3‒7. századi magyar feliratok megfejtése ‒ Révész Péter előadása a Nebraska Lincoln Egyetemen
- szilajcsiko
- 2024. dec. 20.
- 2 perc olvasás
kiegészítve: 2024.12.20.
Az előadás több, a 3‒7. századból származó, görög és kariai ábécével írt magyar nyelvű feliratot mutat be.
00:00 Bevezetés.
01:20 Potaissa szfinx felirat.
12:00 Miért hiteles a potaissai szfinx?
13:06 Egy második szfinx felirat.
22:58 Egy bronztükör felirat.
23:50 A kariai ábécé.
26:15 Egyéb feliratok.
30:50 Kérdések és válaszok.
Hivatkozás
P. Z. Revesz, Két szfinx története: Proof that the Potaissa Sphinx is authentic and other Aegean influences on early Hungarian inscriptions, Mediterranean Archaeology and Archaeometry, 24 (2), 191-216. old. 2024.
Kapcsolódó írás:
ŐSI MŰVELTSÉGÜNK (IV.)
Darai Lajos (Kápolnásnyék):
Révész szerint a Kárpát-medencei őshaza összeegyeztethető a finnugor nyelvészettel
1. Az őshaza helyéről való elképzelések
A finnugor nyelvészet olyan, mint a vadalma. Sokaknak nem tetszik a fanyar íze miatt, azaz elsősorban a finnugor nyelvészek azon következtetése miatt, hogy az Urál környékéről jöttünk egy alacsony színtű kultúrából. Magyarországon még mindig heves vita folyik róla, hogy ezt a vadalmát lenyeljük-e vagy eldobjuk. A külföldön élő komputeres nyelvészettel foglalkozó Révész Péter2 professzor szerint a vadalma is jó, csak meg kell nemesíteni. Ezt tette 2017-ben megjelent fő írása [4], amelyik megalapozza a minószi, a hatti és a magyar nyelvből álló un. nyugati-ugor nyelvcsaládot a minószi lineáris A írás megfejtése által. Ez nagy jelentőségű és átfogó eredmény, amelyhez idő kell, hogy befogadja a tudományos világ.
Révész írásával több korábbi elméletet és így esetleg mai érdeket sért, helyesebben: túlhalad. Ám a tudomány éppen így halad előre az igazság felé. Révész alapjában elfogadja a finnugor nyelvészet tiszta nyelvészeti állításait, de hozzáteszi a minószi nyelvet közvetlen a magyar mellé a nyelvcsaládfán egy un. nyugati-ugor csoportba. Révész feltételez egy átmeneti kőkori szétválást az obi-ugorok (hantik és manysik, oroszosan: vogulok és osztjákok) és a nyugati-ugorok (magyar és minószi) között, és egy bronzkori szétválást a magyar és a minószi között. Továbbá, szerinte a hatti nyelv is a nyugati-ugorba tartozik.
Révész elfogadja a magyarság Kárpát-medencei eredetét. Ebben a paleoantropológus Grover Krantz [5] elméletét követi, mely szerint a Kárpát-medence lehetett a legutóbbi jégkorszakban egy finnugor őshaza, amiből fokozatosan leváltak a rokon finnugor népek, míg csak az ősmagyarok maradtak. Révész Krantz elméletéhez is hozzáteszi, hogy legkésőbb a minósziak váltak el a magyaroktól, és ők délre mentek. Révész, aki bioinformatikus szakértő is, átvizsgálta az archeogenetikai adatokat, ami szerinte igazolta Grover elméletét. Tehát, Révész a nyelvészetben a nyelvészekre és a paleoantropológiában a paleoantropológusokra hagyatkozott. Ez csak azért olyan különös néhány olvasónak, mert a különböző tudományágak nemigen szokták még meg Magyarországon, hogy együtt dolgozzanak. Révész még a megszokott tudományos szakkifejezéseket is megtartja, hogy szó ne érhesse a ház elejét, vagy inkább megmutassa, hogy a hagyományos felfogás kiigazítható az új felfedezések szerint.
a folytatás itt:
Ezer bocsánat a névelírásért!
RÉVÉSZ PÉTER tanulmányáról akartam szólni:
https://epa.oszk.hu/01400/01445/00069/pdf/EPA01445_acta_hungarica_2024_1_086-104.pdf
(Darai Lajost csak a hírré tétel okán illeti hála.)
Ez komoly, szakszerű munkának tűnik. Még egy finnugrász is tiszteleghet neki.
No és a magyarországi "szakma"? Fennkölten szűk látókörük lomha csendjében őrzik tudós tudatlanságukat? - Mert bulvár és mégbulvárabb sajtónk firkálhat össze bármit, egy szavukat sem lehet komolyan venni a legtöbb kérdésben - de a tudományos dolgokban végképp tilos. Az akadémikusok amúgy sem olvasnak újságot, hogy értesülhetnének belőle ezen újabb zavarbaejtő kérdésről - viszont a saját tudományterletükön se feltétlen olvasnak, mert békésebb az élet anélkül...
Előzménye
https://www.szilajcsiko.hu/single-post/megis-volt-szfinx-es-megis-magyar-revesz-megfejtette-a-tordai-szoborfeliratot-darai-lajos
"... Az eredményt sok külföldi lap is dicsérettel illette, köztük a Miami Herald, az Archaeology News, az Arkeonews, stb., de Magyarországon nagyon vegyes fogadtatásban részesült. A magyar RTL újság, a Promotions.hu és a Magyar Hírlap pozitívan nyilatkozott az új nyelvészeti eredménnyel kapcsolatban. Ezzel szemben,…
A korábbi megfejtés ismertetve lett magyarul:
https://epa.oszk.hu/.../EPA01445_acta_hungarica_2024_1...
Azelőtt pedig a korábbi kutatási eredménye is:
https://epa.oszk.hu/.../EPA01445_acta_hungarica_2021_3...