top of page

Thomas J. Penn: Harmadik világháború? Valójában mit akar Washington Oroszországtól?






Hónapok óta szólnak a vészharangok Washingtonban, mert Oroszország állítólag meg fogja támadni Ukrajnát. Az USA legújabb ún. titkosszolgálati értesülései szerint ezen a héten került volna sor a nagy támadásra. De nem következett be. Mint hónapok óta hangsúlyozzuk, ilyesmi nem is valószínű. Moszkva mindig is leszögezte, hogy nincs szándékában bevonulni Ukrajnába. Abból, hogy Washington ismételten álcázott hadműveletekre való készüléssel vádolja Moszkvát, majd csapatmozdulatokat hajt végre kelet-európai NATO-országokban, érezhető Washingtonnak az a kétségbeesett igyekezete, hogy Oroszországot arra indítsa: nyomuljon be Ukrajnába.

Minél inkább vonakodik Vlagyimir Putyin orosz elnök bekapni a csalit, annál nagyobb Washington kétségbeesése.

Ki hiszi ezt el? Washington Oroszország álcázott ukrajnai hadműveletétől óv

Miért rajong annyira Ukrajnáért Washington – és vele a NATO és az EU? Mit remélnek elérni? Ahhoz, hogy megértsük az okot, előbb meg kell értenünk, miből táplálkozik az USA hatalma. Mint köztudomású, az Egyesült Államok az US-dollár kibocsátója, amely a világ tartalékvalutájának is számít.

Ez a különleges státusz teszi lehetővé Washingtonnak, hogy szégyenletes hiányt halmozzon föl, amely egyáltalán nem tükrözi az Egyesült Államok valódi termelési kapacitását.

Ezt a tényállást már egy 2010. áprilisi cikkemben taglaltam „Északi áramlat 2 – Az USA kormányzat tiltakozásának valódi oka” cím alatt. Ebben a cikkben részleteztem, hogyan eredezteti az Egyesült Államok a hatalmát ebből a rendszerből. A következő szöveg kivonat a cikkből:


„Az Egyesült Államok kormányzata mint a világ tartalékvalutájának kibocsátója csak egy dologban érdekelt: Az US-dollár terjesztésében. Csak ezt az egyetlen tényt kell megérteni, hogy az USA külpolitikáját valóban megértsük.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Egyszerűen azt jelenti, hogy az amerikai kormány, az USA jegybankjával együttműködve képes a valutáját tetszése szerint kinyomtatni, egyszerűen azért, mert ő a világ tartalékvalutájának a kibocsátója, és az inflációját exportálni tudja a világ többi nemzetének. Minden országnak, amely részt akar venni a nemzetközi kereskedelemben, beleértve a nyersanyagok, mint a földgáz vagy az olaj vásárlását, hatalmas dollártartalékkal kell rendelkeznie ahhoz, hogy vásárolni tudjon.

A világ valóságos szivacsként működik, amely beszívja az USA inflációját, és ez az USA kormányzata számára lehetővé teszi, hogy elképesztő hiányt halmozzon föl, benne vaskos hadikiadásokkal, és az USA lakosságának egy igen kis részét nemcsak a világ népességének, hanem az amerikai munkásosztálynak a terhére is gazdagítsa. Ez a ki nem érdemelt hatalmi többlet azután lehetővé teszi például az olyan vállalatok, mint az Amazon, a Tesla és a többi amerikai multi számára, hogy könnyen hozzáférjenek ehhez a pénzcsináló gépezethez, egyre nagyobbak legyenek – mégpedig teljesen függetlenül a valóságos gazdasági életképességüktől. Természetesen ez a kis vállalatok terhére történik – mind az USA, mind Nyugat-Európa és egyre nagyobb mértékben Kelet-Európa vállalatai terhére.

