top of page

OroszorszĂĄgban Ășj, lĂĄthatatlan forradalom zajlik (Dmitrij Trenin elemzĂ©se)




Eredeti cikk:

Schiller MĂĄria kĂŒldemĂ©nye


A cikk rövid våltozata. A teljes våltozat itt olvasható.




Amikor Vlagyimir Putyin elnök 2022 februårjåban elindította Oroszorszåg katonai mƱveletét Ukrajnåban, konkrét, de korlåtozott célokat tƱzött ki maga elé. Lényegében Oroszorszåg biztonsågånak a NATO-val szembeni szavatolåsåról volt szó.


A Moszkva lĂ©pĂ©seire adott drasztikus, expanzĂ­v Ă©s jĂłl összehangolt nyugati reakciĂł – az orosz-ukrĂĄn bĂ©kemegĂĄllapodĂĄs megtorpedĂłzĂĄsa Ă©s az USA vezette blokk egyre fokozĂłdĂł szerepvĂĄllalĂĄsa a konfliktusban, beleĂ©rtve az OroszorszĂĄgon belĂŒli halĂĄlos tĂĄmadĂĄsokban jĂĄtszott szerepĂ©t is – azonban alapvetƑen megvĂĄltoztatta hazĂĄnk hozzĂĄĂĄllĂĄsĂĄt egykori partnereinkhez.


MĂĄr nem hallunk többĂ© "sĂ©relmekrƑl" Ă©s "a megĂ©rtĂ©s kudarcĂĄrĂłl" szĂłlĂł panaszokat.

Az elmĂșlt kĂ©t Ă©v nem kevesebbet eredmĂ©nyezett, mint egy forradalmat Moszkva kĂŒlpolitikĂĄjĂĄban, amely radikĂĄlisabb Ă©s messzebbre mutatĂł, mint amit az ukrajnai beavatkozĂĄs elƑestĂ©jĂ©n bĂĄrki is elƑre lĂĄtott.

Az elmĂșlt 25 hĂłnapban gyorsan erƑsödött Ă©s mĂ©lyĂŒlt el. OroszorszĂĄg nemzetközi szerepe, a vilĂĄgban elfoglalt helye, cĂ©ljai Ă©s azok elĂ©rĂ©sĂ©nek mĂłdszerei, alapvetƑ vilĂĄgnĂ©zete – mind-mind vĂĄltozik.


A Putyin ĂĄltal alig egy Ă©ve alĂĄĂ­rt nemzeti kĂŒlpolitikai koncepciĂł nagymĂ©rtĂ©kben eltĂ©r elƑdeitƑl.

Az orszĂĄg identitĂĄsĂĄt Ășgy hatĂĄrozza meg, hogy az orszĂĄg egy kĂŒlönĂĄllĂł civilizĂĄciĂł. ValĂłjĂĄban ez az elsƑ hivatalos orosz dokumentum, amely ezt teszi.

Gyökeresen ĂĄtalakĂ­tja a moszkvai diplomĂĄcia prioritĂĄsait is: az elsƑ helyen a posztszovjet "közeli kĂŒlföld" orszĂĄgai ĂĄllnak, majd KĂ­na Ă©s India, Ázsia Ă©s a Közel-Kelet, valamint Afrika Ă©s Latin-Amerika következik.

Nyugat-EurĂłpa Ă©s az EgyesĂŒlt Államok az utolsĂł elƑtti helyen ĂĄllnak, közvetlenĂŒl az Antarktisz felett.

Az elƑzƑ Ă©vtizeddel ellentĂ©tben, amikor OroszorszĂĄg "keleti fordulĂĄsĂĄt" elƑször hirdettĂ©k meg, ezek nem csak szavak. Kereskedelmi partnereink, nem csak politikai tĂĄrgyalĂłpartnereink is helyet cserĂ©ltek.

Mindössze kĂ©t Ă©v alatt az EurĂłpai UniĂł, amely nemrĂ©g mĂ©g a kĂŒlkereskedelem 48%-ĂĄt adta, 20%-ra csökkent, mĂ­g Ázsia rĂ©szesedĂ©se 26%-rĂłl 71%-ra emelkedett.

Az amerikai dollĂĄr oroszorszĂĄgi hasznĂĄlata szintĂ©n visszaesett, Ă©s egyre több tranzakciĂłt bonyolĂ­tanak kĂ­nai jĂŒanban Ă©s mĂĄs nem nyugati valutĂĄkban, mint pĂ©ldĂĄul az indiai rĂșpia, az EgyesĂŒlt Arab EmĂ­rsĂ©gek dirhamja, valamint az EurĂĄzsiai GazdasĂĄgi UniĂłbeli partnereink eszközei Ă©s maga a rubel.

