A marcomannok germánságát felülíró hun/kun-jegyek ‒ Nyelvi alapon 4. (Bognár Ferenc jegyzete)
A tudomány kihagyja az ókori duna-menti marcomannok kun vonatkozásait, mint:
a) a nevükben lévő ,,komán” tag,
b) Margus neveik parthiai másai,
c) sőt, a jász/jazygokkal mindkét térben együtt való szereplésük különös helyzete. (Itt a Margus folyó neve kötődik a jász/jazyg-okkal szövetséges marcomannokhoz, Parthiában pedig a Margus folyó partján álló Jasonium város jelzi kapcsolatukat.)
d) Ráadásul keleten ekkor több szíriai Comana város, sőt, Comana Állam volt ismert.
e) Sőt, Marbod vezérük nevének BOD = vezér, fejedelem jelentésű tagja már egyenesen magyar átfedést kínál LeBEDias nevével és Árpád Apánk boe-BODus fejedelmi címével. Az előző részben felsoroltakkal igazolható, hogy e vezér jelentésű BOD/BAT az ókortól a középkoron átívelően, egyetemesen alkalmazott cím volt, ami egységes ókori nyelvi és kulturális állapotokat tükröz!!!
Ezen egyetemes őskultúra okán mutathatok rá a coman, a kun, és a hun nevek egyeztethetőségére. Pl. a Bécs feletti mai Kahlenberg, az ókorban COMAGEN, a X. sz.-ban HUNES-, ill, CHUNIS-berg néven szerepelt. (Gyárfás István, A jász-kunok története, Kecskemét, 1870. I.k. 364. o.)
E HUN-nal átfedést adó dunai COMMAGENA/ COMAGEN névforma, ismétlődik keleten, keletről COMANA városok, nyugatról a COMANA Regió fogja közre a ,,szíriai” COMMAGENE tartományt.
Felidézve a babiloni CHUMANA/ CUMANA városokat, e sok COMAN névalakulat a parthus kori kunok létét feltételezteti, ami a nyelvi változások mentén érthetővé tehető!
Bár mi egyetlen névforma használatához szoktunk, a hunt írták Hiungnu, Unni, Hun, Hunn és CHunni-nak stb. is, és ez utóbbi CHun később a comanus cun/kunokat is jelölte.
Azonosításuk logikusabb, mint egy hatalmas hun népáradat eltűntével, majd egy hatalmas kun állomány kialakulásával számolni.
A parthus időkben, Róma a kárpáti területeken csak a Dunáig jutott, (Dáciát rövid ideig uralta), az előzőkben bemutatott parthus nyomok, az idáig elérő hatásukat, befolyásukat feltételezteti.
Nem csoda, ha a marcomann területek cseh örököseinek nyelvében szintén parthus hatás mutatkozik.
A cseh POHLAVÁR = törzsfő szó, (szó szerint, megfőült, azaz kiemelkedett, HLAVA = fő, fej, főnök, PO = túljutott, megtörtént) nagyon hajaz a perzsa PEHLEVAN = hősre, amikor a parthusok PEHLEVI/PAHLAV nyelve is szentnek volt mondva. E ,,főnök, hős, és szent” jelentésekre rábólint a pehlevi kifejezés örmény BAHLAV változatának főember, felség értelme. (A HAL/ HEL gyök germán fejleményei is szent eszmények, és a szó eleji H gyakori lekopása miatt az ÉL/ ÉLET szavaink is ide illenek.) Az óperzsák, a korábbi méd (egyetemes) papi vezetésű berendezkedésből reformálták a saját arisztokratikus államformájukat, a parthusok ennek népies, egyenlőségi vonalát vitték tovább.
A rengeteg előhozott KOMÁN névalak mellé állítható a jelentőségteljes Kánaán, és a bibliai Kám/Chám/Hám ősatya neve is, és mindezek után érthető, hogy az óperzsa királyi dinasztia őse ACHAIMEN nevében is a CHAMEN = komán forma rejlik. (óperzsa HAXÁMANIS = ógörög AKHAIMÉNÉS = szanszkrit HAKSHAMANIS = elámi HAKAMANNUIS) Erről így szól Dariusz:
Őseim apja Achaimenesz, ezért hívnak minket Akhaimenidáknak; … Dinasztiánk a kezdettől fogva királyi (KSAHziah) volt; melyből előttem már nyolc király volt; … (Behistun)
A méd-győkerű Dáriusz itt kiemeli KAMAN vonalú királyi (kán) voltát, amit a perzsa nyelv SAH = KSAHziah = király szavával nyomatékosít. A mítoszban a perzsa ős Perszeusz unokája a méd eredetű Alcméné, aki a Zeusztól fogant Héraklész által szkíta ősanya lett. Nos nevében szintén ott a komán tag: lat. Alcumena = gör. Alcmene, (,,haragban erős” en.wikipedia.org). (erős = kemény)
Feltárandó az ókori egyetemes komán-kun (hun) kultúrszerep és hagyományvonal eltűntének oka!
Kapcsolódó cikkeink:
Comments