Ami azokat az országokat illeti, amelyek meg szeretnének szabadulni az US-dollártól, jól tudjuk, mire számíthatnak az USA-tól. Emlékeztetésképpen néhány példa azokra az országokra, amelyek vonakodtak elfogadni a dollár egyeduralmát: Irak, Líbia, Irán, Venezuela, Ukrajna, Szíria. Ezen a ponton jön a képbe Oroszország. Aki valóban meg akarja érteni, miért gyűlöli az amerikai kormányzat a Vlagyimir Putyin-vezette Oroszországot, annak csak a dollárnak a világban játszott szerepét kell megértenie. Oroszország közvetlen fenyegetés az US-dollár egyeduralmára. Az Orosz Föderáció az utóbbi 20 évben meglehetősen ellenállóvá vált, és sokkal kevésbé engedett bármilyen külső nyomásnak vagy befolyásnak. Oroszország ténylegesen szuverén állam, amely nem hagyja magát megfélemlíteni az Egyesült Államoktól. Mialatt az USA e század első évtizedeiben olyan terroristák üldözésével volt elfoglalva, akiket maga tenyésztett ki, Putyin és az orosz nép keményen dolgozott azért, hogy újra fölépítse az orosz szövetségi államot. Oroszország ténylegesen olyan erős lett, hogy most már elég hatalma van ahhoz, hogy más szuverén nemzeteket védjen, amelyek meg akarnak szabadulni az US-dollártól, vagy eleve nem akarják, hogy közük legyen hozzá. Erre Szíria a legjobb példa. Az Egyesült Államok nem tud egyszerűen olyan katonai csapást mérni Oroszországra, mint Irakban és más országokban tette, amelyek elutasították a dollár-egyeduralmat. Oroszországnak most hatalmában áll megakadályozni a dollár kiterjesztését. Visszatérve a szivacs-hasonlatra: Oroszország csökkenti a szivacs méretét. Ezért az USA számára egyre kevesebb ország marad, ahova exportálni tudja a dollárinflációt. Minél kisebb lesz a szivacs, annál ádázabb lesz az USA külpolitikája, mert az USA vezetősége minden eszközzel megpróbálja markában tartani a világhatalmat...”


Putyin: Az USA maga ássa alá az US-dollárt mint tartalékvalutát

Minden országnak, amely nem fogadja el Washington diktátumát, és vonakodik részt venni a dollárjátszmában, színes forradalommal, puccsal, álcázott hadművelettel vagy brutális katonai erőszakkal kell számolnia.

Oroszország azonban nemcsak maga szabadul a dollártól, hanem támogatja a többi nemzeteket, amelyek ugyanezt akarják tenni, vagy eleve nem akarták, hogy közük legyen a dollárhoz, mint pl. Szíria. Mivel egyre több külföldön tartott dollártartalék lejár, visszatér az Egyesült Államokba, és növeli az inflációs nyomást.

Ez az egyetlen oka például annak, miért tiltakozik olyan ádázul Washington az Északi Áramlat 2 ellen: mert az oroszok és a németek fogják együtt kialakítani az ármechanizmust, nem Washington. Ez tényleg szuverenitás.

Oroszország Putyin alatt már bebizonyította, hogy független állam, amely az orosz népet szolgálja, és az orosz kultúrát, történelmet és nyelvet védi. Az Orosz Föderáció nem hajlandó letérdelni az USA dollárhegemóniája előtt, és megvan a katonai hatalma is ennek alátámasztásához. A világ nemzeteinek jogosultaknak kellene lenniük arra, hogy maguk döntsék el, melyik valutát használják a kereskedelemben, és ne legyenek kötelesek a dollárt használni, csak azért, hogy Washington deficites kiadásait és ezzel a világ többi részén és az amerikai középosztályon való élősködését továbbra is mesterségesen fenntartsák.


Árrobbanás – Miért van, és miért lesz még rosszabb?

Ez az egyetlen oka annak, hogy Washington föltétlenül be akarja csalogatni Ukrajnába az orosz haderőt.

Az USA-nak minden eszközzel meg kell próbálnia megfékezni Oroszországot, és be kell hódoltatnia, azaz rá kell kényszerítenie a dollárhegemónia föltétlen elfogadására, ha meg akarja tartani az eddigi status quot.

