top of page
szilajcsiko

Vajda Miklós: Miről szól a kanadai kamionosok „Freedom Convoy”-a





Amit a hazai sajtó sem mond el nekünk


Egyhetes autóút után British Columbia tartományból kanadai hosszú távú teherautó-sofőrök „Freedom Convoy”-nak nevezettcsoportja szombaton átutazott az országon, Ottawába tartva, a keleti Ontario tartomány nemzeti fővárosába. Kamionosok és támogatók ezrei tiltakoznak továbbra is a szövetségi kormány oltási megbízásai és más Covid-19-politikák ellen – a rendfenntartó tisztviselők és a nemzeti média reflektorfényében. Íme, amit eddig tudunk.


1. Szóval, mi indította el pontosan a „Freedom Convoy”-t?

Január közepéig a határokon átnyúló teherautó-sofőrök Kanadában mentesültek az oltási követelmények alól – ami azt jelenti, hogy az Egyesült Államokba és vissza is fuvarozhattak anélkül, hogy igazolniuk kellett volna az oltási státuszukat. Miután a kormány felhatalmazást adott, arra, hogy karanténba helyezzék az oltatlan sofőröket, egy csapat kamionos Nyugat-Kanadában országúti lezárást szervezett, hogy tiltakozzon Ottawában.

A mozgalom lendületet kapott és a közvélemény támogatását élvezte, ahogy kelet felé haladt. Azok támogatását is elnyerte, akik ellenzik Justin Trudeau miniszterelnök liberális kormányát, valamint az oltásellenes csoportokét, akik frusztráltak a pandémiás korlátozások miatt, amelyeket „politikai túlkapásnak” tekintenek. A szervezők közleménye szerint a konvoj azt követeli a szövetségi és tartományi kormányoktól, hogy tegyék érvénytelenné az oltóanyag-útleveleket és az összes többi „kötelező programot”, valamint „szüntessék be a Covid-19 oltásokat”.


2. Tényleg több ezer teherautó közlekedik az úton?

Szerdai közleményükben a szervezők azt írták, hogy „bár kezdeti konvojunkat 1600 teherautóra becsülték, ez a szám néhány nap alatt jelentősen, 36 000 teherautóra nőtt. Jelenleg a becslések szerint az Ottawába tartó nehéz teherautók száma megközelíti az 50 000-et.” A nemzeti médiák és a bűnüldöző szervek azonban csak több száz-ról számoltak be. A teherautók száma ezres szintre emelkedett az elmúlt héten. Egyes számítások figyelembe vették azokat az autókat és terepjárókat is, amelyek láthatóan szintén a konvojbaan haladtak. A valós szám valószínűleg valahol a kettő között van – a Canadian Trucking Alliance becslése szerint az oltási kötelezettség körülbelül 16 000 sofőrt érintene, mivel azt állította, hogy az ország 120 000 határokon átnyúló kamionosának 85-90% beoltott.

3.Van-e a kamionosoknak társadalmi támogatottsága?


Az elmúlt hét során a közösségi média platformjain található videók és hírfelvételek azt mutatták, hogy teherautók és más járművek száguldanak végig az autópályákon és a városi utcákon, és az utak szélén és felüljárókon összegyűlt emberek sokasága szurkol nekik. Emberek nagy csoportja is kanadai zászlókat lengetett, és olyan tiltakozó táblákat tartott fel, amelyek Trudeau-t és politikáját egyaránt célozzák. A szervezők azt állították, hogy „kanadaiak milliói támogatják az egész országból.” Míg a hatóságok nem közöltek adatokat az Ottawába érkezettek számáról, helyi rendőrségi források azt mondták a médiának, hogy a főváros belvárosában és a Parlament-dombon a tömeg nagysága hasonló méretű volt ahhoz, mint amit a nagyobb ünnepek alkalmával nagy összejövetelekkor láttak. A kanadai médiában megjelent jelentések arra is rávilágítottak, hogy tömegek gyülekeztek a Freedom Convoy támogatására különböző helyeken tartott helyi gyűlésekre. Egy másik mérőszám, amely a mozgalom szélesebb körű népszerűségére utal, a GoFundMe kampány, amely 8,6 millió dollárt (6,7 millió USD) gyűjtött össze több mint 108 000 embertől az elmúlt héten.