OroszorszĂĄg is befejezte hosszĂș Ă©s fĂĄrasztĂł erƑfeszĂ­tĂ©seit, hogy alkalmazkodjon az USA vezette vilĂĄgrendhez – amit az 1990-es Ă©vek elejĂ©n lelkesen felkarolt, majd a következƑ Ă©vtizedben kiĂĄbrĂĄndult belƑle, Ă©s a 2010-es Ă©vekben sikertelenĂŒl prĂłbĂĄlt modus vivendit kialakĂ­tani vele.

Ahelyett, hogy megadta volna magĂĄt a hideghĂĄborĂș utĂĄni berendezkedĂ©snek, amelyben nem volt beleszĂłlĂĄsa, OroszorszĂĄg egyre inkĂĄbb visszavĂĄgott a hegemĂłn, USA-központĂș rendszernek.

A bolsevik forradalom Ăłta elƑször – bĂĄr az akkoriaktĂłl nagyon eltĂ©rƑ mĂłdon – az orszĂĄg de facto forradalmi hatalommĂĄ vĂĄlt. MĂ­g KĂ­na tovĂĄbbra is igyekszik javĂ­tani a fennĂĄllĂł vilĂĄgrendben elfoglalt pozĂ­ciĂłjĂĄn, addig OroszorszĂĄg Ășgy lĂĄtja, hogy ez a helyzet mĂĄr nem javĂ­thatĂł, Ă©s ehelyett egy Ășj, alternatĂ­v berendezkedĂ©s elƑkĂ©szĂ­tĂ©sĂ©re törekszik.

EgyelƑre az "egy vilĂĄg" koncepciĂł helyett, amelyet a SzovjetuniĂł mĂ©g 1986-ban, Gorbacsov idejĂ©n is elfogadott, Moszkva mai kĂŒlpolitikĂĄja mĂĄra kettĂ©szakadt. Az orosz politikusok szĂĄmĂĄra a 2022 utĂĄni Nyugat az "ellenfelek hĂĄzĂĄvĂĄ" vĂĄlt,

mĂ­g OroszorszĂĄg szĂĄmĂĄra partnereket csak a nem-nyugati orszĂĄgokban talĂĄlhat, akikre Ășj megnevezĂ©st talĂĄltunk ki: "a vilĂĄgtöbbsĂ©g". A csoportba valĂł bekerĂŒlĂ©s kritĂ©riuma egyszerƱ: nem vesznek rĂ©szt a Washington Ă©s BrĂŒsszel ĂĄltal bevezetett oroszellenes szankciĂłrendszerben.

Ez a több mint 100 nemzetbƑl ĂĄllĂł többsĂ©g nem tekinthetƑ szövetsĂ©gesek csoportjĂĄnak: az OroszorszĂĄggal valĂł kapcsolataik mĂ©lysĂ©ge Ă©s melegsĂ©ge nagyon eltĂ©rƑ, de ezek azok az orszĂĄgok, amelyekkel Moszkva ĂŒzletet tud kötni.


HazĂĄnk hosszĂș Ă©vtizedeken ĂĄt rendkĂ­vĂŒl tĂĄmogatta a kĂŒlönbözƑ nemzetközi szervezeteket; igyekezett minĂ©l több klubhoz csatlakozni. Most MoszkvĂĄnak be kell lĂĄtnia, hogy mĂ©g az EgyesĂŒlt Nemzetek Szervezete, beleĂ©rtve annak BiztonsĂĄgi TanĂĄcsĂĄt is (amelyet OroszorszĂĄg, mint vĂ©tĂłjoggal rendelkezƑ ĂĄllandĂł tag, hagyomĂĄnyosan a vilĂĄgrendszer központi elemekĂ©nt ĂŒdvözölt), a polĂ©mia diszfunkcionĂĄlis szĂ­nterĂ©vĂ© vĂĄlt. Az EurĂłpai BiztonsĂĄgi Ă©s EgyĂŒttmƱködĂ©si Szervezetet (EBESZ), amelyet Moszkva rĂ©gĂłta EurĂłpa elsƑ szĂĄmĂș biztonsĂĄgi eszközekĂ©nt szeretett volna lĂĄtni, a NATO/EU többsĂ©gƱ tagsĂĄg oroszellenes ĂĄllĂĄspontja miatt ma mĂĄr szinte teljesen elutasĂ­tjĂĄk. Moszkva kilĂ©pett az EurĂłpa TanĂĄcsbĂłl, Ă©s rĂ©szvĂ©telĂ©t szĂĄmos, az Északi-sarkvidĂ©kkel, a Balti-tengerrel, a Barents-tengerrel Ă©s a Fekete-tengerrel foglalkozĂł regionĂĄlis csoportosulĂĄsban felfĂŒggesztettĂ©k.