A dolláron alapuló pénzrendszer most takaréklángon működik. A kamatokat mesterségesen nullára manipulálták, a nyugati központi bankok az adósságaikat mennyiségi könnyítés eszközével lélegzetelállító ütemben monetarizálják,

a fogyasztói árak a pénzmennyiség fölfúvódása miatt tovább emelkednek. Eközben Oroszország nem hajlandó szivacsként működni, hogy a fölösleges pénzmennyiséget fölszívja.

Röviden: Washington a jelenlegi, dollár alapú pénzrendszer kiterjesztéséért mindent elkövet, beleértve Ukrajna és az ukrán nép ágyútöltelékként való felhasználását annak érdekében, hogy Oroszországot maga alá gyűrje, és a dollár hegemóniáját rákényszerítse. Ez a rendszer az alapja az igazi oligarchiának, ez teszi lehetővé keveseknek, hogy mindenki más rovására egyre gazdagabbak legyenek.

Washington semmitől sem fog visszariadni annak érdekében, hogy Oroszországot belerántsa egy ukrajnai konfliktusba, hogy Moszkvát elszigetelje a Nyugattól azzal, hogy agresszornak tünteti fel.

Bízom benne, hogy az orosz elnök továbbra sem fog beleesni ebbe a csapdába. A legjobb, amit tehet Oroszországért és a világért, hogy Washingtont hagyja tovább kimerülni, hiszen máris takaréklángon működik.

A dolgok jelenlegi állása szerint az USA-nak valójában nagyon korlátozottak a lehetőségei. Oroszország Putyin alatt soha nem fog behódolni. A kölcsönös lerombolás veszélye a harmadik világháború forgatókönyvét majdnem biztosan lesöpri az asztalról. Az egyetlen, amit Washington jelenleg tenni tud, az, hogy megpróbálja Oroszországot továbbra is erőszakos, támadó nemzetként feltüntetni, ilyen közvélekedést kialakítani, és más nemzeteket arra kényszeríteni, hogy megszakítsák kapcsolatukat Moszkvával.


Északi áramlat 2 – Az USA-kormányzat ellenkezésének igazi oka

Mégis, mint tudjuk, a fogságba került állat hajlamos arra, hogy hevesen csapkodjon maga körül. Ébernek kell lennünk, mert Washington növekvő kétségbeesésében valószínűleg egyre agresszívabb magatartást fog fölvenni, mert mindenáron megpróbálja önmagát és a status quot megőrizni. Még Kijev is kezdi már fölfogni, hogy közvetlenül Washington hatalmi harcába bonyolódott.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felszólította Washingtont, hogy vagy szolgáljon bizonyítékkal az oroszok vélt támadási tervére, vagy hagyjon fel a retorikájával.

Zelenszkij megváltozott hangvétele világos jelzés arra, hogy valószínűleg már arra a következtetésre jutott, hogy Washington az országát és népét sakkbábunak használja. Az USA akarja Oroszországot kétségbeesetten csapdába ejteni, vagyis Ukrajnába csalogatni.

Nem szabad elfelejteni, hogy Washington soha nem fogja abbahagyni a küzdelmet, amíg maga alá nem gyűri Oroszországot, vagy saját maga el nem veszíti státusát mint a világvaluta kibocsátója. Egy szuverén Orosz Föderáció egyszerűen összeegyeztethetetlen azzal a nyugati világgal, amelyben az USA uralkodik, és pusztán valutakibocsátó hatalmánál fogva elnyomja és aláveti a nemzeteket.


(Thomas J. Penn USA állampolgár, és évek óta Németországban él. Az USA hadseregében gyalogsági altiszt volt. Pénzügyet és managementet tanult, és széleskörű tapasztalatokat szerzett a pénzpiacokon.)


*

Az eredeti cikk itt található:


Németből fordította:

Buvári Márta

(Szilaj Csikó)

(A kép forrása: MTI)



905 megtekintés
legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page