Czigány Edit: A titok védőfala mögött aknamező
![](https://static.wixstatic.com/media/55b554_8e915a33afc640d586428542d25b6b35~mv2.png/v1/fill/w_405,h_372,al_c,q_85,enc_auto/55b554_8e915a33afc640d586428542d25b6b35~mv2.png)
Ahány ház, annyi titoktartási elv létezik. Ilyenek pl. a „nem megengedhető” vonzalmak. Stabil párkapcsolatban is előfordul, hogy egy pillantás vagy érintés az ildomosnál nagyobb hatással van ránk, ezért tagadjuk és megpróbáljuk száműzni az élményt.
Ilyen érzelmi villámok különbözőképen hatnak a párkapcsolatra. Megesik, hogy a kapcsolat elbírja az ilyen tapasztalásokat, de az is előfordulhat, hogy a pár másik tagja bizonytalanságot, félelmet él át. Lehet, hogy az egyik már nem is emlékszik rá. Az őszinteségelhallgatás tengelyét illetően nincs kimondott megegyezés a kapcsolatokban, könnyen aknamezőn találhatjuk magunkat, egy óvatlan lépés a vesztünket okozhatja.
Kezdődő kapcsolatban a félelem motiválja az elhallgatást, rejtegetni való a rossz családi háttér, később, a kapcsolat stabilizálódása után, az a magyarázat, hogy: „most már minek?”.
Egy biztos: minél tovább őrzünk egy titkot, annál nehezebb lesz beszélni róla. Az eltitkolt megrázkódtatás olyan, mint a tetszhalott: nem mutat életjeleket, de bármikor felkelhet. A trauma bizonyos élethelyzetekben lehet adaptív – azaz túlélést szolgáló. De ha az elszenvedő személy képtelen foglalkozni vele és a titkolózást választja, akkor csak elodázza a megoldást. Egyszer mindenképp ki kell hantolni az eltemetett emlékeket. Kellő óvatossággal – esetleg terápiás segítséggel – nyílttá kell tenni a titkot. Cserébe a fájdalmas érzések súlya csökken, és nem fogja az átélőjét tudattalanul is negatív spirálba kergetni.
Sok párkapcsolati probléma mögött állnak titkolt sérülések. A sérülékenység vállalása már önmagában kedvező változást hozhat a pár életében.
Commenti