Vukics Ferenc válogatása a nemzetközi sajtóból (13)
Andrew Korybko:
A Nyugat következő oroszellenes provokációja lehet Fehéroroszország destabilizálása és lerohanása
A fehérorosz média a múlt héten beszámolt a Nyugat állítólagos tervéről, hogy destabilizálja, majd megszállja az országukat. A meglévő információs hadviselési kampányok célja, hogy megkönnyítsék további alvó sejtek ügynökeinek toborzását, akik később terrorista felkelést rendeznek majd ukrán beszerzésű fegyverek felhasználásával. A zsoldosok ezután délről fognak betörni, dróncsapásokat hajtanak végre stratégiai célpontok ellen, és megpróbálják elfoglalni a fővárost. Ha sikerrel járnak, akkor a puccsista hatóságok hagyományos NATO katonai beavatkozást fognak kérni.
Íme több mint egy tucat háttér-tájékoztató erről a forgatókönyvről az elmúlt másfél évből:
* 2023. május 25: „A NATO »alacsonyan felakasztható gyümölcsnek« tekintheti Fehéroroszországot Kijev közelgő ellentámadása során”
* 2023. június 1: „Az uniós állam arra számít, hogy a NATO-orosz proxyháború kibővül”
* 2023. június 14: „Lukasenko határozottan utalt arra, hogy Belarusz elleni, Belgorodhoz hasonló proxy támadásokra számít”
* 2023. december 14: „Fehéroroszország felkészül a Lengyelország felől érkező, Belgorod-szerű terrorista betörésekre”
* 2024. február 19.: „A nyugati támogatású, külföldről érkező fehérorosz ellenzék területi revízióra készül”
* 2024. február 21.: „A Nyugat hamis zászlós provokációt tervez Lengyelországban, hogy Oroszországra és Fehéroroszországra kenje a felelősséget? ”
* 2024. április 26.: „Fehéroroszország állításának elemzése, miszerint nemrég meghiúsította a Litvániából érkező dróntámadásokat”
* 2024. június 30.: „Tartsuk szemmel Ukrajna katonai megerősítését a fehérorosz határ mentén”
* 2024. augusztus 12.: „Mi áll Fehéroroszország katonai megerősödése mögött az ukrán határ mentén?”
* 2024. augusztus 13.: „Biztonsági fenyegetések Fehéroroszország számára”
* 2024. augusztus 19.: „Ukrajna állítólag 120 000 katonát állomásoztat a fehérorosz határ mentén”
* 2024. augusztus 26.: „Ukrajna támadásra készülhet, vagy elzárhatja Fehéroroszország délkeleti városát, Gomelt”
* 2024. szeptember 28.: „Belarusz figyelmeztetése az atomfegyverek bevetéséről valószínűleg nem blöff (de lehet, hogy van egy csapda)”
Az oroszországi Kurszki terület idei nyári ukrán inváziója is felbátoríthatta az összeesküvőket.
Oroszország részéről nem következett nukleáris megtorlás annak ellenére, hogy a NATO által támogatott támadás veszélyt jelentett területi integritására.
Hasonlóképpen, kiszámíthatták, hogy sem Oroszország, sem Fehéroroszország (amely az előbbi taktikai atomfegyvereknek ad otthont) nem folyamodna ezekhez az eszközökhöz, ha megismételnék ezt a forgatókönyvet az utóbbiban, különösen, ha az invázió szintén Ukrajnából érkezne, nem pedig NATO-országokból, mint Lengyelország.
Ez nagyobb befolyást adhatna a Nyugatnak az Oroszországgal folytatandó közelgő béketárgyalásokon, ha sikerrel járna.
Ez papíron ésszerűnek tűnhet, de a gyakorlatban figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy Oroszország frissített nukleáris doktrínája nemrég lépett hatályba, és hogy Putyin a legmodernebb hiperszonikus, közepes hatótávolságú Oreshnik hiperszonikus rakéta harci alkalmazásával válaszolt Ukrajna nyugati nagy hatótávolságú rakétáira.
