MVSZ-hírek: Amikor kő és vas beszél – VÁSZOLY KÖNYVE – 2025. MÁJUS HAVI MŰSORUNK
- szilajcsiko
- máj. 4.
- 4 perc olvasás
Frissítve: 2 nappal ezelőtt
Amikor kő és vas beszél – Magyar címer és magyar király emléke a százezres Nagyszombatban, ahol ma mindössze 189 magyar él...

A Magyarok Világszövetsége felvidéki küldötte, Falath Zsuzsanna, aki egyben az MVSZ Stratégiai Bizottságának a tagja szülővárosából két sokatmondó fényképet juttatott el hozzánk. Az elsőhöz, amelyen a málló vakolat alól színesen előbukkan az angyalok tartotta magyar címer pár sort is mellékelt. A másodikhoz mi fűzünk kommentárt.
Falath Zsuzsanna:
>>Múlt héten, amikor a városban sétáltam, sikerült egy iskolai épületen egy nagyon szokatlan jelenséget felfedeznem: egy régi magyar angyalos címert. Ez a felfedezés számomra nagyon különleges és szimbolikus két okból is. Személyes és történelmi szempontból egyaránt. Ebben a városban nőttem fel, és itt nevelkedtem még szlovákként, miközben az iskolában azt tanították nekünk, hogy Nagyszombat mindig is szlovák város volt. Ugyanakkor a magyarokról az iskolában csak negatív dolgokat tanultunk. Most, hogy már visszatértem régi gyökereimhez – magyar nemzetiségűnek vallom magam –, és egyike vagyok annak a 189 magyarnak, akik élnek még „Pázmány Péter városában”, most éppen itt váratlanul a „semmiből” pár nappal ezelőtt megjelent egy magyar címer.
Ez a címer, amelyet 1919-ben Nagyszombat csehszlovák legionáriusok általi megszállása után „eltakartak”, egyértelmű bizonyítéka annak, hogyan hamisítják meg a történelmet a szlovák iskolákban. Bizonyíték arra, hogyan hazudnak a szlovákok, és hogyan próbálják kisajátítani azt, ami nem az övék. Azt a tényt, hogy a címer vakolata „egy szlovák városban“ elkezdett lehullani, és alóla előbukkant a gyönyörű magyar címer, jelként és reményként értelmezem. Annak jeleként, hogy egy igazságtalanság egyszer véget ér, mivel az igazság végül felszínre kerül. Mert, ahogy Petőfi Sándor mondta „az idő igaz, s eldönti, ami nem az.”
És ez a címer több mint 100 éven át egy rejtett igazság volt...<<

Valóban nem engedhetjük, hogy ezer éves múltunkat bárhol a Kárpát-medencében eltüntessék. Ezért azonban tennünk kell. De nem úgy, nem olyan megalkuvó, önfeladó módon, ahogyan a szombathelyi önkormányzat járt el, amely „kivívta" ugyan, hogy testvérvárosában, Nagyszombatban emléktábla hirdesse a városban elhunyt Nagy Lajos magyar király emlékét – de a magyar nyelvet száműzve, egyedül szlovákul. Bár ne tette volna! Erről a szégyenteljes magyar megalázkodásról beszél a második kép.

Fotók: Falath Zsuzsanna
Csámpai Ottó: VÁSZOLY KÖNYVE – Vazul nyitrai herceg tragédiája – Meghívó könyvbemutatóra

