top of page
szilajcsiko

A nagy kép Viktor, a közvetítő béke-siklója mögött (Pepe Escobar jegyzete)






Eredeti cikk:

Schiller Mária küldeménye




A Nagy Kép marad: a "szabályokon alapuló nemzetközi rend" jövője Novorosszija fekete földjén dől el.


Orbán Viktornak most is megy a szekér.


És ez elindított egy zűrzavaros hullámvasutat.


Mindenkit megragadott a nyugati geopolitikai mocsárban vergődő őslények rendkívüli látványa, akik a magyar miniszterelnök Ukrajnából és Oroszországból Kínába tartó béke-siklójának láttán a hisztériasztáni mélységekig jutottak.

És mindezt a háborúskodó "globális robotzsaru" NATO 75. évfordulójának előestéjén tenni, az már a végső sértésnek kell lennie.

A 3 órás Putyin–Viktor, a közvetítő találkozó Moszkvában, nem semmi volt.


Vitathatatlanul ez Putyin három fő pontja:


  1. Kijev nem engedheti meg a tűzszünet gondolatát, mert ezzel megszűnne az ürügy a hadiállapot meghosszabbítására.

  2. Ha Kijev megszünteti a hadiállapotot, akkor elnökválasztást kell tartania. Annak az esélye, hogy a jelenlegi ukrán hatóságok győznek, közel a nullához.

  3. Nem szabad tűzszünetet kötni a további kijevi fegyverkezés miatt: Moszkva teljes és végleges végjátékot akar.


Ehhez képest ez vitathatatlanul Orbán három fő pontja:


  1. Oroszország és Ukrajna álláspontja nagyon messze van egymástól, sok a tennivaló.

  2. Az ukrajnai háború kezdte éreztetni hatását az európai gazdaságra és annak versenyképességére (bármennyire is tagadja ezt az EU "vezetése").

  3. "Hallottam, mit gondol Putyin a meglévő békekezdeményezésekről, a tűzszünetről és a tárgyalásokról, valamint a háború utáni Európa jövőképéről".


Orbán a találkozót megelőző légmentes titkolózást is hangsúlyozta, mivel "a kommunikációs eszközöket a Nagyfiúk teljes megfigyelés alatt tartják".


Az ukrajnai megoldás keresését "keresztényi kötelességének" nevezte. És elmondta, hogy három közvetlen kérdést tett fel Putyinnak: lehetségesek-e a béketárgyalások; reális-e a tűzszünet a tárgyalások megkezdése előtt; és hogyan nézhet ki Európa biztonsági architektúrája.


Putyin, mondta Orbán, mindháromra válaszolt.


A döntő szó – nem a háborús uszítók, hanem a globális többség számára – Orbán Putyin jellemzése volt:


"Minden vele folytatott tárgyaláson mindig jó hangulatban van – ez az első dolog. Másodszor, több mint 100%-ban racionális. Amikor tárgyal, amikor magyarázkodni kezd, amikor ajánlatot tesz, igent vagy nemet mond, akkor szuper, szuper racionális. Hogy lehet ezt másképp mondani magyarul? Higgadt, visszafogott, óvatos és pontos. Fegyelmezett. Szóval igazi kihívás vele tárgyalni, és felkészültnek lenni arra, hogy megfeleljünk az ő intellektuális és politikai szintjének".


Az új eurázsiai biztonsági rendszer


A fentiek mindegyike kapcsolódik a Putyin által a múlt hónapban javasolt új eurázsiai biztonsági rendszer koncepciójához, amely a múlt héten Asztanában, a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) csúcstalálkozójának egyik fő témája volt.


Putyin hangsúlyozta az SCO központi szerepét ebben a folyamatban, kijelentve, hogy


"döntés született arról, hogy az SCO regionális terrorizmusellenes struktúráját univerzális központtá alakítják, amelynek feladata a biztonsági fenyegetések teljes skálájára való reagálás".


Dióhéjban: az SCO vitathatatlanul az új, Eurázsiára kiterjedő, oszthatatlan biztonsági elrendezés kulcsfontosságú csomópontja lesz. Ennél hatalmasabb már nem is lehetne.


