Egy másik Amerika: Ha pedig szeretet nincs bennem – semmi vagyok
Vukics Ferenc cikkismertetője
Eredeti cikk:
Az általam sokat idézett amerikai alezredes, Bill Astore Kamala Harris-nek a müncheni biztonsági konferencia előtt tartott beszédére hívja fel a figyelmünket. Ez a beszéd lerántja a leplet Amerika és a demokraták valóságáról. Az amerikai alelnök elmondja, miről szól és miről nem szól Amerika. Elsősorban azoknak a vitapartnereinknek ajánlom, akik úgy gondolják, hogy túl messzire mentünk az USA és a demokrata kormányzat kritizálásában.
BILL ASTORE:
"Amerika nem a jótékonyság erényein alapul"
Kamala Harris Münchenben elmondja, miről szól és miről nem szól Amerika
Tegnap a müncheni biztonsági konferencia előtt tartott beszédében Kamala Harris alelnök figyelemre méltó állításokat tett, miközben merész igazságot mondott arról, hogy miről is szól az amerikai külpolitika.
Először is térjünk rá a merész igazságra:
„És kérem, értsék meg, [Harris alelnök azt mondta,] hogy a mi megközelítésünk nem a jótékonyság erényein alapul. Azért követjük ezt a megközelítést, mert ez a mi stratégiai érdekünk.”
„Határozottan hiszem, hogy Amerika globális vezető szerepe az amerikai nép közvetlen hasznára válik. Vezető szerepünk biztonságban tartja hazánkat, támogatja az amerikai munkahelyeket, biztosítja az ellátási láncokat, és új piacokat nyit az amerikai áruk számára.”
A kulcsmondatot félkövérrel írtam:
Amerika megközelítése a világ többi részével szemben semmiképpen sem jótékonykodás. Mindez a munkahelyekről, az ellátási láncokról, az új piacokról, a dominanciáról, a profitról és végül a "hazáról" szól. A történet vége.
Eszembe jutott a Biblia egy szakasza (Korinthusiakhoz írt levél) a jótékonyság felbecsülhetetlen értékéről:
„És ha prófétálni is tudok, ha minden titkot ismerek is, és minden bölcsességnek birtokában vagyok, és ha teljes hitem van is, úgyhogy hegyeket mozdíthatok el, szeretet pedig nincs bennem: semmi vagyok.” (KJV; 1Korinthus 13:2)
Az USA bizonyára hegyeket mozgathat (vagy távolíthat el) nukleáris fegyvereivel; bizonyára azt hiszi, hogy rendelkezik a prófétálás ajándékával az összes megfigyelő és kémügynökségével; de ha nincs szeretete a kevésbé szerencsések iránt, akkor semmi.
Jó hallani, hogy az alelnök ilyen világosan kinyilvánítja, hogy az Egyesült Államok hozzáállása a világhoz semmiképpen sem jótékony vagy akár jó szándékú.
Jótékonyság? Nem. "A mi megközelítésünk nem a jótékonyság erényein alapul."
A figyelemre méltó állítások akkor hangzottak el, amikor Harris a republikánusokat és Trumpot támadta, de anélkül, hogy konkrétan megnevezte volna őket. Itt van, amit róluk mondott:
„Vannak azonban olyanok az Egyesült Államokban, akik nem értenek ezzel egyet. Ők azt sugallják, hogy az amerikai nép érdeke az, hogy elszigeteljük magunkat a világtól, semmibe vesszük a nemzetek közötti közös megegyezéseket, felkaroljuk a diktátorokat és átvesszük elnyomó taktikáikat, és felhagyunk a szövetségeseinkkel szembeni kötelezettségvállalásokkal az egyoldalú fellépés javára. Hadd legyek világos: ez a világnézet veszélyes, destabilizáló és valóban rövidlátó. Ez a nézet gyengítené Amerikát, aláásná a globális stabilitást és aláásná a globális jólétet. Biden elnök úr és én ezért elutasítjuk ezt a nézetet.”
Trump és követői azt állítják, hogy Amerikának el kellene szigetelnie magát a világtól? Hogy Amerikának diktátorokat kellene befogadnia? Hogy Amerikának el kellene árulnia a szövetségeseit? Hogy Amerikának elnyomó autokráciává kellene válnia?
Ez egy félrevezető és zavaros karikatúra a republikánusokról, amivel az amerikai alkotmány elleni árulással vádolja őket.
Talán néhányan azt hiszik, hogy Trump és a MAGA valóban ilyen rosszindulatú. De vajon ezeket a vádakat külföldi vezetők előtt kellene-e hangoztatni egy müncheni csúcstalálkozón, Németországban?
Valami komoly baj van Amerika vezetésével. Jótékonyság nélkül ők tényleg semmit sem érnek.
Forrás:
Comments