Vukics Ferenc: Kína „emberi agyat irányító” fegyvert fejleszt
Érdekes elképzelés pusztán gondolattal rohamot indítani a csatatéren. Nincs szükség bonyolult vezetési és hírközlési rendszerekre, nem korlátoznak bennünket a harctéren zajló többirányú kommunikáció időbeli késései. Kínában megcélozták, hogy az emberi agy fejlesztésével olyan új „szuperharcosokat” hoznak létre, akiknek nincs szükségük külön kommunikációs eszközökre. Az új harctéri szereplők megteremtése mellett keresik annak lehetőségeit, hogy képessé váljanak a katonáik arra is, hogy megzavarják az ellenség elméjét, akik így alávetik magukat az ellenség irányításának.
Azt korábban csak a tudományos-fantasztikus filmekben létezőnek hitték, hogy az emberek egykor képesek lehetnek az agy „militarizálására”, holott ezzel a kérdéssel lassan egy évtizede foglalkoznak kínai katonai szakértők. Peking pedig évente milliárdokat költ idegtudományra, ez pedig ezeket a fantasztikus forgatókönyveket közelebb hozhatja a valósághoz.
„Az agytudományról szóló tanulmány abból a vízióból született, hogy hogyan is fog fejlődni a jövőbeni hadviselés" – írta Li Peng, a kínai állami katonai orvostudományi akadémia (AMMS) leányvállalatának orvoskutatója egy 2017-es cikkében. Hozzátette, hogy az ilyen kutatások „rendkívül erős katonai jellemzőkkel bírnak”, és kulcsfontosságú „stratégiai előnyöket” biztosítanak minden ország számára.
Li nem egyedül hangsúlyozza az agytudomány militarizálásának sürgősségét.
Márciusban egy kínai katonai lap felvetette, hogy egy felhőalapú mesterséges intelligencia (AI), amely integrálja az embert és a gépet, lehet a jövő katonai konfliktusainak győzelmi kulcsa. Kínának gyorsan meg kell alapoznia ezt a technológiát, mert minden késedelem „elképzelhetetlen következményekkel járhat” a jövőt illetően.
A kutatási anyagok és katonai újságokban megjelent cikkek szerint a kínai katonai tisztviselők négy olyan területet látnak, ahol az agytudományi innovációkat és a hadseregek képességeit ötvözni lehet.
- Az „agyemuláció” az emberhez hasonlóan működő, magas intelligenciájú robotok fejlesztésére utal.
- Az „agykontroll” az emberek és a gépek egybeépítése, amely lehetővé teszi a katonák számára, hogy olyan feladatokat hajtsanak végre, amelyeket általában lehetetlen lenne a számukra.
- A „szuperagy” magában foglalja az elektromágneses sugárzás, például az infrahanghullámok vagy az ultrahang használatát az emberi agy stimulálására és az agy látens potenciáljának aktiválására.
- Az „agy irányítása”, az emberek gondolkodásának befolyásolására és manipulálására létrehozott technológiára utal.
A Katonai Orvostudományi Egyetem két oktatója egy 2018-as cikkben megvitatta államilag finanszírozott projektjüket, amely a „pszichovírusnak” nevezett biotechnológia egy darabját kutatja.
A hadsereg alkalmazásában egy ilyen pszichológiai fegyver segíthet olyan „szuperharcosok” kifejlesztésében, akik „hűségesek, bátrak és kiváló stratégák”. A háborúkban a pszichovírus „manipulálhatja az ellenség tudatát, összetörheti akaratukat és beleavatkozhat érzelmeikbe, hogy alávesse őket a mi oldalunk akaratának” – mondták a szerzők.
A PLA Daily, a Népi Felszabadító Hadsereg hivatalos lapja 2019-es cikke szerint az agykutatók segíthetik a fogyatékos katonák felépülését és szisztematikusan javíthatják a katonák egészségvédelmét.
Sam Kessler, a North Star Support Group, egy multinacionális kockázatkezelési vállalat geopolitikai tanácsadója szerint az USA-nak lépnie kell. „A Kínai Kommunista Párt évek óta elkötelezett a biotechnológiai fegyverkezési verseny megnyerése mellett. Be kell látnia mindenkinek, hogy határtechnológiák fejlődése egyre sürgetőbbé teszi ennek a technológiának az alkalmazását. A korábban megálmodott, sokáig valószínűtlen, futurisztikus technológia valójában már itt van a nyakunkon.” – írta a The Epoch Timesnak írt jegyzetében.
„Ez kevés tévedési lehetőséget teremt. Egy ilyen technológia dominanciájának potenciális elvesztése a stratégiai korlátok gyengüléséhez vezethet. Megszűnünk világhatalom lenni."
A kínai biotechnológiai aktivitás miatt az Egyesült Államok decemberben feketelistára tette a kínai AMMS-t – az ország legkiválóbb, a kínai hadsereg által irányított orvosi kutatóintézetét – és a hozzá tartozó 11 biotechnológiai kutatóintézetét, azzal vádolva őket, hogy „agykontroll fegyvert” kifejlesztésén dolgoznak, hogy előnyhöz juttassák a kínai hadsereget az amerikaival szemben.
A kínai rezsim nem kommentálta az Egyesült Államok feketelistájának ezt az aspektusát. Az AMMS-t nem sikerült elérni, és a Kínai Nemzetvédelmi Minisztérium nem válaszolt a The Epoch Times megkeresésére.
Néhány héttel ezelőtt az USA Kereskedelmi Minisztérium Ipari és Biztonsági Hivatala lakossági észrevételeket kért az agy-számítógép interfész (BCI) technológia exportjának tilalmára javasolt szabályról. Ez egy olyan feltörekvő terület, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy közvetlenül, gondolataik útján kommunikáljanak egy külső eszközzel.
Egy ilyen technológia „minőségi katonai vagy hírszerzési előnyt” biztosítana az Egyesült Államok ellenfeleinek, például azáltal, hogy „növeli az emberi katonák képességeit, beleértve az együttműködést a jobb döntéshozatal érdekében, a támogatott emberi műveleteket, valamint a fejlett emberes és pilóta nélküli katonai műveleteket” – írja a Kereskedelmi Minisztérium Ipari és Biztonsági Hivatala.
Forrás:
Comments