top of page
szilajcsiko

Nyílt levél a Svájci Szövetségi Tanácsnak: A semlegesség béke, a NATO háború (Vajda Miklós cikkajánlója)



Eredeti cikk:

Copyright © Peter Koenig , Global Research, 2024


 Tisztelt Szövetségi Tanácstagok!

 

Az elmúlt néhány évben Önök,és  a svájci kormány fokozatosan, csendben – és minden nyilvános vita nélkül – közeledett a NATO-hoz, az Észak-Atlanti Szerződés Szervezetéhez. Ma Svájcnak már van társult tag-küldöttsége hat hellyel a NATO Parlamenti Közgyűlésében.

Ez egyértelműen egy lépés a semleges Svájc feladása felé. És antidemokratikus, mert Önök, tisztelt svájci kormány, soha nem konzultált erről a svájci néppel.

A NATO-t 1949-ben, a második világháború nyomán hozták létre védelmi apparátusként – főként azzal az ürüggyel, hogy megvédje Európát az akkori Szovjetunió, a mai Oroszország fenyegető veszélyei ellen. A NATO volt az a szervezet, amely előmozdította a hidegháborút, hogy már akkor is elijessze az embereket a Szovjetunió közelgő inváziójától való félelemmel. Később a világ rájött, hogy soha nem állt fenn annak a veszélye, hogy a Szovjetunió megtámadja Európát, nemhogy az Egyesült Államokat.


 

A NATO-t legkésőbb a Szovjetunió 1991-es összeomlásakor kellett volna feloszlatni. Az 1955-ben a NATO megfelelőjeként létrejött Varsói Szerződést az 1990-es évek elején oszlatták fel. A NATO soha nem volt védelmi szövetség – a NATO egy hadigépezet.


És önök, kedves Szövetségi Tanácstagok, szeretnének közelebb kerülni a NATO-hoz, és esetleg csatlakozni is szeretnének hozzá?


1991-ben a NATO-nak 16 tagállama volt. Ma a NATO-nak 32 tagja van, ebből 30 európai. Két transzatlanti tag az Egyesült Államok és Kanada.

Ma a NATO több mint 800 amerikai katonai bázison képviselteti magát szerte a világon; közel 700 közülük Oroszországot és Kínát veszik körül.

Felidézve a svájci semlegességet csaknem 210 évre visszamenőleg (1815-ben), ez az idézet a CIA 1955. április 23-i belső dokumentumából [OCI No. 3377/55, 2. példány] jelentős emlékeztető lehet a svájci semlegesség fontosságára:

 

„Svájc 1815. márciusi bécsi békeszerződésében előirányzott semlegessége nem volt új felfogás, és idegen hatalmak általi elismerése sem volt újszerű ötlet”…”És a híres örökös svájci semlegességről és sérthetetlenségről szóló törvény, amelyet 1815. november 20-án írt alá. Ausztria, Nagy-Britannia, Oroszország és Poroszország Svájcot örökös semleges országgá nyilvánította, és sok mindent magában foglal. idézett sorok: „Svájc semlegessége és sérthetetlensége, valamint minden idegen befolyástól való függetlensége egész Európa politikájának igazi érdeke.”

 

A svájci külügyminisztérium az 1907. októberi hágai egyezményekre hivatkozva "sérthetetlen" vagyonként áhítja honlapján a svájci semlegességet. Ennek ellenére védelmi miniszterünk és a Svájci Államszövetség jelenlegi elnöke egyre közelebb viszi Svájcot a NATO birodalmához, anélkül, hogy a svájci néppel konzultálna.

A NATO-csatlakozás a svájci semlegesség haláltusája lenne. 

Tudják ezt, tisztelt Szövetségi Tanácsosok.

 

Végül is elkészült egy sikeres Népi Kezdeményezés a Svájci Semlegességért, és 2024. április 11-én benyújtották a Szövetségi Kancelláriához, csaknem 130 000 érvényes aláírással (100 000 szükséges). Népszavazásra bocsátják, várhatóan 2025/2026-ban, és ha elfogadják, a semlegességet rögzíti a svájci alkotmány.

 

NATO költségvetés


Tisztelt Szövetségi Tanácstagok, tudhatják, hogy a NATO teljes 2024-es költségvetése körülbelül 1,4 billió USD-t tesz ki – ennek körülbelül kétharmadát az Egyesült Államok, egyharmadát pedig Európa és Kanada finanszírozza. Ez egy „éves alap” a gyilkolásra és a pusztításra – és a nemzetközi hadiipari komplexum (IMIC) gazdagítására.


Trump elnök első hivatali idejében felszólította az európai NATO-tagokat, hogy növeljék katonai költségvetésüket GDP-jük legalább 2 százalékára. Lehet, hogy egyes országok megtették ezt, mások még mindig messze vannak attól, hogy elérjék ezt a célt.


Elképzelhető, hogy Trump úr új amerikai elnöki ciklusában megismétli ezt a felszólítást az európai NATO-tagokhoz.


A svájci katonai költségvetés az elkövetkező 4 évre – 2025 és 2028 között – hozzávetőleg 30 milliárd svájci frank, évente körülbelül 7,5 milliárd svájci frank. Ez a 2024-re becsült svájci GDP (784 milliárd CHF) kevesebb mint 1%-ának felel meg.

Ha Svájc csatlakozna a NATO-hoz, és követné Trump megbízatását, a katonai költségvetést meg kellene duplázni, körülbelül évi 15 milliárd CHF-re.

Alternatív kiadások


A NATO 2024-es, 1400 milliárd dolláros költségvetésének töredékével megszüntethető lenne a világméretű éhínség. Az Oxfam becslése szerint a világméretű éhezés minden formájának felszámolásához 31,7 milliárd dollárra lenne szükség, valamint 4 milliárd dollárra a világ legszegényebb országainak adósságkönnyítésére, összesen körülbelül 35,7 milliárd dollárra. Ez kevesebb, mint a G7 éves katonai költségvetésének 3%-a, vagyis a NATO 2024-es költségvetésének körülbelül 2,55%-a.


Kedves Szövetségi Tanácstagok! Gondolják, hogy a svájci állampolgárok részt akarnának venni ebben a NATO nevű szörnyű és gyilkos törekvésben? És ezt a svájci semlegesség rovására?

Személy szerint úgy gondolom, hogy a legtöbb svájci nem akar NATO-taggá válni, és nem adja fel legendás semlegességét.


Ezért, kedves Szövetségi Tanácstagok, arra kérhetem Önöket, hogy szuverén Svájci Államszövetségként gondolják át, hogy ne fogadjanak el külső nyomást, és hagyjanak fel ezzel a semlegességellenes lépéssel.


A semleges Svájc képes lenne közvetíteni a konfliktusban részt vevő felek között, és segíthetne egy stabil, harmonikus és békés világtársadalom újjáépítésében.

 

Peter Koenig  geopolitikai elemző, a Világbank és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) volt vezető közgazdásza, ahol több mint 30 éven át dolgozott szerte a világon. Ő az Implosion – Egy gazdasági thriller háborúról, környezetpusztításról és vállalati kapzsiságról című könyv szerzője  ; és  Cynthia McKinney „When China Sneezes: From the Coronavirus Lockdown to the Global Politico-Economic Crisis” című könyvének társszerzője (Clarity Press – 2020. november 1.). Peter a Globalizációkutatási Központ (CRG) tudományos munkatársa. Emellett a pekingi Renmin Egyetem Chongyang Intézetének nem rezidens főmunkatársa.

211 megtekintés

Comments


legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
Blogos rovatok
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page