A kamionosok tüntetése azonban olyan kritikákat is kiváltott, akik „szélsőjobboldalinak” tartják a résztvevőket, és „dezinformációt” terjesztenek . Az ottawai rendőrség azt mondta a médiának, hogy ellentüntetésekre készültek, és „közvetlen fenyegetést” kaptak a rendőrökre egy meg nem nevezett személytől. A tisztviselők arra is figyelmeztettek, hogy egyes „szélsőséges” csoportok megpróbálhatnak hasznot húzni a tömeges tiltakozásból, az Új Demokrata Párt vezetője pedig odáig ment, hogy bizonyos „elemek” „megkísérelték a konvojt a az Egyesült Államok Capitoliuma elleni terrortámadás kanadai változatává alakítani."


4. Meddig tart a kamionosok tiltakozása?

A csoport hivatalos honlapján futó óra szerint a „Szabadság visszaszámlálása” kevesebb mint egy nap múlva ér véget. Vasárnapi útitervükről a legfrissebb hírek szerint délelőtt 11 órakor (keleti idő szerint) egy ima, és délután 1 órakor sajtótájékoztatót tartanak, ahol további részleteket is bejelenthetnek. A tüntetők azt tervezték, hogy legalább a hétvégére Ottawában táboroznak, de rendőrségi források szerint a felvonulás a következő héten is folytatódhat.


5. Békés volt az ottawai „Freedom Convoy” tüntetés?

A hírek szerint a város rendőri ereje a tartomány más részeiből érkező tisztekkel, valamint a nemzetbiztonsági és hírszerző közösség tagjaival bővült, hogy megállítsák az esetleges zavargásokat. Peter Sloly ottawai rendőrfőnök a pénteki helyzetet „egyedülállónak, gördülékenynek, kockázatosnak és jelentősnek” minősítette, és figyelmeztetett a „magányos farkasok” fenyegetéseire, akik beszivároghattak a tömegbe. Figyelmeztetett a „szociális média szereplőire” is, akik „gyűlöletet, erőszakot és bizonyos esetekben bűnözést szítanak”.

A hatóságok azonban egyelőre nem számoltak be erőszakról, letartóztatásról vagy sérülésről, és a konvoj szervezői azt mondták, hogy a „megmozdulás békés tiltakozás” , és „nem kezdeményeznek semmilyen erőszakos cselekményt”. A Freedom Convoy szervezői pénteki közleményükben arra kérték a résztvevőket, hogy „tisztelettel bánjanak minden rendőrrel” , és „ne fenyegetőzzenek”.


6. Hol van ebben az egészben Justin Trudeau?

Trudeau miniszterelnököt és családját szombaton biztonsági megfontolások miatt nyilvánvalóan egy "titkos helyre" vitték Ottawában. A konvoj több teherautóján olyan szlogeneket és táblákat helyeztek el, mint például: „F**k Trudeau”, a tüntetők pedig láthatóan gyülekező kiáltásként használták a mozgalom korábbi elbocsátását, mint egy „elfogadhatatlan nézeteket” tápláló „szélsőséges kisebbség” hangját. Egyes jelentések szerint Trudeau-t árulással vádolják vagy megveréssel fenyegetik. Az elköltözése előtti egyik utolsó interjújában Trudeau pénteken aggodalmának adott hangot az erőszak lehetőségével kapcsolatban – azt állította, hogy a mozgalomból „valami sokkal nagyobb is lehet”. „Van egy nagyon kicsi, nagyon dühös csoport... akik tényleg megpróbálhatnak lecsapni."


7. Mit mondanak az emberek Kanadán kívül a kamionosok tiltakozásáról?

Az állami tulajdonú CBC azt sugallja, hogy "orosz színészek" indíthattak hatalmas tiltakozó konvojt, amely bezárta Ottawát. A tiltakozás szokatlan mértéke és terjedelme az országon kívül is felkeltette a közvélemény figyelmét. Donald Trump volt amerikai elnök méltatta a konvoj résztvevőit egy szombati texasi tüntetésen, és megjegyezte, hogy „messze többet tesznek az amerikai szabadság védelméért, mint saját vezetőink”. Más prominens személyek, akik támogatásukról szóltak, többek között a Tesla vezérigazgatója, Elon Musk, Joe Rogan podcaster és Russell Brand humorista. Egyes liberális szakértők és az amerikai média reakciói többnyire negatívak voltak, és egyes vélemények a tiltakozó kamionosokat szélsőjobboldali csoportokhoz, fehér felsőbbrendűségi ideológiákhoz és a Covidról való félretájékoztatásához kötik. A Washington Post közzétett egy véleménycikket, amelyben felszólítja Kanadát, hogy „szálljon szembe a mérgező 'Freedom Convoy'-jal. David Moscrop rovatvezető a kamionosokat „szélsőséges csoportnak” nevezte, és azt állította, hogy „általános düh, és a kormányellenes érzelmek hajtják őket”.


 

Forrás:

357 megtekintés

Comments


legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
Blogos rovatok
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page