Nemzetközi szemezgetésünk idegennyelvű sajtóból (2022.03.13.)
- szilajcsiko
- 2022. márc. 13.
- 6 perc olvasás

Furcsa diplomáciai összecsapás tört ki Ukrajna és Izrael között a múlt héten, miután Volodimir Zelenszkij elnök legfőbb munkatársa azt mondta a médiának, hogy Naftali Bennett izraeli miniszterelnök sürgette Kijevet, hogy fogadja el Putyin javaslatát a háború befejezésére, és ténylegesen adja meg magát. "Bennett azt mondja nekünk, hogy adjuk meg magunkat, de nem áll szándékunkban ezt megtenni" – mondta a meg nem nevezett magas rangú ukrán tisztviselő az Axiosnak. A jelentés nyomán az izraeli miniszterelnök hivatala hevesen tiltakozott az állítás miatt. Az izraeli média úgy tudja, hogy a telefonhívást Bennett kezdeményezte. "A maga helyében gondolkodnék az embereim életén, és elfogadnám az ajánlatot" – mondta Bennett. Zelenksy válasza rövid volt. – Hallom – mondta.
A javorivi kiképző létesítmény elleni támadás során mintegy 180 külföldi zsoldos halt meg - közölte az orosz védelmi minisztérium, írja a Sky News. A nyugat-ukrajnai Lviv városa közelében lévő létesítmény támadása során nagy mennyiségű, más nemzetek által szállított fegyvert is megsemmisített – tették hozzá. A védelmi minisztérium szóvivője, Igor Konasenkov tájékoztatón elmondta, hogy Oroszország folytatni fogja a támadásokat a "külföldi zsoldosok" ellen. A „megszállók” Hersont szakadár régióvá próbálják alakítani – figyelmeztet Zelenszkij. Ugyanebben az időszakban megöltek amerikai újságírót Kijev közelében.
Nukleáris óvóhely Svájc mind a 9 millió lakosának? Miért készül az ország évtizedek óta nukleáris háborúra, és mit várnak el a lakosságtól egy ilyen eset esetén? Miután Oroszország ezen a héten megtámadta az ukrán Zaporizsja-i erőművet, a svájci kormány megnyugtatta a lakosságot, hogy az ország mindenféle támadásra felkészült – még egy nukleáris támadásra is, és minden svájci lakos számára biztosítanak menedéket. „A semlegesség nem garancia a radioaktivitás ellen” – ez volt a kormány szlogenje a hidegháború elején, amikor finanszírozták az óvóhelyek építését. Gyorsan megszületett a törvény, amely szerint „minden lakosnak rendelkeznie kell a lakóhelye közelében egy gyorsan elérhető védett hellyel”, illetve „a lakótelepi tulajdonosoknak minden új lakásban óvóhelyet kell építeni és berendezni”. Ezt a bunkert vagy be kellett építeni az otthonba vagy lakóházba, vagy a lakók különadót fizethettek, hogy helyet biztosítsanak egy közösségi menedékhelyen. De ezek a menedékek nem tipikus pincék, vagy még csak nem is olyanok, amelyeket tornádó idején használnak. Legalább 3 méterrel a föld alatt épülnek, a falak pedig vastag betonból készülnek. Az ajtók légmentesen záródó tömítéssel záródnak, a szűróberendezések nem engedi be a halálos méreganyagokat, de megakadályozza a szén-monoxid-mérgezést is. Az óvóhelyeket úgy építik, hogy a robbanástól számított 700 méteren belül kibírjanak egy 12 megatonnás robbanás erejét.
Madison Cawthorn képviselő (R-N.C.) kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök „gazember”, és becsmérelte az ukrán kormányt. Karl Rove, egy republikánus stratéga először említette, hogy Cawthorn a közelmúltban Asheville-ben egy tömeg előtt nyilatkozott, mielőtt a WRAL-TV nyilvánosságra hozta a képviselő beszédét. „Ne feledje senki, hogy Zelenskij egy gengszter. Ne feledje senki, hogy az ukrán kormány hihetetlenül korrupt, és hihetetlenül gonosz, és 'woke' ideológiákat támogatott. Ez valóban az új, 'woke' világbirodalom.” A GOP többi képviselője gyorsan elítélte Cawthorn kijelentését, azzal vádolva őt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnököt részesíti előnyben. Cawthorn azonban egyértelművé tette, hogy ő sem helyesli Oroszország lépéseit. „Putyin és Oroszország tettei undorítóak, de a vezetőknek, köztük Zelenszkijnek, NEM szabad félretájékoztatniuk Amerikát."
