top of page
szilajcsiko

Biden izraeli modellt javasol Ukrajna számára (Vukics Ferenc jegyzete)




Ma kezdődik a NATO-csúcs, és sokak szerint ma ér véget az ukrán illúzió a NATO-tagsággal kapcsolatban. Nem is olyan rég (2022-ben) volt, hogy Ukrajna NATO-tagságát sürgették a liberális politikusok, sőt, azt állították, hogy ez volt a cél, amely a háború középpontjában állt. Most, hogy a döntésre kerülhet sor, még az Ukrajna mellett kardoskodók is visszább vettek a hangerőből, egyszerűen azért, mert egy NATO–Oroszország háború senkinek sem célja. Amit eddig csak a szakértők firtattak, hirtelen megjelent a politikusok elbeszélésében is. A szövetség vonakodik teljesíteni Kijev követeléseit a NATO-tagságra vonatkozóan.

Biden elnök pénteken kijelentette, hogy Ukrajnát nem fogják egyhamar bevonni a NATO-ba, de azt mondta, hogy kormánya hajlandó lenne Kijevnek hasonló támogatást nyújtani, mint amilyet az USA nyújt Izraelnek.

"Nem hiszem, hogy a NATO-ban egyetértés van arról, hogy most, ebben a pillanatban, egy háború közepén bevegyük-e Ukrajnát a NATO-családba vagy sem" mondta Fareed Zakariának a CNN műsorvezetőjének. Elismerte, hogy

Ukrajna NATO-ba való felvétele azt jelentené, hogy "ha háború van, akkor mindannyian háborúban vagyunk. Háborúban állnánk Oroszországgal, ha ez lenne a helyzet".

A NATO kedden kezdődő csúcstalálkozót tart Vilniusban, és a szövetség várhatóan új kötelezettségvállalásokat tesz Ukrajnával kapcsolatban. Kijev ígéretet kér arra, hogy a háború befejezése után csatlakozhat a NATO-hoz, de az Egyesült Államok vonakodik ezt megadni.

Biden szerint a háborún kívül vannak más nyitott kérdések is, amelyeket meg kell vizsgálni, mielőtt felajánlják Ukrajnának a tagságot.


"De azt hiszem, korai lenne azt mondani, hogy most szavazásra szólítanánk fel, mert vannak más feltételek is, amelyeknek meg kell felelni, beleértve a demokratizálódást és néhány ilyen kérdést" – mondta.

Biden azt is megemlítette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnöknek nem volt hajlandó garanciát adni arra, hogy Ukrajna soha nem fog csatlakozni.


"Amikor két évvel ezelőtt Genfben először találkoztam Putyinnal, és azt mondta, hogy kötelezettségvállalásokat akarok arra vonatkozóan, hogy Ukrajna nem lesz a NATO tagja. Erre én azt mondtam: 'Ezt nem fogjuk megtenni, mert a szövetség lényege a nyitott ajtók politikája'." – mondta.

A NATO-tagok által fontolóra vett alternatíva Ukrajna számára az "izraeli modell", amiről az elnök először beszélt nyilvánosan Zakariával. Biden azonban azt sugallta, hogy a támogatást csak akkor lehetne nyújtani, ha tűzszünet lesz.

"És az egyik dolog, amit jeleztem, hogy az Egyesült Államok készen állna arra, hogy amíg a folyamat tart, és ez eltart egy darabig, biztonságot nyújtson az országnak, hasonlót, mint amit mi nyújtunk most Izraelnek: biztosítva a szükséges fegyvereket, a védekezéshez szükséges kapacitást. Azt követően, ha lesz megállapodás, ha lesz tűzszünet, ha lesz békemegállapodás" – mondta.

Az Egyesült Államok és Izrael között 2016-ban aláírt egyetértési megállapodás értelmében az USA tíz év alatt 38 milliárd dollár katonai támogatást nyújt Izraelnek. A szándéknyilatkozat a 2019-es pénzügyi évtől a 2028-as pénzügyi évig terjed, és évente 3,8 milliárd dollár katonai segélyt biztosít Izraelnek. Izrael azonban nem kap kölcsönös védelmi garanciákat az Egyesült Államoktól, ahogyan azt a NATO-tagok az Észak-atlanti Szerződés 5. cikke alapján megkapják.


417 megtekintés

Comentários


legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
Blogos rovatok
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page