Igaz, hogy ennek nagy rĂ©sze a Nyugat azon politikĂĄjĂĄnak eredmĂ©nye, amely megprĂłbĂĄlta elszigetelni hazĂĄnkat, de az oroszok nem Ă©rzik Ășgy, hogy megfosztottĂĄk volna Ƒket valami Ă©rtĂ©kes dologtĂłl, hanem inkĂĄbb kevĂ©ssĂ© bĂĄnjĂĄk, hogy ki kellett lĂ©pniĂŒk vagy fel kellett fĂŒggeszteniĂŒk a tagsĂĄgot. Nagyon sokatmondĂł, hogy miutĂĄn Moszkva visszaĂĄllĂ­totta a nemzeti jogszabĂĄlyok elsƑbbsĂ©gĂ©t a nemzetközi szerzƑdĂ©sekkel szemben, most mĂĄr nem sokat törƑdik azzal, hogy ellenfelei mit mondhatnak vagy tehetnek politikĂĄjĂĄrĂłl vagy tetteirƑl.

OroszorszĂĄg szempontjĂĄbĂłl nemcsak a Nyugatban nem lehet többĂ© megbĂ­zni; az ĂĄltala ellenƑrzött nemzetközi testĂŒletek elvesztettĂ©k minden legitimitĂĄsukat.

A nyugati irĂĄnyĂ­tĂĄsĂș nemzetközi intĂ©zmĂ©nyek hozzĂĄĂĄllĂĄsa ellentĂ©tes a nem nyugatiak vĂ©lemĂ©nyĂ©vel. A nemrĂ©giben kibƑvĂ­tett BRICS-csoport orosz elnöksĂ©gĂ©t idĂ©n a vendĂ©glĂĄtĂĄs elƑkĂ©szĂŒleteinek hiperaktivitĂĄsa jellemzi. OroszorszĂĄg szintĂ©n leginkĂĄbb tĂĄmogatja a Sanghaji EgyĂŒttmƱködĂ©si Szervezetet, amelyhez közeli szövetsĂ©gese, FehĂ©roroszorszĂĄg hamarosan csatlakozik. Ázsia, a Közel-Kelet, Afrika Ă©s Latin-Amerika orszĂĄgaival egyĂŒtt szorosan egyĂŒttmƱködik az Ășj nemzetközi rendszerek kiĂ©pĂ­tĂ©sĂ©n szĂĄmos terĂŒleten: pĂ©nzĂŒgy Ă©s kereskedelem, szabvĂĄnyok Ă©s technolĂłgia, informĂĄciĂł Ă©s egĂ©szsĂ©gĂŒgy.

Ezeket kifejezetten Ășgy tervezik, hogy mentesĂŒljenek a nyugati dominanciĂĄtĂłl Ă©s beavatkozĂĄstĂłl. Ha sikerrel jĂĄrnak, a Moszkva ĂĄltal szorgalmazott jövƑbeli inkluzĂ­v vilĂĄgrend elemeikĂ©nt szolgĂĄlhatnak.

Az orosz kĂŒlpolitika vĂĄltozĂĄsai tehĂĄt valĂłban nagyon mĂ©lyrehatĂłak. Van azonban egy kĂ©rdĂ©s: mennyire fenntarthatĂłak?


MindenekelƑtt meg kell jegyezni, hogy a kĂŒlpolitikai vĂĄltozĂĄsok fontos, de viszonylag kis elemĂ©t kĂ©pezik annak a szĂ©lesebb körƱ ĂĄtalakulĂĄsnak, amely OroszorszĂĄg gazdasĂĄgĂĄban, politikĂĄjĂĄban, tĂĄrsadalmĂĄban, kultĂșrĂĄjĂĄban, Ă©rtĂ©keiben, szellemi Ă©s intellektuĂĄlis Ă©letĂ©ben zajlik. E vĂĄltozĂĄsok ĂĄltalĂĄnos irĂĄnya Ă©s jelentƑsĂ©ge egyĂ©rtelmƱ.

Az orszĂĄgot a nyugati vilĂĄg peremĂ©n lĂ©vƑ tĂĄvoli peremvidĂ©kbƑl önellĂĄtĂłvĂĄ Ă©s ĂșttörƑvĂ© alakĂ­tjĂĄk ĂĄt. Ezek a tektonikus elmozdulĂĄsok nem lettek volna lehetsĂ©gesek az ukrĂĄn vĂĄlsĂĄg nĂ©lkĂŒl. MiutĂĄn erƑteljes Ă©s fĂĄjdalmas lökĂ©st kaptak, mostanra sajĂĄt dinamikĂĄt nyertek.

