Az oßmannstedti turul hieroglifikus szövege (Varga Géza tanulmánya)
- szilajcsiko
- 6 nappal ezelőtt
- 3 perc olvasás
Az oßmannstedti turul képét a világhálón találtam a lelőhely és az V. század meghatározásával. Az időpontból, a magyar hieroglif írás jeleiből és a köves rekesztechnikából ítélve a magyarul beszélő hunok hagyatékáról van szó. Amikor a hunok székelyazonos jeleit keressük rajta, akkor a madár fején és farkán lévő hieroglifák (a székely rovásjelek ősvallási kötődésű szójel-előképei) azonnal feltűnnek. A testén lévő tollazat ("fejjel lefele lógó" nagy hieroglifák sora?) azonban az első pillanatban nem tűnik elolvashatónak (1). A fej jeleinek olvasata: Dana földje. A farktollak három tapar "szabír, Szabíria" szójellel azonosíthatók. Ezek megfelelője a székely írás "tprus" (tapar ős "szabír ős") jele. A turul hieroglifái együttesen a Dana földje, Szabíria, esetleg a Dana földje a nagyon, nagyon, nagy Szabíria olvasatot engedik meg. A madár a rajta lévő hieroglifák, a "szent madárhoz szent jelek illenek" elv érvényesülése alapján turulnak minősül.



Jegyzet
(1) A turul tollai a más leleteken is "fejjel lefele lógó" nagy hieroglifákra emlékeztetnek (4., 5. és 6/a. ábra). Azaz esetünkben e tollak a nagy hieroglifák, a nagyon, nagyon nagy ... szósorozat tagjai is lehetnek. A kérdést a további kutatás, az előkerülő újabb párhuzamok sora döntheti el. Fejjel lefele lógó jeleket találunk már egy trialeti aranypoháron is, amely Kr. e. 3000 tájáról maradt ránk és szintén a hurri (szabír) kultúra hagyatéka lehet. A szabír népnév Bíborbanszületett Konstantin szerint a magyarok régi neve (ő szavartü aszfalü alakban említi).




A 6/b. ábrán lévő kusán jelmontázs egy istenidéző szertartás szövegeinek vázlatát őrizte meg. Az olvasata: Ragyogj, ragyogj, ragyogj! Nagyon, nagyon, nagyon nagy szár "úr". Ragyogtál, ragyogtál, ragyogtál.
Az eget az eredetileg fejjel lefelele lógó (6/a. ábra) Nagyon, nagyon, nagyon nagy jelsorozat jelzi a kusán függőn. Ez összefügg azzal, hogy a magyar nyelvben a nagy ég egy állandósult jelzős szerkezet, az ég állandó jelzője a nagy. Az ábra jobb szélén fentről lefele a székely írás "r" (ragyogj, ragyogtál), "n" (nagy) rovásbetűi, egy magyarszombatfai tányér szár szójele és a székely írás "sz" (szár) betűje látható.
A 6/b. ábrán lévő világfa ("eget tartó" szár hieroglifa) a nemrég eredménytelenül lezajlott világfa vita tudós résztvevőinek a figyelmére is számot tarthatna. Egy, a nyílt tudomány elvei szerint eljáró akadémikus tudományos világ léte esetén.
Irodalom
Varga Géza: Magyar hieroglif írás, Írástörténeti Kutatóintézet, Budapest, 2017.
Varga Géza: A világfa vita
Varga Géza: Hiteles turulábrázolások
Varga Géza: A trialeti kultúra aranypoharának magyar vonatkozásai
Varga Géza: Istenidéző szertartások szövegkönyve
Varga Géza: Magyar hieroglifikus mondatok Tillia Tepe kusán függőjén
Varga Géza: A Zamárdi avar temető hajfonatkorongja a hieroglifikus "Nagyságos Lyukó ősúr" mondattal
Varga Géza: A temporius-téveszme diadalútja
Comments