékokat, amelyek a rádiófrekvenciás sugárzást a rák és más egészségügyi hatások kialakulásához kötik. ...A WHO megbízásából készült tanulmány következtetése azt mutatja, hogy a jelenlegi kormányzati határértékek alapjául szolgáló, régóta fennálló feltételezés ‒ miszerint a mobiltelefonok rádiófrekvenciás sugárzása csak a szövetek felmelegedése révén okozhat károsodást ‒ téves.
Mivel a krónikus betegségek és az elektromágneses túlérzékenység (EHS) egyre gyakoribbak, bizonyára itt az ideje, hogy az Egyesült Királyság ne hagyatkozzon tovább az ICNIRP-re, és vegye tudomásul a WHO által készített, az EMF-ek káros hatásait elismerő felülvizsgálat óriási jelentőségét, és fogadjon el védettebb irányelveket. Az RF-EMF-ek életünk egyre nagyobb területein vannak jelen, és napról napra egyszerűen eltűnik a lehetőség, hogy csökkentsük saját expozíciónkat, ha akarjuk.
Annak ellenére, hogy a WHO/Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) 2011-ben az RF-EMF-eket a 2B osztályú rákkeltő anyagok közé sorolta, és több ezer tanulmány bizonyította, hogy a szövetek felmelegedési küszöbértékénél (az ICNIRP fő károsító mérőszáma) alacsonyabb egészségkárosodást okoznak, és annak ellenére, hogy 2020-ban lehetőség van a biztonsági expozíciós határértékek frissítésére, ezek a határértékek 1998 óta változatlanok maradtak. Az olyan hosszú távú hatásokat, mint a rák és a felmelegedési küszöbérték alatti hatások, egyszerűen figyelmen kívül hagyták.
Ez a nemrégiben megjelent felülvizsgálat, amely megbízható bizonyítékot szolgáltat arra, hogy az RF-EMF növeli a rák kockázatát, valamint a helyesbített felülvizsgálat, amely elismeri, hogy a RE-EMF negatív hatással van a férfiak sterilitására, ezért hatalmas hangsúlyváltást jelent. De milyen lépéseket fog tenni a kormány?
Egyszerűen fogalmazva, és figyelembe véve, hogy a leírt daganatokat emberi vizsgálatokban is kimutatták, bárki, aki okostelefont vagy más intelligens eszközt használ, vagy aki WiFi, intelligens mérőóra közelében, modern autóban, vonaton vagy telefonoszlop közelében tartózkodik, hosszú távon kiteszi magát a rák kockázatának. Természetesen más betegségek kockázata is fennáll, de ez nem ennek a cikknek a témája.
Még azok is, például az elektromágneses túlérzékenységben szenvedők, akiknek úgy kell védekezniük az EMF-ek ellen, hogy nem mennek ki a szabadba, árnyékoló ruházatot viselnek és csak ethernet-kábeles számítógépeket használnak, hamarosan azt fogják tapasztalni, hogy saját otthonukban is támadás éri őket az okosmérő szükségessége miatt,
vagy ami még rosszabb, hogy amikor a rézvezetékes vezetékes telefonjukat végre megszüntetik, a VOIP-hez szükséges BT Smart Hub 2 routerüknek DECT telefonjelzése van, amelyet nem lehet kikapcsolni, bár a Wifi kikapcsolható. A BT ezt megerősítette egy EMF-kutató barátomnak egy online csevegés során.
És mi a helyzet azokkal, akik lakásokban élnek, és a szomszédok wifije, vagy akár egy közeli telefonoszlop sugározza őket? Elérkeztünk egy olyan szakaszba, amikor már nincs választásunk. Ez a mostani felülvizsgálat mindenki számára ébresztőnek kellene lennie, nem csak azoknak, akik mindvégig ezt gyanították.
Bár a legtöbb ember el sem tudja képzelni az életét okostelefon nélkül, sok mindent meg lehet tenni műszaki megoldásokkal és vezetékes internetkapcsolatok használatával az otthonokban, iskolákban és munkahelyeken, valamint különböző személyes intézkedésekkel, például azzal, hogy nem hordjuk az okostelefont a testünk mellett, vagy Faraday-táskát használunk. De mindenekelőtt az embereknek tudniuk kell az EMF ártalmairól. Ki fogja ezt elmondani nekik?
Deepl.com fordítás (VDGY)
Jellemző, hogy akkor áll elő a teljesen lejáratódott WHO a farbával, amikor már visszafordíthatatlanul elterjedtek a vezeték nélküli technológiák az egész világon. Persze miért is vizsgálták volna meg előre, mielőtt egyáltalán engedélyezték?
A válasz nyilvánvaló: mert akkor nem lett volna szabad kiadni az engedélyt.
Amiről illetékes elvtársék nem tudnak, az nem is létezik, ugyebár. Vagy ha igen, hát így jártunk - illetékes elvtársékat és családtagjaikat is beleértve, mert ők is a fejük búbjáig pácolódnak az elektromágneses szmogban, akár tudnak róla, akár nem.
Azoknak akik tájékozatlanok a fizikában, és külön a mindenre csak legyintgető agyonképzett hülyéknek !
Többször, több helyen leírtam, szinte teljesen feleslegesen, evvel együtt itt és most újra leírom.
MINDEN CSAK REZGÉS, CSAK REZONANCIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
EZT EMBERI ÉSSZEL FELFOGNI LEHETETLEN, DE TUDOMÁSUL VENNI LEHETSÉGES, SŐT, KÖTELEZŐ, MERT E NÉLKÜL MINDEN EGYÉB ÉRTHETETLEN !
AZ EMBERI TEST REZONANCIÁK HALMAZA !
SZERVEINK A LEGKÜLÖNFÉLÉBB FREKVENCIÁKON MŰKÖDNEK.
EZ AZ ISTENI INTELLIGENCIA, A TEREMTÉS:
NEM GONDOLKODNI KELL RAJTA, HANEM ELFOGADNI !!!
A SZERVEINK REZONANCIÁINAK ELTÉRÉSE A SZÜKSÉGESTŐL ( megnövekedett vagy csökkent frekvencia !), AZ A BETEGSÉG.
A SZERVEZETRE HATÓ MINDEN OLYAN FREKVENCIA KÁROS, AMI A SZERVEZET FREKVENCIÁINAK MEGVÁLTOZÁSÁT OKOZZA, ILYEN AZ ÖSSZES NAGYFREKVENCIÁS ADÓ TORONY, MINDEGY HOGY MENNYI G !!!
A TÉVEDÉSEK ELKERÜLÉSE VÉGETT AZ…