Igaz, hogy maga 2022 februĂĄrja több olyan tendencia vĂ©geredmĂ©nye volt, amelyek mĂĄr körĂŒlbelĂŒl egy Ă©vtizede gyƱltek össze. A teljesebb szuverenitĂĄst kĂ­vĂĄnĂł Ă©rzĂ©sek vĂ©gĂŒl Putyin 2012-es visszatĂ©rĂ©se a Kremlbe Ă©s a KrĂ­m 2014-es ĂșjraegyesĂ­tĂ©se utĂĄn vĂĄltak uralkodĂłvĂĄ.

A nemzeti Ă©rtĂ©kek Ă©s ideolĂłgia tekintetĂ©ben valĂłban alapvetƑ vĂĄltozĂĄsokra kerĂŒlt sor az orosz alkotmĂĄny 2020-ban elfogadott mĂłdosĂ­tĂĄsai formĂĄjĂĄban.

2024 mĂĄrciusĂĄban Putyin elsöprƑ gyƑzelmet aratott az elnökvĂĄlasztĂĄson, Ă©s Ășjabb hatĂ©ves mandĂĄtumot szerzett. Ezt Ășgy kell tekinteni, mint egy bizalmi szavazatot a Nyugat elleni egzisztenciĂĄlis harc (ahogyan Putyin maga jellemzi) legfƑbb fƑparancsnokakĂ©nt.

Ezzel a tĂĄmogatĂĄssal az elnök mĂ©g mĂ©lyebb vĂĄltozĂĄsokat hajthat vĂ©gre – Ă©s gondoskodnia kell arrĂłl, hogy a Kremlben az utĂłdai megƑrizzĂ©k Ă©s tovĂĄbb Ă©pĂ­tsĂ©k azokat, amelyeket mĂĄr vĂ©ghezvitt.

Fontos megjegyezni, hogy az orosz elitnek, amely az 1990-es Ă©vek Ăłta szorosan kötƑdik a Nyugathoz, az utĂłbbi idƑben nehĂ©z döntĂ©st kellett hoznia orszĂĄga Ă©s vagyona között. Azoknak, akik a maradĂĄs mellett döntöttek, "nemzetibbĂ©" kellett vĂĄlniuk szemlĂ©letĂŒkben Ă©s cselekvĂ©sĂŒkben. Eközben Putyin kampĂĄnyt indĂ­tott, hogy az ukrajnai hĂĄborĂșs veterĂĄnok körĂ© Ășj elitet formĂĄljon. Az orosz elit vĂĄrhatĂł cserĂ©lƑdĂ©se, Ă©s az öncĂ©lĂș egyĂ©nek kozmopolita csoportjĂĄbĂłl az ĂĄllam Ă©s vezetƑje kivĂĄltsĂĄgos kiszolgĂĄlĂłinak hagyomĂĄnyosabb klikkjĂ©vĂ© valĂł ĂĄtalakulĂĄsa gondoskodna arrĂłl, hogy a kĂŒlpolitikai forradalom teljes legyen.


VĂ©gĂŒl pedig OroszorszĂĄg talĂĄn nem tudott volna ilyen gyorsan elindulni a szuverenitĂĄs irĂĄnyĂĄba, ha az elmĂșlt kĂ©t Ă©vtized nyugati politikĂĄja – az orszĂĄg Ă©s vezetĂ©sĂ©nek egyre fokozĂłdĂł dĂ©monizĂĄlĂĄsa – nem törtĂ©nt volna meg. Ezeknek a döntĂ©seknek köszönhetƑen

sikerĂŒlt a modern OroszorszĂĄg talĂĄn kezdetben legnyugatibb, leginkĂĄbb EurĂłpa-pĂĄrti vezetĂ©sĂ©t – beleĂ©rtve nevezetesen magĂĄt Putyint Ă©s Dmitrij Medvegyevet is – önvallomĂĄsos Nyugat-ellenessĂ© Ă©s az USA/EU-politika elszĂĄnt ellenzƑjĂ©vĂ© tenni.

Így ahelyett, hogy OroszorszĂĄgot arra kĂ©nyszerĂ­tettĂ©k volna, hogy a nyugati mintĂĄhoz igazodva vĂĄltoztasson, ez a nyomĂĄs inkĂĄbb segĂ­tett az orszĂĄgnak Ășjra önmagĂĄra talĂĄlni.


448 megtekintés
legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY mƱvei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page