top of page

Vukics Ferenc: Így ejtette foglyul a politika a világ legjobb teniszezőjét






Három szupersztár vívja véget nem érő harcát a sportolók kötelező beoltásáról szóló vitában. Magukra hagyottságuk ellenére dacosan szembeszállnak az őket folyamatosan számonkérő sajtónyilvánossággal. Itt sem a tényekről folyik a vita, hanem az érzelmekről. Azok az emberek, akik az oltások felvétele ellenére folyamatos lezárásokat szenvednek el, hónapok óta nem látják a szeretteiket; akiknek a vállalkozása tönkrement a korlátozó intézkedések miatt, azok folyamatosan keresik a lehetőséget arra, hogy felelőst találjanak bajaikra. A kormányok és a média mindenhol a világban az oltatlanokat mutatta fel főbűnösként, pedig ezen emberek egy része jobb megbetegedés elleni védelemmel rendelkezik, mint oltott társaik. A sportolók körüli sajtóhadjáratnak ezért természetesen nem része a tudományos tények megvitatása, hanem csupán a tömegsajtó által előkészített „lincshangulatának” kiszolgálására helyezte mindenki a fő hangsúlyt. Az élsportolók egy része nagyon bizonytalan volt, amikor azt tapasztalta, hogy a mellette edző beoltott társának csökken a teljesítménye. Ott, ahol tizedmásodpercek választják el a győztest a vesztestől, egy rossz döntés a hosszú évek edzésmunkáját teheti semmivé.

Az élsport világa teljesen átalakult. A csapatsportokban lassan több szerep jutott a tesztelő személyzetnek az adott keret összeállításában, mint az edzőnek. „Meglepetés”- eredmények születtek, bajnokjelöltek buktak el.

Novak Djokovic, Aaron Rodgers és Kyrie Irving villámhárítóként jelentek meg a sportolók kötelező oltásairól folyó vitában, de egyikük sem engedett a közvélemény nyomásának.

Az ausztrálok ijedten fogadták a hírt, hogy a teniszvilág-első Novak Djokovic mégis lehetőséget kapott arra, hogy részt vegyen a közelgő melbourne-i Australian Openen. Az engedélyt Djokovic azután kapta meg, hogy az újév első Grand Slam-versenye előtt orvosi felmentést kapott. Egy névtelen levélben Djokovicot feljelentették a versenyhatóságoknál, ennek következtében a szerb teniszcsillag néhány pillanat múlva a lővonalban találta magát –

Scott Morrison ausztrál miniszterelnök pedig azt üvöltötte, hogy a teniszcsillag a következő járaton utazik haza.

A héten részmunkaidőben tér vissza csapatához Kryie Irving, a Brooklyn Nets NBA-szupersztárja, aki szintén nem oltatta be magát. Aaron Rodgers pedig, az NFL jelenleg regnáló MVP-je, aki immár a fogadóirodák kedvence, mivel már a második szezonban is megnyerte a díjat, a mainstream sajtó zaklatása és lekicsinylése ellenére részletesen elmagyarázta az őt kérdező riportereknek, hogy miért nem nyugtalanítja az, ha utcára kerül.

Djokovicot 2020 nyarán, a szerencsétlenül járt Adria Touron kötötték a vírushoz és a vakcina körüli vitához. A szerb által szervezett tornát a Covid-járvány miatt félbehagyták. Versenytársait és magát Djokovicot is széles körben kritizálták a társadalmi távolságtartással és más megelőző intézkedésekkel kapcsolatos laza hozzáállásuk miatt.

Djokovicot már akkor oltásellenesnek bélyegezték, mielőtt bárki, bármit tudott volna oltási állapotáról. Mindenki tudta, hogy az e havi Australian Open során a szervezők majd mindent ki fognak teregetni a sportoló állapotáról. Az Ausztráliába való beutazás akadályba ütközik annak, aki nincs beoltva – kivéve persze, ha véletlenül valaki éppen a világ legjobb teniszezője. Úgy tűnt, hogy érdemei elismeréseképpen Djokovic némi mozgásteret kapott, hogy járványügyi kötéltáncot járjon, míg sokan arra figyelmeztették a szerb sztárt, hogy ez valójában egy csapda, és ha mégis indul majd a versenyen, akkor az ausztrál vezetők rajta fogják demonstrálni példátlan korlátozó intézkedéseik szigorúságát.

Korábban több teniszező is kijelentette (köztük magyarok is), hogy oltottként sem kér a többhetes elzárással járó ”fegyenctelepi szigorból”, ezért nem utaznak el a versenyre. Aleksandar Vučić szerb vezető azzal vádolta meg Scott Morrison ausztrál miniszterelnököt, hogy ő szervezete meg a Novak Djokovic elleni boszorkányüldözést. Az biztos, hogy ha a szerb sportoló tudta volna, hogy végül a kiutasítandó bűnözők telepére szállítják, akkor biztos nem szállt volna repülőgépre. Az ausztrál hatóságok végül nem fogadták el Djokovic orvosi felmentését, és a teniszcsillag most egy melbourne-i bevándorlási központban várja a sorsát, miután szerdán Ausztráliába érkezésekor törölték a vízumát. Pedig nemrég még abban reménykedett, hogy megvédheti címét az Australian Openen, elárulva, hogy a szervezők és Victoria állam orvosi felmentést adtak neki a versenyzésen való részvételre.

