top of page

Nagy B. Márton: A kínai lezárások elleni tüntetések hátteréről




Hosszú hónapokon keresztül lehetett beszámolókat, telefonnal készített videókat látni alternatív hírportálokon és videómegosztó oldalakon arról, hogy a „zero covid policy” végrehajtása során egyre csak ismétlődő lezárások Kínában milyen hatással voltak az emberekre. Megrázó felvételek jelentek meg arról, hogyan lettek öngyilkosok azok az érintettek, akik már nem bírták tovább elviselni az állam által létrehozott körülményeket. Már akkor az jutott eszembe, hogy ha valaki azt választja, hogy inkább meghal, mint hogy a teljes elszigeteltséget és az ezzel járó éhezést vagy más alapvető szükségleteinek ki nem elégítését elviselje, akkor miért nem próbál változtatni a helyzeten?


Egészen eddig nem lehetett túl sok hírt hallani arról, hogy az emberek lázonganának. A főáramú hírcsatornákon különösen nem. Aztán áttört a gát és hirtelen mindenki erről beszél. Beszámolók szerint több száz, akár ezer tüntető is összegyűlt az ország több pontján és a lezárások feloldása mellett Xi Jinping lemondását követelik.[1]


A témában még maga „A Tudomány”[2] is megszólalt. Anthony Fauci nem mulasztotta el a lehetőséget, hogy kritizálja a kínai vezetést, amiért nem használják a Pfizer által kifejlesztett oltóanyagot, és kiemelte, hogy a lezárásokat nem szabad korlátok és cél nélkül alkalmazni. A jó cél pedig, hogy növeljék az átoltottságot.[3] Beszédes, hogy Ausztrália korábbi, hasonló zero-covid módszereit ezen a helyen nem illette kritikával.


Habár a nyugati média a tienanmen téri események óta[4] bekövetkezett legnagyobb tüntetésről beszél, a kínai hatóságok igyekeznek a lehető leggyorsabban és legcsendesebben lezárni az eseményeket[5], látszólag sikerrel, mert kedden már sehol sem voltak megmozdulások.[6]


Feltűnő az esettel kapcsolatban, hogy a tüntetők létszáma még magyar viszonylatban sem mondható jelentősnek, az 1,42 milliárd lakoshoz képest még kevésbé, mégis világszerte jelentős médiavisszhangot kapott az esemény. Azt sem lehet mondani, hogy a világ többi része felháborodna vagy akár elhatárolódna az emberek szabadságának ilyen mértékű korlátozását látva, sőt előszeretettel alkalmaznak is hasonló módszereket. De akkor mi állhat a médiakampány hátterében?


Idén októberben a Fehér Ház közzétette az USA nemzetbiztonsági stratégiáját, melyben Kínát az első számú fenyegetésként nevezte meg, és bár több területet említ, ahol kész küzdelembe bocsátkozni, elsősorban gazdasági természetű konfliktusra készül, amihez elvárja, hogy partnerei is csatlakozzanak.[7] Ennek megfelelően november 25-én, nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva, kitiltották a Huawei és a ZTE távközlési cégeket az Egyesült Államokból. Ausztrália, Kanada, Új-Zéland és az Egyesült Királyság is kijelentette, hogy ezek a cégek nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek számukra. Rishi Sunak, nemrég kinevezett brit miniszterelnök november 28-án tartott beszéde kísértetiesen hasonló elemeket tartalmazott, mint amelyek Joe Biden stratégiájában szerepelnek.[8]


Pár nappal korábban a brit Üzleti, Energiaügyi és Iparstratégiai Minisztérium (BEIS) egy 100%-ban kínai tulajdonban lévő, brit területen működő, félvezetők gyártásával foglalkozó céget (Nexperia) szólított fel arra, hogy a meghatározott módon és határidőn belül adja el a vállalat legalább 86%-át. A felszólítást nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva tette meg.[9]


Ugyanakkor ezen a területen sem a szigetország lépett először. Az USA októberben chipekre vonatkozó exportellenőrzést vezetett be Kínával és bizonyos kínai cégekkel szemben, valamint amerikai állampolgároknak megtiltotta, hogy ott ezek fejlesztésében részt vegyenek. Ezzel elérhetetlenné tette számukra azt az eszközt és tudást, ami a csúcstechnológiás fejlesztésekhez (mesterséges intelligencia, szuperszámítógépek, hadsereg eszközei, stb.) szükséges, így gyakorlatilag tönkretette a kínai félvezető ipart.[10]

Bár Xi Jinping pozíciója jelentősen megerősödött a legutóbbi kongresszus után. A Kína elleni fellépést ígérő kormányzati dokumentumok és nyilatkozatok, a kínai ipar ellen hozott intézkedések célzott támadást jelentenek az ázsiai ország rendszerére, és ebbe a sorba jól beleillik egy – 2013 Kijev vagy 2022 Almaty eseményekre emlékeztető – kívülről szervezett tüntetés sorozat, aminek célja a társadalmi elégedetlenség fokozása.


