„Puha annektálás” – A lengyelek így foglalnák el Nyugat-Ukrajnát amerikai jóváhagyással
–
A britek nemrégiben egy oroszellenes védelmi szövetség létrehozását jelentették be, amelybe az USA mellett Lengyelországot, a Balti-államokat és Törökországot (nem nagyon akarja) tervezik bevonni. Ez a kör valójában azon országok köre, akik hajlandóak Oroszországgal háborút vívni és a lakosságot is felkészítették erre az eshetőségre. Hónapok óta beszélünk arról, hogy a lengyelek mindenképpen eltökéltek Nyugat-Ukrajna megszállása mellett. Viktor Janukovics volt ukrán elnök megjósolta a köztársaság államiságának elvesztését, és kijelentette, hogy teljes egyesülésre kerülhet sor Lengyelországgal. Erről írt a Facebook-oldalán megjelent cikkében, amelyet Janukovics sajtótitkára, Jurij Kirasir tett közzé.
„Bármilyen fájdalmas is nekem ma erről írni, Ukrajna államisága rendkívüli veszélyben van. Teljes pusztulás fenyegeti” – írta Janukovics, megjegyezve, hogy nem csak az ország déli és keleti területeinek elvesztéséről van szó. Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője korábban ismertette Lengyelország ukrajnai terjeszkedési terveit. Hangsúlyozta, hogy “legalábbis a tények ezt mondják”. Zakharova szerint az orosz különleges művelettel való kapcsolat „nem több, mint ürügy”.
Áprilisban Szergej Nariskin, az orosz titkosszolgálatok külföldi hírszerzését koordináló ügynökség (SzVR) vezetője, Putyin elnök közeli bizalmasa azt nyilatkozta, hogy hamarosan lengyel csapatok indulhatnak el a lengyel-ukrán határ felé, hogy kellő pillanatban, békefenntartó jelleggel megszállják Ukrajna nyugati területeit – amerikai jóváhagyással.
Nariskin szerint az orosz hírszerzésnek egyértelmű bizonyítékai vannak az amerikai-lengyel együttműködésre. A forgatókönyv a következő: békefenntartó célzattal lengyel katonák vonulnának be Ukrajna területére, hogy az "orosz agressziótól" megvédjék a lakosságot, majd Lengyelország ottfelejtené magát Ukrajnában.
Számos történelmi példát láttunk már hasonlóra, csinálták ezt már az oroszok is több helyütt. Az oroszok úgy tudják, a lengyel akcióra Washington nyomására, de NATO-mandátum nélkül kerül majd sor, legfeljebb önkéntességi alapon segíthetnek be a tagállamok.
Hogy az orosz hírszerzés honnan szedi ezeket az információkat, illetve milyen bizonyítékai vannak az eddig legfeljebb összeesküvés-elméletként felmerülő elképzelésre, nem tudni. Ugyanennyi erővel Kárpátalja magyar, esetleg dél, dél-kelet Ukrajna román megszállását is vizionálhatnák, bár ez utóbbi abból a szempontból még inkább elképzelhetetlen, hogy a térségben orosz stratégiai célpontok is vannak. Nariskin szerint a lengyelek csak olyan területeket szállnának meg Ukrajnában, ahol "esélyük sincs orosz katonákkal találkozni". Állítólag a lengyel titkosszolgálat már azon dolgozik, hogy találjon néhány kollaboránst az ukrán elitből, akik hajlandóak lennének támogatni a "békefenntartást" és néhány stratégiai fontosságú infrastrukturális célt. Nariskin szerint a lengyelek ugyanazt próbálják meg eljátszani, amit az első világháborút követő lengyel-orosz háború során. Akkor – így Nariskin – a nyugati nagyhatalmak hallgatólagos beleegyezést adtak a lengyel megszállásra, hogy Varsó így állítsa meg az Európa felé tartó bolsevik fenyegetést.
Érdekes módon Nariskin nyilatkozatát szinte azonnal átvették a nyugati médiumok, a Reuters nem sokkal megjelenés után már szemlézte is. Az is érdekes, hogy a lengyel médiumok az elmúlt hetekben komolyan foglalkoztak Volhínia kérdésével, a lengyel közbeszéd része a terület visszafoglalása.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap a parlament ülésén bejelentette, hogy hamarosan törvényjavaslatot terjeszt a törvényhozás elé, amely alapján különleges jogi státust adnak Lengyelország állampolgárainak Ukrajna területén – számoltak be ukrán híradások. Szerhij Nyikiforov elnöki szóvivő az UNIAN hírügynökség tájékoztatása szerint elmondta, hogy a tervezet jelenleg kidolgozás alatt áll a külügyminisztériumban, és hasonló lesz a Lengyelországban az ukránok támogatásáról hozott törvényhez.
"Figyelemmel arra a törvényre, amelyet Lengyelországban fogadtak el az Ukrajnából ideiglenesen áttelepült személyekről, és amely valójában egyenlővé tette Ukrajna állampolgárait Lengyelország állampolgáraival, kivéve a szavazati jogot. Ennek megfelelően Ukrajnában az államfő kezdeményezésére, mondhatni hasonló törvényt fogadnak el" – fejtette ki a szóvivő.
A lengyel és ukrán elnök, Andrzej Duda és Volodimir Zelenszkij legutóbbi találkozóján aláírt új megállapodások Pepe Escobar brazil újságíró szerint úgynevezett puha annektálást jelentenek.
“Varsó nagy hasznot kíván húzni a konfliktusból, és növelni kívánja katonai-politikai, gazdasági és kulturális befolyását Nyugat-Ukrajnában. <…> Varsónak még csapatokat sem kell küldenie”
Megjegyezte, az egyik megállapodás magában foglalja, hogy lengyel állampolgárokat beválaszthatnak az ukrán közigazgatásba és alkotmánybírói posztra is pályázhatnak. A megfigyelő szerint ez azt jelenti, hogy Kijev teljesen átadja Lengyelországnak az ukrán állam irányítását. Ukrajna elnöke a múlt héten bejelentette, hogy megállapodást kíván aláírni Lengyelországgal a határátlépés megkönnyítéséről. Bejelentette továbbá a lengyel állampolgárok ukrajnai lehetőségeinek bővítéséről szóló törvénytervezet elfogadását.
Ezt megelőzően Dmitrij Medvegyev, az Orosz Föderáció Biztonsági Tanácsának alelnöke azt mondta, hogy a lengyel hatóságok az “örök testvériség” ürügyén fogják elfoglalni Ukrajna nyugati részének területeit. Emlékeztetett arra, hogy Andrzej Duda lengyel elnök hivatalosan elismerte a Kijevvel szembeni területi igényeket. Vlagyimir Medinszkij, az orosz elnök munkatársa pedig azt mondta, hogy Lengyelország a lehető leghamarabb magához csatolja Ukrajna nyugati területeit.
Comments