ENSZ. Főtitkár: "A már amúgy is súlyos helyzetben lévő fejlődő országok egyszerűen nem engedhetik meg maguknak az élelmiszerek, az üzemanyagok és más alapvető áruk egekbe szökő árát." Az Egyesült Nemzetek Szervezete pénteken figyelmeztetett, hogy a világ több tucat országa nagymértékben támaszkodik Ukrajnára és Oroszországra az élelmiszerellátásban, a folyamatban lévő háború valószínűleg jelentősen megemeli a globális élelmiszerárakat, és súlyosbítja az alultápláltságot a déli országokban. Mivel Ukrajna és Oroszország élelmiszertermelési és -exportálási képessége is bizonytalan, a globális kínálati szakadék "22%-kal is megemelheti a nemzetközi élelmiszer- és takarmányárakat a már amúgy is magas szint fölé" – mondta az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO). A FAO közölte, hogy a 2022-2023-as szezonban az ukrán búzatáblák legfeljebb 30%-át nem takarítják majd be a 2022-2023-as szezonban. Legalább 50 ország Ukrajnára vagy Oroszországra támaszkodik. 2021-ben Eritrea búzaimportja teljes egészében a két országból származott. A háború előtt az eritreai lakosság 66%-a már képtelen volt megfelelő élelemhez jutni. Libanon, Tunézia, Jemen, Líbia és Pakisztán búzakészletének nagyjából felét Ukrajnából vagy Oroszországból szerzi be.
Patrick Buchanan amerikai színész fejtegetése: „Valóban háborúba indulnánk Oroszországgal, ha Oroszország megtámadná NATO-szövetségesünket, Észtországot, hogy ránk szabadítsa hidegháború végén óta elzárt orosz népeket? Ha Oroszország szárazföldi folyosót akar létrehozni Litvánián és Lengyelországon keresztül elválasztott tartományához, a balti-tengeri Kalinyingrádhoz, háborút üzennénk egy atomfegyverrel rendelkező Oroszországnak, hogy megakadályozzuk? A Biden-kormányzat Antony Blinken külügyminiszterrel az élen az elmúlt két hétben újra és újra elmondta, hogy az Egyesült Államok megvédi a NATO területének 'minden centiméterét'. Meg fogjuk védeni? Mi az, amiért valóban hajlandóak vagyunk meghalni, és mi az, amiért hajlandóak vagyunk harcolni? Ez ugyanis azt jelenti, hogy embereink millióinak életét kockáztatjuk, és tönkretesszük hazánkat. Amerika médiája tele van hírekkel a NATO új 'egységéről'. De az egyik dolog, amiben a szövetségesek a leginkább egységesnek tűnnek, az az, hogy az orosz-ukrán háborút nem a miénk és meg kell akadályoznunk, hogy a 30 NATO-ország bármelyikére terjedjen. A nemzeti médiában is lelkesednek Finnország és Svédország NATO-ba való felvétele iránt. Finnország azonban akkora, mint Németország, és 833 mérföldes határa van Oroszországgal, amely a legnagyonn NATO-Orosz határ lenne. Valóban hiteles, hogy az U.S. hadat üzenne Oroszországnak, hogy biztosítsa Finnország határát?"
A hat diák közül négy használta ugyanazt a kábítószert. Két ember szíve azonnal leállt. A West Point Katonai Akadémia kadétjait kórházba szállították, miután március 10-én a tavaszi szünetben Fort Lauderdale egyik külvárosában túladagolták a fentanillal kevert kokaint. A rendőrség jelentése szerint ketten válságos állapotban vannak lélegeztetőgépeken, három állapota stabil, egyet pedig kiengedtek.
