Vukics Ferenc: Az egészséges gyermekeknél az interferon-válasz leállítja a vírus replikációját
63 tudós (köztük az Angliában dolgozó Heczeg T. Iván) készítette azt az új tanulmányt (Lokális és szisztémás válaszok a SARS-CoV-2 fertőzésre gyermekeknél és felnőtteknél címmel), amely azt állítja, hogy egészséges gyermekekben a SARS-CoV-2 vírus ellen az ún. interferon-válasz dominál. Ez az interferon-válasz rögtön korlátozza a vírus replikációját és a betegség progresszióját. A kutatók arra keresték a választ, hogy a COVID-19 miért okoz enyhébb tüneteket a gyermekeknél.
„A SARS-CoV-2 fertőzésre adott válaszreakció különbségeinek vizsgálata érdekében gyermek és felnőtt COVID-19-betegeket, valamint egészséges kontrollokat (összesen n = 93) elemeztünk egysejtű, többszempontú, orr-, légcső- és hörgőprofilok, valamint vérminták segítségével. Az egészséges gyermekek légutaiban már interferon által aktivált állapotban lévő sejteket is megfigyeltünk, amelyek a SARS-CoV-2 fertőzés hatására tovább indukálódtak, különösen a légúti immunsejtekben. Feltételezzük, hogy a gyermekek (magasabb szintű) veleszületett interferonválasza korlátozza a vírus replikációját és a betegség progresszióját. Gyermekeknél a szisztémás válaszreakciót a naiv limfociták számának növekedése és a természetes ölősejtek kimerülése jellemezte, míg a felnőtteknél a citotoxikus T-sejtek és az interferon-stimulált szubpopulációk száma jelentősen megnövekedett. Bizonyítékot szolgáltatunk arra vonatkozóan, hogy a dendrites sejtek interferon jelátvitelt indítanak el a fertőzés korai szakaszában, és azonosítottuk azokat az új epiteliális sejtállapotokat, amelyek a COVID-19-hez és bizonyos életkorhoz kapcsolódnak. Az egyező orr- és véradataink erős interferonválaszt mutattak a légutakban. Számos olyan mechanizmust azonosítottunk, amelyek megmagyarázzák a gyermekeknél megfigyelt enyhébb tüneteket.”
Lássuk, hogyan értékeli a tanulmány eredményeit Dr. Letoha Tamás gyógyszerkutató:
„A legtöbb vírusfertőzés során a betegség, azaz a szervezet egészséges működésében bekövetkező zavar nem elsősorban a vírus direkt sejtkárosító hatásai, hanem a fertőzött emberi sejtek ellen meginduló immunválasz miatt lép fel. Azaz az immunrendszer, detektálván az idegen vírusfehérjék jelenlétét a fertőzött testi sejtekben, megkezdi a saját, de vírussal fertőzött testi sejtek elpusztítását. Aminek következtében fellépő szövetkárosodás és gyulladás kialakítja a vírusfertőzésre jellemző tüneteket. Hogy ez mennyire igaz, az alábbi, Cambridge-i kutatók által jegyzett tanulmány igazolja, amelyben a kutatók a SARS-CoV-2 fertőzésre adott lokális (helyi) és szisztémás (szervezet szintű) válaszokat hasonlították össze gyermekeknél és felnőtteknél. A kutatók azt találták, hogy míg egészséges gyermekekben a SARS-CoV-2 vírus ellen az ún. interferon-válasz dominál, ami antivirális és immunrendszer-szabályozó funkciói végett rögtön korlátozza a vírus replikációját és a betegség progresszióját, addig felnőttekben elsősorban a citotoxikus T-sejt-mediálta válaszok a döntőek, azaz a felnőttekben a vírus elleni válasz fő motívuma a fertőzött sejtek citotoxikus T-sejt által történő elpusztítása. Az interferon fókuszú, kevés sejtkárosodással járó, ill. a citotoxikus T-sejtek általi masszív sejtpusztítás közti különbség pedig jól rávilágít, hogy az egészséges gyermekekben a felnőttekkel szemben miért tud a SARS-CoV-2 fertőzés relatíve enyhe tünetek mellett (vagy tünetmentesen) lezajlani.”
Az interferonok (rövidítve IFN) olyan fehérjék, amelyeket a különböző patogének (vírusok, baktériumok, paraziták vagy akár tumorsejtek) által megtámadott szervezet sejtjei bocsátanak ki. Az interferonok a citokinek közé tartoznak. Feladatuk, hogy aktiválják az immunrendszert és a környező sejtek védekező mechanizmusait. Ezt a célt különféle módszerekkel érik el: aktiválják a természetes ölősejteket (NK-sejtek) és a makrofágokat, vagy a célsejtekben fokozzák az antigénprezentációt. A fertőzések bizonyos tünetei, mint a láz vagy izomfájdalom is az interferonok és más citokinek hatására jönnek létre.
Több mint húsz molekula tartozik közéjük. Három csoportra osztják őket: I., II., és III. típusú interferonok. Általánosságban elmondható, hogy az I. és II. típusú interferonok az immunrendszer működését aktiválják és szabályozzák. Az I. és III. interferonok termelését az indítja be, amikor a sejten belüli receptorok különböző víruskomponenseket (főleg nukleinsavakat) észlelnek; ez szinte bármilyen sejttípusban megtörténhet. A II. típusú interferont az interleukin-12 aktiválja, és csak bizonyos fehérvérsejtekben keletkezik.
Valamennyi interferon közös tulajdonsága, hogy antivirális hatásuk van, és az immunrendszer bizonyos funkcióit képesek befolyásolni. Állatokban kimutatták, hogy I. típusú interferonok beadásával megállíthatták a tumorok növekedését, emberben azonban ez a hatás egyelőre nem bizonyított.
A T-limfociták vagy T-sejtek a fehérvérsejtek egyik alcsoportja, amely központi szerepet játszik a sejtes immunválasz működésében. Más limfocitáktól (mint B-limfociták, természetes ölősejtek) a felületükön található T-sejt receptor által különíthetőek el. Nevük onnan származik, hogy a tímuszban (vagy csecsemőmirigyben) válnak éretté (bár kis hányaduk a mandulákban válik érett T-sejtté). A T-sejteket több alcsoportra osztjuk, amelyek különböző funkciókkal bírnak. Az emberi T-sejtek döntő többsége a szerzett immunválasz folyamatában vesz részt, míg egy kisebb csoportjuk (amely a kérődzők esetében jóval gyakoribb) nem variálódó T-sejt receptorral rendelkezik, képesek antigéneket prezentálni a többi T-limfocitának, és a veleszületett immunrendszer részének tekintik őket. A T-limfocitákat aktivitásuk szerint effektorokra és memóriasejtekre osztják. Az effektorok (ide tartoznak a helper, citotoxikus, regulációs, stb.) T-sejtek, amelyek aktívan reagálnak a stimulusokra.
Számunkra azonban mindebből az a lényeg, hogy már a gyermekek és a felnőttek oltatását sem lehet egy kalap alá venni, hiszen merőben különbözik a természetes immunrendszerük. Ismételjük és jegyezzük meg:
gyermekeknél „az interferon-válasz rögtön korlátozza a vírus replikációját és a betegség progresszióját”, azaz a vírusok elszaporodását és a betegség kialakulását.
Forrás:
Comments