A jeles felvidéki kutató, Csámpai Ottó egyetemi tanár, számos könyv szerzője 2025. május 16-án, a 269. napon, pénteken 18 órakor mutatja be legújabb művét a Magyarok Világszövetségének székházában, a Turul Házban. A vendéget köszönti Patrubány Miklós, az MVSZ elnöke. Az esemény moderátora Veszelszki Ferenc lesz.
Részlet a könyvből:
„Ott ült a nyitrai vár börtönében, a vasrácsos ablaknál, és kifelé nézett. Holló hajában ezüst szálak beszéltek szenvedéseiről, arcán mély barázdák ráncosodtak. Csak ült mozdulatlanul, és nézett kifelé. Előtte leomlott, eltűnt a vasrácsos ablak, végtelen pusztákat látott, magas hegyeket, melyeken túl apja, Szár László és fiai, Endre, Béla és Levente bandukolnak görnyedten a hontalanság felé. Aztán kóbor német lovagokat látott, akik vidáman, gőgösen özönlenek be az országba, és alázatosan veszik körül Istvánt. Itt, a vasrácsos ablak mögött látva látta fajának roppant tragédiáját, azt, hogy a király német vitézekkel veszi magát körül, mert vérétől, a magyaroktól fél.
Nagy-nagy szorongás, faját féltő fájdalom markolt lelkébe. Megragadta a vasrácsot s tehetetlen dühében rázni kezdte, mígnem véresre horzsolta kezét. Két éve napról-napra végigcsinálta ezt.
Istvánra nem tudott haragudni. Maga előtt látta, amint körülveszik az idegenek s a magyarok messzire elkerülik, és úgy érezte, hogy István még nála is szerencsétlenebb."
Részlet a könyv hátlapszövegéből:
„Aki ráérez, az tudja, hogy az Árpádok családtörténete nem Vajk és Koppány, s nem Szent István és Vászoly viszályával indul, de még csak nem is Árpáddal. Jóval korábbi. A viszály almája görög, a paradicsomi alma, ami szintén a viszályok kezdete, pedig zsidó alapokra épít, de itt a Hun-Magyar egytestvéri felfogás egyik állomása ez. Mert volt-e valóban komoly Szent István-Vászloy viszály? Támadhatott-e egymás ellen a szent vérvonal két leszármazottja? Vagy, mint oly sokszor az irigyek igyekeztek, s mikor látták, nem mennek semmire, akkor tört elő belőlük a gazemberség, s a védtelenebb félnek ártva, a másikat, a főt próbálták bemocskolni, hogy ártsanak az egésznek. Ezek az aljas háttéri próbálkozások kísérik végig a Magyar királyok történetét, mint ahogy a Szkíta-Hun-Magyar családtörténeteket is."
A könyvbemutatón a szerző dedikál. Szeretettel várjuk az érdeklődőket.
Fotó: A könyv borítója, rajta Kaltenecker Dóra festménye
2025. MÁJUS HAVI MŰSORUNK

A MAGYAROK XI. VILÁGKONGRESSZUSÁNAK
BŐVEBB IDŐKERETBEN MEGISMÉTELT ELŐADÁSAI
A Magyarok Világszövetsége a Herman Ottó Társasággal és az Országos Trianon Társasággal karöltve az MVSZ keretében működő Szent László Magyarságtudományi Akadémia sorozatában minden héten, hétfőn és csütörtökön 17 órától megismétli a Magyarok XI. Világkongresszusának valamennyi, összesen több mint 150 előadását, bővebb időkeretben. Ez a folyamat két évig tart, 2025-2026 években.
2025. MÁJUS HAVI MŰSOR
Az előadások 17 órakor kezdődnek, kivéve Patrubány Miklós elnök úr Nemzetpolitikai előadását, amely 18 órakor kezdődik majd.
2025.05.01. – 254., csütörtök – Munkaszüneti nap
2025.05.05. – 258., hétfő – Szkíta konferencia, Simonné Schuck Mária Magdolna: TAMANA
2025.05.08. – 261., csütörtök – Magyar nyelv konferencia, Harsay Mária Magdolna: Ősi egyetemes jelképek értelmezése a magyar nyelv segítségével
2025.05.12. – 265., hétfő – Szkíta konferencia, Dr. Diószegi György Antal: Szkíta örökség és szellemi honvédelem
2025.05.15. – 268., csütörtök – Patrubány Miklós az MVSZ elnökének Nemzetpolitikai előadása 18 órától
2025.05.19. – 272., hétfő – Szkíta konferencia, Ft. Lizik Zoltán, az Amerikai Magyar Református Egyház püspöke: Magyarság a Bibliában
2025.05.22. – 275., csütörtök – Magyar nyelv konferencia, Gáll Péter: Hangzóértelmes nyelvépítés
2025.05.26. – 279., hétfő – Szkíta konferencia, v. Joó Katalin, a Szkíta konferencia elnökének összegzése
2025.05.29. – 282., csütörtök – Trianon konferencia, Vajta Dénes: Trianonhoz való viszonyunk története
Az előadások alapját képező dolgozatok a Magyarok XI. Világkongresszusának honlapján olvashatók (https://mxivk.hu), az egyes konferenciák Előadások menüpontja alatt, ahol felvételük is megtekinthető. A Kötet menüpontban minden dolgozat olvasható.
A Magyarok Világszövetsége fenntartja a műsorváltoztatás jogát. A honlapon és Facebook-oldalunkon mindig az érvényes műsor olvasható.
MVSZ Sajtószolgálat
Comments