top of page
szilajcsiko

Vukics Ferenc válogatása a nemzetközi sajtóból (1)



Az Egyesült Királyság kötelességtudóan követi Bident az ukrajnai végzet spiráljába



Kiemelések tőlem:


  • Az ukrajnai konfliktus katonai realitásaival és Európa szerepével kapcsolatos brit és európai gondolkodás teljesen zavaros állapota nagyrészt annak köszönhető, hogy a politikusok - és így a kormányok is - szánalmas tudatlansággal rendelkeznek a katonai ügyekben, akik a legritkább kivételtől eltekintve soha nem szolgáltak maguk is a hadseregben, nem vették a fáradságot, hogy katonai kérdéseket tanulmányozzanak, vagy komoly tanulmányokat szenteltek bármely külföldi országban. 


  • Emiatt teljesen a külügyi és biztonsági intézményeik tanácsaitól függenek; és ezek az intézmények már évtizedek óta nem csak a nemzetbiztonságukért való felelősséget, hanem az arról való gondolkodást is kiszervezték Washingtonba.


  • Ha megkérdezzük az európai agytrösztök legtöbb tagját, hogy határozzák meg a kifejezetten brit, vagy francia, vagy dán érdekeket az ukrajnai háborúban, akkor nem pusztán képtelenek válaszolni, hanem magát a kérdést is egyértelműen úgy tekintik, mint ami valahogy illegitim és hűtlen az USA által előírt „szabályokon alapuló rendhez”.

 

 

Az Egyesült Királyság kötelességtudóan követi Bident az ukrajnai végzet spiráljába



Kijev most brit Storm Shadow rakétákkal támadja Oroszországot. Ez a „Trump-állóság biztosítása” masszívan rövidlátó.


Az Egyesült Királyság a jelek szerint zöld utat adott Kijevnek, hogy Storm Shadow rakétáit Oroszországon belüli támadásra használja. Bár a brit kormány nyilvánosan nem nyilatkozott, az ukrán hadsereg szerdán először használta a rakétákat Oroszország elleni támadásra.


A legtöbb brit katonai „döntésnek” megfelelően a szerdai akciója a Biden-kormány jóváhagyását követte, hogy Ukrajna ugyanígy használhassa saját nagy hatótávolságú ATACMS-eit.


Úgy tűnik, a brit kormány elfelejtette, hogy két hónap múlva a Biden-kormányzat már nem lesz hivatalban, és a Trump-féle Fehér Ház nem biztos, hogy jó néven veszi, ha egyes leendő tagjai úgy látják, hogy a britek támogatják a Trump ukrajnai békeprogramjának tönkretételére irányuló megelőző Biden-kísérletet.


Nagy-Britannia saját biztonsági érdekei szempontjából (amelyek a jelek szerint nem játszanak szerepet az Ukrajnáról való brit establishment gondolkodásban) a brit állampolgároknak csak abban kell reménykedniük, hogy január után az orosz kormány nem fog megtorló akciót indítani az Egyesült Királyság ellen - mert ha mégis megteszi, nem biztos, hogy sok szimpátiát kapnak Washingtonból.


A hivatalos érv az ATACMS és a Storm Shadow döntés mellett az, hogy Ukrajnát erősebb helyzetbe hozzák, mielőtt Trump béketárgyalásokat kezdeményezne. Oroszország biztosnak tűnik abban, hogy megpróbál minél nagyobb területet szerezni, mielőtt ezek a tárgyalások megkezdődnek, és az ukrán fegyveres erőket komolyan fenyegeti az összeomlás veszélye.


Ez veszélyes kockázat, mert a rakéták (amelyeket amerikaiak irányítanak a célba) azt kockáztatják, hogy feldühítik Oroszországot anélkül, hogy valóban kritikus segítséget nyújtanának Ukrajnának. Különösen veszélyes az Egyesült Királyság számára, mert ha Putyin úgy érzi, hogy kénytelen betartani az ígéretét, hogy megtorolja anélkül, hogy megtámadná az amerikai érdekeket és elidegenítené Trumpot, akkor úgy érezheti, hogy az Egyesült Királyság biztonságos célpontot jelent - ez legalábbis racionális számításokon alapuló hazárdjáték.