Az egész a Nagyobb Eurázsiai Partnerség koncepciójával kezdődött, amelyet Putyin 2015-ben javasolt, és Szergej Karaganov 2018-ban fogalmazott meg. Putyin a kulcsfontosságú orosz diplomatákkal tartott júniusi találkozóján egy újabb szintre emelte; itt az ideje, hogy komoly két- és többoldalú garanciákat hozzanak létre a kollektív eurázsiai biztonságra.


Ennek olyan biztonsági architektúrának kell lennie Putyin szerint, amely nyitott:

"Minden eurázsiai ország, amely részt kíván venni, beleértve az 'európai és NATO-országokat' is".

És ennek "a külső hatalmak katonai jelenlétének fokozatos megszüntetéséhez" kell vezetnie Eurázsiában, "a nyugati irányítású gazdasági mechanizmusok alternatíváinak létrehozásával, a nemzeti valuták használatának kiterjesztésével a fizetésekben, valamint független fizetési rendszerek létrehozásával" párhuzamosan.


Dióhéjban: teljes geopolitikai és műszaki-katonai, valamint geoökonómiai (az alternatív nemzetközi közlekedési folyosók, például az INSTC fejlesztésének fontossága) megújítása.


Az orosz EU-misszió ügyvivője, Kirill Logvinov a múlt héten "Új biztonsági architektúra az eurázsiai kontinens számára" címmel próbálta tájékoztatni az európaiakat.

Logvinov kifejtette, hogy "az euroatlanti biztonsági koncepció összeomlott. Az USA és a NATO dominanciájára alapozva az európai regionális biztonsági keretrendszer nem tudta biztosítani az 'oszthatatlan biztonság mindenkinek' elvének gyakorlati megvalósítását".

Az eurázsiai biztonság és együttműködés jövőbeli rendszere ezután "az ENSZ Alapokmányának elvein és a nemzetközi jog uralmán alapuló, többpólusú világban a globális biztonsági felépítmény alapját fogja képezni".


A Nagyobb Eurázsiai Partnerség pedig ennek az új eurázsiai biztonsági rendszernek a gazdasági és társadalmi alapját fogja képezni.

A pokol befagy, mire az EU/NATO elfogadja az új valóságot.

De tény, hogy az SCO-n belül már kialakulóban lévő kölcsönös biztonsági térnek Eurázsiát – mínusz a nyugat-európai félsziget, legalábbis a belátható jövőben– szilárdabbá kell tennie a nagyhatalmi stratégiai stabilitás szempontjából.

Végső soron Európán fog múlni – inkább a távolabbi Nyugat-Eurázsián: vagy alantas vazallusok maradnak a hanyatló Hegemón alatt, vagy keletre néznek a szuverén, dinamikus jövő felé.

Az orosz terv kontra minden más terv


Putyin ukrajnai béketervét – amelyet június 14-én jelentett be az orosz diplomaták krémje előtt – ennek a Nagy Képnek a tükrében kell értelmezni. Orbán minden bizonnyal "megértette.

Minden más terv – a felülvizsgált kínai ajánlat kivételével, amiért Orbán Pekingbe utazott – Moszkva szempontjából irreleváns.

Természetesen a Trump-csapatnak ki kellett találnia a saját NATO-központú tervét. Ez nem éppen ajándék a tanácstalan európaiaknak.


Trump alatt a NATO szerepe eltolódik: "segédhellyé" válik Európában. Washington természetesen megtartja csomópontjait a Bázisok Birodalmában – Németországban, Nagy-Britanniában, Törökországban –, de a szárazföldi erőket, a páncélozott járműveket, a tüzérséget, a logisztikát, mindent, a magas költségeket is beleértve, teljes egészében a megingó európai gazdaságok fogják fizetni.


Trump nemzetvédelmi stratégiai tanácsadója, Elbridge Colby koordinálásával az új kormányzat ígéretet tenne arra, hogy Putyin kötelezettséget vállal arra, hogy "nem terjeszti ki a NATO-t kelet felé". Sőt, úgy tűnik, Trump késznek mutatkozik arra, hogy "területi engedményeket" fontolgasson Oroszországnak.