Az első lehetővé teszi a nukleáris fegyverek alkalmazását válaszul az ilyen jellegű fenyegetésekre, mint amilyeneket ez a forgatókönyv jelent, míg a második azt a jelzést jelentette a Nyugat számára, hogy Putyin végre felmászik az eszkalációs létrán.
A legújabb fejlemények együttesen azt jelzik, hogy Oroszország válasza egy nem hagyományos fehéroroszországi és/vagy egy hagyományos ukrajnai zsoldos invázióra más lehet, mint a Kurszkra adott válasza, és ez szolgálhat a kubaihoz hasonlóan kiéleződő brinksmanship-válság tripdrótjaként. Oroszország nem engedheti meg magának, hogy ellenfelei fehérorosz területeket foglaljanak el és tartsanak fogva, egyrészt az ezzel járó nemzetbiztonsági fenyegetés miatt, másrészt pedig azért, mert ez nagyban aláásná tárgyalási pozícióját.
Könnyen lehet, hogy a Nyugat tisztában van ezzel, és ezért reméli, hogy pontosan egy ilyen választ provokál Oroszország részéről, abban a reményben, hogy „eszkalációval a de-eszkaláció érdekében” a konfliktus a saját oldaluk számára kedvezőbb feltételekkel érhet véget.
Ez hatalmas kockázat lenne, mivel a tét Oroszország számára sokkal nagyobb, mint a Nyugat számára, így csökken annak az esélye, hogy az előbbi belemenne az utóbbi által követelt engedményekbe, például a konfliktus befagyasztásába a meglévő érintkezési vonal mentén, minden egyéb ellenszolgáltatás nélkül.
Az is elképzelhető, hogy a Nyugat próbálkozása Fehéroroszország destabilizálására és lerohanására, akár zsoldosok és/vagy hagyományos ukrán csapatok révén (egy hagyományos NATO katonai beavatkozás ebben a szakaszban nem valószínű), meghiúsul, és semmi más nem lesz ebből az összeesküvésből. Sokkal kevésbé valószínű, de még mindig nem lehet kizárni, hogy Oroszország arra kéri Fehéroroszországot, hogy a fent említett inváziók valamelyikét hagyja eléggé előrehaladni ahhoz, hogy indokolt legyen taktikai atomfegyverek bevetése Ukrajna ellen, hogy „eszkalálódjon a de-eszkaláció” Oroszország számára kedvezőbb feltételekkel.
Ez azonban szintén hatalmas kockázat lenne, mivel a nukleáris küszöb átlépése óriási tétet jelenthet a Nyugat számára, ahogy azt vezetői őszintén látják, még akkor is, ha az elsődleges szándék csak Ukrajna megbüntetése. Mindazonáltal, látva, hogy Putyin most végre felmászik az eszkalációs létrán, és elveti a korábbi óvatosságát, miután úgy érezte, hogy a Nyugat a korábbi türelmét gyengeségként értelmezi, a sólyomhű tanácsadók befolyásolhatják őt, hogy ezt egy lehetőségnek tekintse Oroszország izmainak megfeszítésére.
Mindenesetre, bármi is történjen, tény, hogy a Nyugat előjoga, hogy destabilizálja-e Fehéroroszországot, és esetleg megszállja-e azt.
Ukrajna kétségbeesésből is „elszegődhet”, ha úgy érzi, hogy a Nyugat Trump alatt „eladhatja”,
és ezért egy utolsó kísérletet akar tenni, hogy javítsa tárgyalási pozícióját, vagy „eszkalálódjon a de-eszkaláció érdekében” a maga számára jobb feltételekkel, de ez nagyban visszaüthet, ha nem sikerül. Ezért mindketten teljes felelősséget viselnek azért, ami ezután következhet.
Comentarios