Csúcsra járatott megfigyelés: kiderült, hogyan azonosították a tüntetőket
Forrás: Világgazdaság
Kínában több mint 30 éve nem voltak ekkora méretű demonstrációk. A járványügyi korlátozások ellen tüntetőkkel a hatóságok is elkezdtek foglalkozni.
Kínában a koronavírus-járvány 2019 végi kitörésének hároméves évfordulóján is túl vannak már az emberek. A helyi zéró-Covid politika szellemében rendre szigorú lezárásokat vezetnek be azokon a területeken, ahol felüti a fejét a járvány, azaz találnak néhány fertőzöttet.
A lakosságnak érthető módon teljesen elege van a rendszeresen visszatérő szigorú korlátozásokból, és országszerte több helyen tüntetések, demonstrációk kezdődtek a járványügyi szabályok ellen. A tüntetéssorozat hatására több város is visszavonulót fújt, és enyhített a meglévő szigoron.
Bár a demonstrációk békések voltak, az elmúlt napokban már arról érkeztek a hírek, hogy a rendőrség jó néhány résztvevőt felkeresett a lakásán kihallgatás céljából, és többüket le is tartóztatták. Az emberek sok esetben nem is értették, mi alapján tudta meg a karhatalom, ki volt akkor az utcán, hiszen mindenki maszkot viselt.
Azóta kiderült, mi a helyi rendőrség módszere. A CNN birtokába jutott egy telefonbeszélgetés egy tüntető és a rendőrség között, melyből kiderült, hogy a kínai hatóságok mobiltelefon-adatokat használnak a tüntetők felkutatására.
Egy neve elhallgatását kérő tüntető a CNN-nek nyilatkozva elmondta, hogy szerdán kaptak egy telefonhívást egy rendőrtől, aki elárulta, hogy figyelemmel kísérik ténykedésüket, miután mobiltelefonjuk jelét rögzítették a tüntetés helyszínének közelében.
A kínai jogszabályok szerint minden mobiltelefon-tulajdonosnak regisztrálnia kell valódi nevét és igazolványszámát a távközlési szolgáltatónál.
A szóban forgó tüntetőnek – miután közölték vele, hogy telefonja alapján ott volt a helyszínen – azt mondták, hogy jelentkezzen egy rendőrőrsön kihallgatásra, és írjon alá egy írásos jegyzőkönyvet. Arra a kérdésre, hogy miért van erre szükség, annyit válaszoltak neki, hogy ez a pekingi városi közbiztonsági hivatal utasítása.
(...)
Több tüntető is tett óvintézkedéseket tett a nyomon követés vagy azonosítás ellen. Egyikük azzal próbálkozott, hogy a tüntetés alatt repülőgépes üzemmódban tartotta a telefonját, és egyelőre nem lépett vele kapcsolatba a rendőrség.
(...)
Hszi Csin-ping kínai vezető 2012-es hatalomra kerülése óta a kommunista párt az élet minden területén szorosabbra fogta a gyeplőt, és széles körűen lecsapott a másként gondolkodókra,
lényegében kiépített egy csúcstechnológiás megfigyelőállamot.
Az állam biztonsági apparátusa ezúttal is gyorsan működésbe lépett, hogy visszaszorítsa az országot sújtó tömegdemonstrációkat, és erős rendőri jelenlétet tartott fenn azokon a helyeken, ahol a tömegek gyűltek össze, vagy ahol csak tervezték ezt.
Comments