A Fehér Ház nehezen emészti meg Oroszország vasárnapi támadását Ukrajna Yavoriv-i támaszpontja ellen, amely mindössze 10-15 mérföldre fekszik a NATO-tag Lengyelország határától. Néhány héttel ezelőtt még amerikai nemzeti gárdisták felügyelték itt az ukrán csapatok kiképzését. Jake Sullivan, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadója a becslések szerint 35 ember halálát okozó támadásról szóló hírekre reagálva mondta, hogy a NATO készen áll arra, hogy "teljes erővel" fellépjen, ha Oroszország megtámadja a NATO területét. "Ha katonai támadás történik a NATO területén, az az 5. cikkely alkalmazását eredményezné, és a NATO-szövetség teljes erejével reagálnánk rá" - mondta a CBS Newsnak. Oroszország a becslések szerint 30 rakétát lőtt ki a bázisra, amely mindössze néhány percnyire van autóval a lengyel határtól. Sullivan egy olyan forgatókönyvre hivatkozott, amely szerint ha a tagállam Lengyelországot támadás érné egy esetlegesen „eltévedt” rakéta által, akkor az egy nagy orosz-nyugati háború kirobbanásához vezet.
„Arra kérem az Egyesült Államok népét, hogy hozzanak ilyen áldozatot, mert hosszú távon a demokrácia forog kockán”. Megpróbáltam elhitetni az amerikaiakkal, hogy az elmúlt 16 hónap összes inflációja egyedül Vlagyimir Putyinnak köszönhető – és semmi köze a hatalmas központi pénzcsőhöz, a mohó iparágakhoz. Washingtonból – azok az okos baloldali politikusok úgy döntöttek, hogy kijátsszák a „ütőkártyájukat” (nem szójáték volt), hogy elkerüljék az önreflexió csapdáját. Ez egy egészen egyszerű Amerika – Rekord magas árat fizetni a benzinért az üzemanyagkútnál „hazafias kötelességed”, és nem kevesebb, mint „a demokrácia forog kockán”, ha panaszkodsz, hogy a mindennapi munkába vezetés pénztárcaromboló költsége megterhelő!” „Arra kérem az Egyesült Államok népét, hogy hozzanak ilyen áldozatot is, mert hosszú távon a demokrácia forog kockán” – mondta Gregory Meeks (D-N.Y.), a képviselőház külügyi bizottságának elnöke. "Putyin számított arra, hogy megosztottak vagyunk" – mondta. "A következő fejezet az lesz, ahol az amerikaiak újra felfedezik, hogy erős, tisztességes embert választottak elnöküknek, aki nagyon fontos dolgokért küzd." Szóval ennyi Amerika – szívd fel, és tekintsd a rendelkezésre álló jövedelem összeomlását egyszerűen a „demokrácia” védelmére hozott közös erőfeszítés előlegének... biztosak vagyunk benne, hogy a bank megérti, amikor lefoglalja az autónkat, otthonunkat és 64 hüvelykes TV-ket a fizetés elmulasztásáért. Aki azt gondolja, hogy viccelünk, az gondolja újra ezt az egészet... Ro Khanna képviselő (D-Calif.) elmondta az Axiosnak, hogy Sheldon Whitehouse szenátorral (D-R.I.) együtt egy új törvény tervezetét nyújtották be a legnagyobb olajtársaságok megadóztatására és a 75 000 dollárnál kevesebbet kereső egyének vagy a 150 000 dollárnál kevesebbet kereső párok támogatására. "Ki kell találnunk valamit, hogy csökkentsük az árakat, és több pénzt kell a dolgozó családok kezébe juttatnunk." És akkor Pelosi házelnök ledobja ezt a bombát. "Amikor ezt a vitát folytatjuk, fontos, hogy eloszlassunk néhány tévképzetet. Vannak, akik azt mondják, hogy ez kormányzati kiadás. Nem, nem. A kormányzati kiadások pont fordítva működnek, csökkentik az államadósságot. Ez nem okoz inflációt!" Várjunk csak! A kormányzati kiadások csökkentik az adósságot és az inflációt? Úgy tűnik, Venezuela és Törökország már korábban megtalálta a megoldást – és csak egy 81 éves, élethosszig tartó politikus kellett ahhoz, hogy elmagyarázza a makroökonómia árnyalatait. És mindezt egyenes arccal mondta (jó, van más arca?)
Oroszország „agyelszívással” néz szembe, mivel a liberális gondolkodású polgárok elmenekülnek Putyin üldöztetései elől. Kivándorlás folyik Oroszországból – írja Dominic Waghorn, a Sky nemzetközi ügyekkel foglalkozó szerkesztője. A kivándorlás Ukrajnához képest szinte láthatatlan, de rendkívül jelentős az ország jövője szempontjából – nyilatkozta.
(vukics)
Comments