A kormány és a brit biztonsági intézmény nem pontosan ezt állítja. Néhány kelet-európai kormányhoz és a nyugat-európai befolyásos politikai hangokhoz hasonlóan a brit kormány továbbra is arról beszél, hogy segíteni kell Ukrajnának „nyerni” - nem pedig jobb kompromisszumot elérni.


A Biden-kormányzathoz hasonlóan a brit és NATO-nyelvezet az ukrán NATO-tagság „visszafordíthatatlanságáról” és arról, hogy Oroszországnak el kell hagynia az általa megszállt ukrán területeket, azt sugallja, hogy ellenzi a Trump által elérni kívánt bármilyen elképzelhető békerendezést. 


Ha Trump úgy látja, hogy az Egyesült Királyság szándékosan szabotálja a békeprogramját, az rendkívül károsan hat az amerikai-brit kapcsolatokra, és rendkívül kiszolgáltatott helyzetbe hozza Nagy-Britanniát.


Trump ilyen értelmezését valószínűleg elősegíti, hogy Washingtonban, Londonban és az európai fővárosokban az Ukrajnának nyújtott segélyek „Trump-biztosításáról” beszélnek, és európai elemzők azt sugallják, hogy Európának támogatnia kell és támogathatja Ukrajnát a harc folytatásában, még akkor is, ha a Trump-kormányzat megvonja az amerikai támogatást.


A héten Varsóban tartott találkozón az európai külügyminiszterek ígéretet tettek (anélkül, hogy részleteket közöltek volna) az Ukrajnának nyújtott támogatás növelésére. Továbbá - olyan szavakkal, amelyek, ha komolyan gondolnák, lehetetlenné tennék a békét - kijelentették:


„(hogy) továbbra is szilárdan támogatjuk Ukrajna igazságos és tartós békéjét, amely az ENSZ Alapokmányán alapul, megerősítve, hogy a békéről csak Ukrajnával lehet tárgyalni, európai, amerikai és G7-es partnerekkel az oldalán, és biztosítva, hogy az agresszor viselje az ENSZ Alapokmányában foglalt szabályokat sértő törvénytelen cselekedeteinek következményeit, beleértve a pénzügyi következményeket is.”.


Ez őrültség. Még az sem valószínű, hogy Európa képes lesz sokáig fenntartani az Ukrajnának nyújtott gazdasági támogatás jelenlegi szintjét. A költségvetések Európa-szerte nagy nyomás alatt vannak, ami elkeseredett politikai harcokhoz vezet. A német koalíciós kormány éppen most omlott össze, mert a pártok között vita alakult ki arról, hogy hogyan fizessék ki egyszerre az Ukrajnának nyújtott támogatást, a német újrafegyverkezést, a német ipari megújulást és a szociális jólétet.


Berlin már korábban bejelentette az Ukrajnának nyújtott kétoldalú segélyek radikális csökkentését. Ahhoz, hogy az Európai Unió átvállalja a meglévő európai segélyek teljes terhét - nem is beszélve az amerikai segélyek helyettesítéséről - szinte biztosan el kellene fogadni a kollektív európai adósságok feletti uniós ellenőrzést, egy hatalmas „védelmi eurókötvény-kibocsátáson” keresztül.”


Ezt azonban valószínűleg elleneznék a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) domináns elemei, amely a most februárban esedékes választások után minden bizonnyal a domináns partner lesz egy új koalícióban. Ellenállásuk nemcsak saját meggyőződésükből fakad, hanem abból a félelemből is, hogy a német gazdasági szuverenitás ilyen módon történő átengedése sok németet mélyen feldühítene, és erőteljes lökést adna a jobb- és baloldali populista ellenzéki pártok támogatottságának.


