Vukics Ferenc: Tajvan felfüggeszti a gyerekek oltását – a Pfizer a bűnös. Mi miért nem lépünk?

Tajvan felfüggeszti a Pfizer második adagjának beadását a tizenévesek számára. Az ok: egészségügyi kockázatok. A hatóságok felfüggesztették a Pfizer-BioNTech Covid vakcina második adagjának beadását 12 és 17 év közötti gyermekek számára, a szívgyulladás fokozott kockázatával kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva.
Az ország Központi Járványügyi Vezetőközpontjának (CECC) vezetője, Chen Shih-chung szerint egy szakértői testület szerdán úgy döntött, hogy a további felülvizsgálatig beszüntetik a tizenévesek oltását.
Az Egészségügyi és Jóléti Minisztérium Védőoltási Gyakorlatok Tanácsadó Bizottsága közölte, hogy két hétre felfüggeszti a 12-17 évesek második adagjának beadását. Ezalatt az ország Betegségvédelmi Központjának szakértői megvizsgálják a 16 bejelentett szívizomgyulladásos esetet a oltást kapott tajvani tizenévesek körében.
A 11 éven aluli gyermekeket nem oltják be mindaddig, amíg a serdülőkorúak második adagjának beadásával kapcsolatos esetleges problémákat teljesen meg nem ismerik, tette hozzá Chen, és úgy döntöttek, hogy további vizsgálatok során a nemzetközi biostatisztikai adatokat is figyelembe veszik. A CECC igazgatója megjegyezte, hogy Hongkong és az Egyesült Királyság az a két ország, ahol nem oltják be a 12 és 17 év közötti gyermekeket dupla dózissal.
Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési Központja szívizomgyulladásos esetekről számolt be az mRNS Covid-oltás, például a Pfizer vakcinát kapó fiatalok között. A mellékhatások „különösen serdülő fiúknál és a fiatal felnőtteknél” fordultak elő, „legtöbbször a második adag után” beadása után. Az Egyesült Királyság tanácsadó testülete, a JCVI azt nyilatkozta, hogy pusztán marginális előnyökkel jár a serdülők vakcinázása, és ezért a speciális egészségügyi állapotú, nagyobb kockázatnak kitett gyermekek kivételével nem ajánlja a gyerekek beoltását.
Nagy kérdés, hogy Magyarországon milyen adatok támasztják alá a gyerekek Pfizerrel való oltásának hasznosságát? Járványügyileg és klinikailag indokolt-e, hogy gyermekeket oltsunk vészhelyzeti engedélyezésű vakcinákkal? Szeretnénk látni azokat a számításokat (pl. az egészségnyereséget életminőséggel korrigált életévekben számító QALY), amelyek erre az eredményre jutottak?
A QALY (Quality-Adjusted Life Years azaz Életminőséggel korrigált életévek) az egészség-nyereség univerzális mérőeszköze, mely lehetővé teszi különböző betegségek, egészségügyi technológiák összevetését. Egyetlen mutatóban összegzi az élethosszban (mortalitás) és életminőségben (morbiditás) bekövetkező változásokat.
Számításánál az életév-nyereséget minőségi súlyokkal korrigálják, ahol az 1 a teljes egészséget, 0 a halált jelzi. (A 0-1 intervallumskálán elhelyezkedő minőségi súlyok a releváns egészségi állapotú személyek preferenciáit tükrözik.)
A QALY-t leginkább a különböző gyógyító eljárások hatékonyságának, hasznosságának összevetésére használják. Azt vizsgálják meg, hogy az egyes eljárások mennyi (és milyen minőségben élhető) évvel hosszabbítják meg az életet. Illetve, hogy egy-egy egységnyi QALY adott eljárással milyen költség árán biztosítható (Költség-hasznossági elemzés).
Irodalom:
Comentarios