A New York Times pénzügyi, gazdasági szakértőkre hivatkozva arról ír, hogy a tüntetések nem fogják jelentősen megváltoztatni a gazdasági folyamatokat.[11] Ezt megcáfolni látszik, hogy a tőzsde azonnal a határidős részvények értékének csökkenésével és az amerikai dollár erősödésével reagált.[12] A covid-lezárások miatti bizonytalanság, a velük járó elégedetlenség és erőszak, az ellátási láncok megszakadása arra ösztönzi az európai és amerikai vállalatokat, hogy termelésüket máshova helyezzék, azokat az erőforrásokat, alapanyagokat melyeket eddig Kínából szereztek be, most más forrásból próbálják pótolni.


Az események alakulása szempontjából érdemes megemlíteni egy nemrégiben Klaus Schwabbal készült interjút, melyben Kínát mintaállamnak nevezi más államok számára.[13] Bár a beszélgetésben a gazdasági teljesítményt méltatja, pontosan nem határozza meg, hogy milyen téren szolgálhat mintául a kínai rendszer. Ha azokat a tényezőket vesszük sorra, amelyek mind a Világgazdasági Fórunak, mind a kínai vezetésnek kívánatosak és céljai között szerepelnek, akkor a társadalmi kreditrendszer, teljes megfigyelés, az egyén szabadságának végletekig való korlátozása és a magántulajdon megszüntetése, a globális világrend átalakítása lehetnek ezek a területek.

Nagy technológiai cég is akad, amelyik kevésbé támogatja az emberek szabad véleménynyilvánítását, inkább ügyel a piaci jelenlétének megtartására. November 9-én, bő két héttel a tüntetések előtt az Apple egy frissítésben korlátozta annak az alkalmazásnak a működését, amely lehetővé teszi, hogy a telefonok kommunikációra ne a szokásos hálózatot használják, hanem a közelükben lévő eszközökkel összekapcsolódva gyakorlatilag egy helyi hálózatot hozzanak létre, amelyen belül cenzúra nélkül lehet üzeneteket továbbítani. Korábbi tapasztalatok alapján ez az alkalmazás rendkívül megkönnyíti a tüntetők tájékozódását és szerveződését. Az Apple a frissítést kizárólag kínai eszközeire küldte le.[14]


Úgy látszik, hogy a titánok összecsapása, az új világrend építése és a vele járó pozícióharc a kínai lakosok feje felett is zajlik. Arra pedig gondosan ügyelnek a harcoló felek, hogy az ott élők pusztán eszközként, elszenvedőként kapjanak benne szerepet. Ami biztos, hogy az átlagos kínai emberek véleményét most sem sikerült megismerni, és bármit is tűztek ki célul maguk elé, most ismét messzebb kerültek tőle.



(szerkesztői megjegyzés: A fenti írás figyelemre méltó és megfontolandó szempontot tár elénk, de ez sem feledtetheti, hogy Kína kovidos önkényeskedését teljes mértékben el kell ítélnünk, már csak azért is, mert szemlátomást a világ összes hatalmánál mutatkozik rá kereslet.)

 

[1]https://www.youtube.com/watch?v=ygHl09oRgnQ Protesters in China demand Xi Jinping step down | DW News - YouTube [2]https://www.nationalreview.com/2021/11/anthony-fauci-i-am-the-science/ [3]https://www.businessinsider.com/fauci-criticizes-chinas-zero-covid-policy-temporary-phenomenon-vaccines-cnn-2022-11 [4]https://www.abc.net.au/news/2022-11-28/chinas-biggest-protests-since-1989-signal-the-end-of-xi-jinping/101704556 [5]https://www.wsj.com/articles/china-covid-protesters-become-targets-of-beijings-surveillance-state-11669718994 China Covid Protesters Become Targets of Beijing’s Surveillance State - WSJ [6]https://www.portfolio.hu/global/20221129/ennyi-volt-eltuntek-az-emberek-kina-utcairol-581896# [7]https://www.whitehouse.gov/wp-content/uploads/2022/10/Biden-Harris-Administrations-National-Security-Strategy-10.2022.pdf Biden-Harris Administration's National Security Strategy.pdf (whitehouse.gov) [8]https://www.theepochtimes.com/sunak-says-golden-era-with-china-is-over-rejects-cold-war-rhetoric_4889765.html Sunak Says ‘Golden Era’ With China Is Over, Rejects ‘Cold War Rhetoric’ (theepochtimes.com) [9]https://www.theepochtimes.com/uk-government-orders-chinese-firm-to-sell-acquired-welsh-semiconductor-plant_4869165.html UK Government Orders Chinese Firm to Sell Acquired Welsh Semiconductor Plant (theepochtimes.com) [10]https://www.theatlantic.com/international/archive/2022/10/biden-export-control-microchips-china/671848/ [11]https://www.nytimes.com/2022/11/28/business/economy/china-unrest-global-economy.html?te=1&nl=morning-briefing%3A-europe-edition&emc=edit_mbe_20221129 [12]https://www.zerohedge.com/markets/futures-slide-commodities-tumble-chinese-covid-protests Futures Slide, Commodities Tumble On Chinese Covid Protests | ZeroHedge [13]https://www.foxnews.com/world/world-economic-forum-chair-klaus-schwab-declares-chinese-state-tv-china-model-many-nations World Economic Forum chair Klaus Schwab declares on Chinese state TV: 'China is a model for many nations' | Fox News [14]https://qz.com/apple-airdrop-china-protest-tool-1849824435 Apple restricted AirDrop in China before widespread protests broke out (qz.com)


 

Források:












445 megtekintés
legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page