Érkezésekor a 20-szoros Grand Slam-győztes azonban megtudta, hogy felmentése nem elegendő ahhoz, hogy a szövetségi hatóságok engedélyezzék az országba való belépést. A vízum visszavonásának és a sztár kitoloncolásának híre dühös visszhangot váltott ki Szerbiában. Vučić elnök így akadt ki:

„Attól tartok, hogy Novák könyörtelen politikai üldözése addig tart, amíg be nem tudnak bizonyítani valamit, mert ha valakit nem tudnak legyőzni, akkor az ilyen dolgok felé fordulnak az ellenfelei.”

„Mondtam Novákunknak, hogy egész Szerbia vele van” – tette hozzá Vučić az Instagramon. „Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a világ legjobb teniszezője elleni zaklatás azonnal érjen véget."

Djokovic édesapja, Srdjan hasonló dühvel reagált, és azt mondta, hogy „ez a harc nemcsak a liberális szabadságjogokért, nemcsak Novakért, hanem az egész világért folyik”.

A diplomáciai következmények miatt Morrison ausztrál miniszterelnök csütörtökön a médiának nyilatkozva megpróbálta elfojtani a Djokovic szándékos kiszemelésének lehetőségét.


„Tisztában vagyok a [szerb] canberrai nagykövetség által tett kijelentésekkel, és megértem azokat, de az a lényeg, hogy minden országnak megvannak a határai, és ezeket a szabályokat nem vonják vissza egyetlen ország vagy egyén kérésére sem"

„Szerbiával kapcsolatban nincs semmiféle válság. Valójában Szerbia jó barátja Ausztráliának, és nagyon erős támogatást nyújtott, különösen a globális biztonsági kérdésekben, és ezt nagyra értékeljük. Ez egy nagyon konkrét eset, amely egy személyről és Ausztrália szuverén határtörvényeiről és azok tisztességes alkalmazásáról szól" – mondta Morrison.

Morrisont azzal vádolják, hogy politikai pontszerzésre használja fel a helyzetet Djokovic kárára. Az ausztrálok körében ugyanis felháborodást keltett, hogy a szerb sztár megkapta az orvosi felmentést, annak ellenére, hogy Melbourne-be érkező a játékosoknak egyébként teljesen beoltottnak kell lenniük. A Djokovic-csal szembeni pártatlan bánásmódra vonatkozó követeléseket nem segítették azok a hírek, amelyek szerint más, az Australian Openhez köthető személyeket is beengedtek már az országba hasonló felmentéssekkel.

„Megerősíthetem, hogy azok az emberek, akik az elmúlt hat hónapban elkapták a Covid-19-et, nem kaptak két adag, a TGA által jóváhagyott vagy elismert vakcinát, nem tekinthetők teljesen beoltottnak” – mondta Morrison.

***


Kyrie Irving is hasonló helyzetben találta magát.

Az NBA Keleti Konferenciájában jelenleg a második helyen álló Nets három meccset veszített zsinórban, miközben több játékosát is elveszítette a Covid-tesztelések és sérülések miatt. Attól tartva, hogy így veszíteni fog a Chicago Bulls ellen (amely csapat egyébként zsinórban nyert), felhívták Irvinget, hogy térjen vissza. Csakhogy a New York államon belüli szabályok miatt Irving persona non grata lesz az államon belüli hazai meccseken, a legtöbb nem hazai mérkőzésen viszont játszani fog, ami ugye ellentmond a csapat korábbi álláspontjának.

Ironikus módon a sportvilágot pusztító, nagymértékben fertőző Omikron-változat megjelenése Irving javára válhatott, tekintettel arra, hogy a bajnokságban rengeteg csapattársa kényszerült emiatt karanténba.

***


Djokovichoz és Irvinghez hasonlóan, Rodgerst is támadták álláspontja miatt. Még inkább, amikor bevallotta, hogy ivermectint használt a Covid-fertőzés ellen.

„Tudom, hogy most a feldühített tömeg célkeresztjében vagyok” – mondta Rodgers novemberben.

„Tehát, mielőtt semmivé tennék az eddigi életemet, azt hiszem, szeretném tisztázni azt a sok kirívó hazugságot, amit rólam terjesztenek. Hiszek az önrendelkezésben és abban, hogy a saját testemmel kapcsolatos döntéseket csak én hozhatom meg. Nem fogok belenyugodni, hogy a woke-kultúra vagy tudatlan egyének őrült csoportja mondja meg, hogy mit kell cselekednem. A saját egészségével kapcsolatos döntéseket mindenkinek magának kell meghoznia. Nekem fontos a sajátom, és elfogadom, hogy nem mindenkinek kell ugyanazt a döntést meghoznia, amit én hoztam.”

***


Djokovic történelmi győzelem előtt állt, Irving remélheti, hogy idén a Netst az NBA-bajnoki gyűrűire tör, Rodgers és az általa vezetett Green Bay pedig az öt hét múlva esedékes Super Bowl megnyerésének abszolút favoritja.

A sajtó az igazán ismert emberek „elejtésével” érte el, hogy az embereket folyamatosan stressz alatt tartva, „normakövető állampolgárokat” faragjon a szabadsághoz szokott tömegekből.

Az ellenszegülő sztárok minden kormányzatnak útjában vannak, mert esetleges ellenállási sikereik felbátoríthatják a mindennapok emberét is.

A híres sportolók következő hónapjai mindenki számára meg fogják mutatni, hogy meddig képes elmenni majd a hatalom mindannyiunkkal.

 

Források:








343 megtekintés
legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page