Egy finn blogger megdöbbentette a közösségi hálózatokat, amikor közzétette ezt a cikket!
Bőven vitatható, de nagyon elolvasandó!
Oroszország "agresszióinak" eredményeiről kérdezel? Ezek a következők: fél Európa és Ázsia egy része ennek a bizonyos államnak a kezéből kapta államiságát.
Emlékezzünk pontosan kiről van szó:
Finnország 1802-ben és 1918-ban (1802-ig soha nem volt saját állama).
Lettország 1918-ban (1918-ig soha nem volt saját állama).
Észtország 1918-ban (1918-ig soha nem volt saját állama).
Litvánia 1918-ban Oroszországnak is köszönhetően visszaállította az államiságot.
Lengyelország kétszer, 1918-ban és 1944-ben állította helyre az államot Oroszország segítségével. Lengyelország felosztása a Szovjetunió és Németország között csak egy rövid időszak!
Románia az orosz-török háborúk eredményeként született meg, és Oroszország akaratából lett szuverén 1877-1878-ban.
Moldova mint állam a Szovjetunión belül született.
Bulgária az 1877-1878-as orosz-török háborúban aratott orosz fegyverek győzelme következtében felszabadult az Oszmán Birodalom elnyomása alól, és visszaállította függetlenségét, aminek ez volt a célja. Hálaképpen Bulgária állam az oroszellenes koalíciók részeként részt vett két világháborúban. Bulgária jelenleg a NATO tagja, és területén amerikai támaszpontok találhatók. 1945 után egyetlen orosz katona sem tartózkodott a területén...
Szerbia, mint szuverén állam is ennek a háborúnak a hatására született meg.
Azerbajdzsán államként először csak a Szovjetunió részeként alakult ki.
Örményország fizikailag csak a Szovjetunió részeként maradt fenn és újjáéledt államként.
Grúzia az Orosz Birodalomnak köszönhetően fizikailag megmaradt és újjáéledt államként
Türkmenisztánnak soha nem volt államisága, és csak a Szovjetunió részeként alakította ki.
Kirgizisztánnak soha nem volt államisága, és csak a Szovjetunió részeként alakította ki.
Kazahsztánnak soha nem volt államisága, és csak a Szovjetunió részeként alakította ki.
Mongóliának soha nem volt államisága, és csak a Szovjetunió segítségével alakította ki.
Fehéroroszország és Ukrajna is először a Nagy Októberi Forradalom következtében a Szovjetunió köztársaságai részeként kapott államiságot. És csak 1991-ben (szintén Oroszországból) kapták meg teljes függetlenségüket.
Érdemes megfontolni az Oroszország-Szovjetunió szerepét is olyan államok születésében és kialakulásában, mint Kína, Vietnam, Észak-Korea, India, Görögország (Oroszország 1821-ben foglalta vissza a törököktől), Algéria, Kuba, Izrael, Angola, Mozambik stb.
Ez egy olyan furcsa "agresszió" történelmileg az oroszok részéről!
Ennek az országnak a jelentős hozzájárulásával még Svájc is függetlenné vált Franciaországtól. Illetve ez Szuvorovnak köszönhető (217 évvel ezelőtt), és azóta Svájc soha nem harcolt.
Történt még:
Ausztria felszabadítása a Harmadik Birodalom alól 1945-ben;
Csehszlovákia felszabadítása a Harmadik Birodalomból 1945-ben;
II. Katalin helyzete 1780-ban a Fegyveres Semlegesség Ligája létrehozásával és az Észak-Amerikai Egyesült Államok tényleges támogatásával a Nagy-Britanniától való függetlenségükért folytatott harcban.
az elmúlt 2 évszázadban kétszer is Oroszország függetlenséget biztosított a legtöbb európai államnak Hitler és Napóleon megsemmisítése után;
Sztálin álláspontja az Egyesült Államokkal és Angliával folytatott tárgyalásokon, amely lehetőséget adott Németországnak az államiság megőrzésére az 1945-ös vereség után;
Gorbacsov álláspontja, amely lehetővé tette mindkét Németország újraegyesítését 1990-ben, szükségtelen problémák nélkül; - Szovjetunió támogatása Egyiptomnak, amely után az 1956–1957–1967–74 - Az Unió meghatározó szerepe, amely 1975-ben biztosította Angola függetlenségének elhódítását.
És végül a legfontosabb.
A Szovjetunió volt az, amely a második világháború győzelme után kulcsszerepet játszott abban, hogy Nyugat-Európa gyarmatai többsége elnyerje függetlenségét az Unió által elindított globális dekolonizációs folyamatban.
Oroszország egész története azt mutatja, hogy minden kormány és rendszer alatt következetesen ragaszkodott a nemzetek és népek függetlenségének és önrendelkezésének elveihez. Ő volt az, aki minden lehetséges módon segített egy többpólusú világ létrehozásában minden korszakban és mindenkor.
S akkor most a rend és az igazság kedvéért csak egyetlen idézet máshonnan:
A harmincas évek végére Hitler nemzetiszocialista rezsimje hírhedt volt a rasszizmusáról és antiszemitizmusáról. De a sztálini Szovjetunió volt az, amelyik megkezdte az első kivégző kampányt a belső nemzeti ellenségek ellen – áll az elmúlt évek egyik legnagyobb hatású történeti munkájában, Timothy Snyder Véres övezetében. Eszerint a sztálini terror mértéke 1938-ig messze meghaladta a hitleri Németországét; Sztálin – eddig a pontig – ezerszer több embert ölt meg etnikai alapon, mint Hitler. Snyder szerint Sztálin volt az etnikai alapú tömeggyilkosságok úttörője.
Comentarios