Mintha Moszkva egységesen azért imádkozna, hogy "engedményeket" kapjon egy közismerten megbízhatatlan amerikai elnöktől.

A terv lényege, hogy Trump 2.0 alatt az USA-t fenyegető fő "fenyegetés" Kína lesz, nem pedig Oroszország.
Már csak négy hónap van hátra az amerikai elnökválasztásig, és a Fehér Házban ülő tetemet – főleg a befolyásos adományozók által – a (nyugdíjasotthon) busz alá dobni,

és végre

még a zombisok számára is megvilágosodott, hogy az Oroszországnak stratégiai vereséget okozó álomnak vége.

Mégis, a washingtoni demokraták és zavart NATO-vazallusaik kétségbeesetten próbálnak egy koreai forgatókönyvet erőltetni: látszat tűzszünetet és befagyasztást a jelenlegi frontvonalak mentén.


Ebben az esetben a pokol befagy, mielőtt Moszkva elfogadna egy olyan "béketervet", amely megőrzi annak lehetőségét, hogy a közeljövőben egy kissé roncsolt Ukrajna belépjen a NATO-ba és az EU-ba, valamint megőrzi az újra felfegyverzett ukrán hadsereget Oroszország nyugati frontján.

A háború befagyasztása most azt jelenti, hogy két-három év múlva új háború kezdődik, egy hatalmas mértékben újra felfegyverzett Kijevvel. Ez nem fog megtörténni – mivel Moszkva abszolút parancsa egy semleges Ukrajna, teljesen demilitarizálva, plusz a hivatalos oroszosítás-mentesítés zsonglőrködésének vége.

Orbán vitathatatlanul nem a NATO-játékot játssza, hogy megpróbálja "rábeszélni" Oroszországot – és Kínát – a fegyverszünetre, Peking pedig nyomást gyakorol Moszkvára.

Tanácstalan uniós partnereivel ellentétben Orbán talán tanult egy-két dolgot az orosz-kínai stratégiai partnerségről.

A következő négy hónap mind a tárgyalási, mind a kriptotárgyalási fronton hektikus lesz. A háború valószínűleg nem ér véget 2024-ben.

És egy hosszú, borzalmas, többéves háború forgatókönyvét talán – és a hangsúlyos szó a "talán" – csak Trump 2.0-val lehet eloszlatni: mégpedig a Mély Állam kollektív holttestén keresztül.

A Nagy Kép marad: a "szabályokon alapuló nemzetközi rend" jövője Novorosszia fekete földjén dől el. Ez az egypólusú rend kontra többpólusú, több csomópontú rend.

NATOstan nincs abban a helyzetben, hogy bármilyen szánalmas hókuszpókuszt diktáljon Oroszországnak. Putyin ajánlata volt az utolsó. Nem fogadja el? A háború végig fog menni – a teljes megadásig.

Moszkvában egyáltalán nincsenek illúziók, hogy a kollektív Nyugat elfogadhatja Putyin ajánlatát. Szergej Nariskin, az SVR vezetője egyenesen azt mondta: a körülmények csak rosszabbodni fognak. Putyin csak a moszkvai feltételeknek a "legalacsonyabb szintjét" jelentette be.


Orban talán megértette, hogy a békerendezés valós feltételei között a DPR, LPR, Zaporozsjei és Herszon régiók Oroszországhoz kerülnek, eredeti közigazgatási határaik mentén; Ukrajna semleges, atomfegyvermentes és el nem kötelezett lesz; minden kollektív nyugati szankciót feloldanak; és Oroszország befagyasztott pénzeszközeit visszaadják.


Mielőtt mindez megtörténne – ami nagyon távoli –, Oroszországnak még rengeteg ideje van.

Most a jövő októberi kazanyi BRICS-csúcstalálkozó sikere a prioritás.

Nyikolaj Patrusev és A. Djumin új elnöki tanácsadói, valamint az új védelmi miniszter, Belousov, a Big Picture stratégiát csiszolják.

Eközben mindig ott van a NATO-show – mellékesen.

Olyan békés, olyan jóindulatú, olyan demokratikus. Olyan menő produkciós értékek. Csatlakozzanak a mókához!

672 megtekintés

Comments


legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
Blogos rovatok
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page