top of page
szilajcsiko

Szemezgetésünk idegennyelvű sajtóból (2022.04.03.)







"Hamarosan látni fogjuk a háború hatását az összes szupermarket árcímkéin." Néhány nappal azután, hogy az infláció Németországban generációk óta a legmagasabb értékűre nőtt (a februári fő fogyasztói árindex éves szinten 7,6%-os ütemben szárnyalt, és minden várakozást felülmúlt) a jelenség kifejezetten kellemetlen deja vu érzést keltett a helyiekben, még azelőtt, hogy az ukrajnai orosz invázió megtörte volna azt a kevés még normál módon működő ellátási láncot. Az eredmény: az árakat a sztratoszférában kell majd keresni a legtöbb országban...


Jaroslaw Kaczynski lengyel miniszterelnök-helyettes friss hétvégi nyilatkozata keményebb, egységes nyugati álláspontot sürget Moszkva ellen. "Ha az amerikaiak arra kérnének minket, hogy amerikai nukleáris fegyvereket tároljunk Lengyelországban, nyitottak lennénk rá."


"Az új világrend új monetáris rendszert hoz", Pozsár Zoltán szerint.


Fjodor Lukjanov szerint 2022. februárja egy történelmi kísérletnek vetett véget. A kísérlet fő kérdése az volt, hogy Oroszországot bele lehet-e illeszteni egy olyan világrendbe, melyet nélküle dolgoztak ki a vezető nyugati államok, és amely rendben Oroszország számára ugyan meg volt adva a fejlődés lehetősége, de csak azokon a kereteken belül, melyet a rend megalkotói jónak láttak. A válasz: nem. Oroszország többé nem kíván beilleszkedni a nyugati világrendbe, de kilépése azt is jelenti, hogy a nyugati világrend megszűnik dominánsnak lenni. Az orosz elnök 2022. február 21-én elhangzott beszéde az egész 20. századi orosz múltat tekintette át. Annak ellenére, hogy a második világháborús dicső múltat elevenítette fel, a beszédből úgy tűnik, hogy a Lenintől Gorbacsovig tartó kommunista időszakot inkább valami anomáliának tekinti az orosz történelemben. Lukjanov szerint Oroszország csak akkor nyerhet ebben a konfliktusban, ha a jelenlegi világrendszer összeomlik, és helyette valami más emelkedik ki – tehát nem pusztán Oroszországot dobják ki a jelenlegi rendszerből. A világrend válsága egyébként nem 2022-ben kezdődött, eróziója már régóta tartott. Oroszország új ajánlata sok tekintetben a régi világhoz való visszatérést jelenti, azaz: univerzalizmus helyett az értékek pluralizmusát, többközpontúságot, és a nyílt katonai erő bevetését. De hát a történelem nagy részében ezek az elvek működtek.


Oroszországban megkezdték az orosz hadsereg oldalára átállt ukrán katonákból szakaszok szervezését. Egyelőre 200 emberről van szó, akiket Harkov megyében vetnek be.


Egy ukrán titkosszolgálati tábornok, Leonyid Pjata hamis papírokkal akart Magyarországra szökni, de az ukrán-magyar határon lekapcsolták. Az ukrán parlament által elfogadott törvények szerint a jövőben különadóval sújtják azokat a cégeket, amelyek Oroszországban is tevékenykednek. Államosítják az oroszországiak ukrajnai javait, és vagyonelkobzás vár az orosz agressziót támogatókra is. Tilos lesz Ukrajnában a Z és a V szimbólumok használata. Betiltják az oroszbarátnak nevezett pártokat és szervezeteket, és Oroszországot terrorista államnak tekinti. Zelenszkij ukrán elnök a Fox News számára adott interjúban azt mondta, Ukrajna számára a cél a győzelem a háborúban. Kijev nem fog alkudozni területi kérdésekben. Arra a kérdésre viszont nem válaszolt egyértelműen, hogy ő adott-e utasítást a Belgorod elleni támadásra. Hivatalos ukrán közlés szerint Kijev megye egész területe felszabadult. Jurij Bibilov, Dél-Oszétia elnöke Mariupolba látogatott. Alekszej Aresztovics, az ukrán elnök katonai tanácsadója szerint az oroszok legfeljebb csak véletlenül lőnek polgári objektumokra, mert semmi értelme nincs millió dolláros rakétákat lőni lakóépületekre.


Litvánia energiaügyi minisztériuma közölte, hogy az ország teljesen leállította az orosz földgáz használatát, és ezzel az első olyan európai uniós ország lett, amely Oroszország ukrajnai inváziója óta lemondott a Gazprom által szállított gáz használatáról. Az orosz gáztól való teljes energetikai függetlenségre törekedve, válaszul Oroszország európai energetikai zsarolására és az ukrajnai háborúra, Litvánia teljesen lemondott az orosz gázról – áll a minisztérium honlapján közzétett közleményben, melyben azt is írják, hogy Litvánia gázszállító rendszere e hónap eleje óta orosz gázimport nélkül működik. Ezt a litván Amber Grid gázszállító rendszerüzemeltető adatai is megerősítik, amelyek szerint április 2-án a litván-fehérorosz összeköttetésen keresztül Litvánia szükségleteinek kielégítésére 0 MWh orosz gázt importáltak. A minisztérium szerint a más forrásokból tervezett gázimport várhatóan "elegendő lesz minden fogyasztó számára". Mi vagyunk az első uniós ország, amely függetleníti magát az orosz gázszállításoktól, és ez a többéves koherens energiapolitika és az időben meghozott infrastrukturális döntések eredménye – közölte Dainius Kreivys energiaügyi miniszter.


Az orosz erők folytatják az ukrán üzemanyagbázisok elleni rakétatámadásokat, amelyek célja az üzemanyag-termeléshez és -tároláshoz kapcsolódó kritikus infrastruktúra megsemmisítése, üzemanyagválság kiváltása és az ukrán erők mozgásképtelenné tétele. A megtámadott kremencsuki finomító volt az egyetlen, amely Ukrajnában még működött, és az ország üzemanyag-termelésének mintegy 20%-áért volt felelős. Ha figyelembe vesszük, hogy a háború előtt Ukrajna az üzemanyagok mintegy 66%-át Fehéroroszországból és Oroszországból importálta, és hogy jelenleg a tengeri út le van zárva, akkor ebben a helyzetben az egyetlen lehetőség a logisztikai okokból nehézkes nyugatról történő szállítás. A finomító működésének leállása benzin- és gázolajhiányhoz vezethet a következő hetekben.


(vukics)

468 megtekintés

Comments


legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page