Ami azt illeti, hogy Európa az USA helyébe lépne az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás tekintetében, ez abszurdnak tűnik. Az olyan kritikus területeken, mint a légvédelmi rendszerek, az európai hadiipar távolról sem képes még saját országai védelmét sem biztosítani, nemhogy azt, amire Ukrajnának szüksége van.


Az év elején az európai kormányok visszautasították Ukrajna kérését, hogy több légvédelmi fegyvert kérjen. Ezek a hiányok az egész területre kiterjednek. Szinte hihetetlen, de a brit kormány Storm Shadowsról szóló döntése egyidejűleg történt a brit fegyveres erők további mély megszorításairól szóló bejelentéssel, beleértve az utolsó kétéltű támadóhajóikat és a szállítóhelikopterek nagy részét is.

Európa természetesen vásárolhat az Egyesült Államoktól - de csak akkor, ha Washington képes rendszereket szállítani Ukrajnának és Izraelnek , és megfelelően ellátni Amerika saját erőit a Kínával való esetleges háborúra. Valószínű, hogy egy Trump-kormányzat, amelyet feldühít a békemegállapodás ukrán és európai elutasítása, előnyben részesítené az Ukrajnának szánt fegyvereket, még akkor is, ha az európaiak fizetnének érte?


Az ukrajnai konfliktus katonai realitásaival és Európa szerepével kapcsolatos brit és európai gondolkodás teljesen zavaros állapota nagyrészt annak köszönhető, hogy a politikusok - és így a kormányok is - szánalmas tudatlansággal rendelkeznek a katonai ügyekben, akik a legritkább kivételtől eltekintve soha nem szolgáltak maguk is a hadseregben, nem vették a fáradságot, hogy katonai kérdéseket tanulmányozzanak, vagy komoly tanulmányokat szenteltek bármely külföldi országban.


Emiatt teljesen a külügyi és biztonsági intézményeik tanácsaitól függenek; és ezek az intézmények már évtizedek óta nem csak a nemzetbiztonságukért való felelősséget, hanem az arról való gondolkodást is kiszervezték Washingtonba.


Ha megkérdezzük az európai agytrösztök legtöbb tagját, hogy határozzák meg a kifejezetten brit, vagy francia, vagy dán érdekeket az ukrajnai háborúban, akkor nem pusztán képtelenek válaszolni, hanem magát a kérdést is egyértelműen úgy tekintik, mint ami valahogy illegitim és hűtlen az USA által előírt „szabályokon alapuló rendhez”.


De az az Amerika, amelyhez ezek az európaiak lojálisak, a régi amerikai kül- és biztonságpolitikai berendezkedés - nem pedig Trump Amerikája, amelyet nem értenek, és amelyet mélységesen gyűlölnek és félnek (akárcsak saját populista ellenzéküket).


Valóban, egészen néhány hónappal ezelőttig az európai politikusok és szakértők nagy többsége egyszerűen nem volt hajlandó elhinni, hogy Trump megnyerheti a választásokat.


Mostanra sokan teljesen elvesztették a fejüket, és csak körbe-körbe futnak. Mások, mint a lengyelek és a baltiak, szilárdan csavarják a fejüket, de hátulról előre.


Ami a brit kormányt és a biztonsági intézményeket illeti, az amerikai választások óta hasonlítanak elődjükhöz, I. Károly királyhoz, aki a legenda szerint még fél órán át beszélt, miután levágták a fejét. Talán idővel új fejet tudnak növeszteni maguknak. De addig is, ebben a kínos helyzetben lévő emberek számára a csendes tétlenség időszaka tűnik a legbölcsebb megoldásnak.

 

Anatol Lieven a Quincy Institute for Responsible Statecraft Eurázsia Programjának igazgatója. Korábban a katari Georgetown Egyetem és a londoni King's College hadtudományi tanszékének professzora volt.

390 megtekintés

1 commento


endrebá
24 nov

Tetszik ez az új lehetőség.. hogy Vukics úr is ajánlhasson nekünk olvasnivalót.

Mi piace
legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page