top of page

Petíció a Magyar Pszichiátriai Társasághoz az akadémiai szabadság megőrzéséért






Címzettje: Magyar Pszichiátriai Társaság - 2023.05.16






A nyilvánosság, az akadémiai szabadság és a szabad véleménynyilvánítás elkötelezett támogatóiként szeretnénk felhívni a figyelmét egy friss esetre, amely nemcsak hogy súlyos aggodalmakat vet fel a tudományos közösségben, hanem mindannyiunkra hatással van.

A Mandiner számolt be róla a napokban, hogy a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) által kiadott Psychiatria Hungarica folyóirat főszerkesztője, Tényi Tamás lemondásra kényszerült, miután a szerkesztőbizottság elutasította Szilvay Gergely korábban közlésre befogadott „A genderelmélet általános kritikája” című írásának publikálását.

Petíciónkban felhívjuk a Magyar Pszichiátriai Társaság vezetését, hogy adjon helyet Szilvay Gergely tanulmányának a Psychiatria Hungarica folyóiratban, és lépjen fel a tagság körében megjelent ideológiai cenzúrára vonatkozó törekvésekkel szemben!

A közléssel nemcsak a genderelméletet kritikával illető konzervatív szerzőnek adnának lehetőséget tudományos eredményei szabad megosztására, hanem hozzájárulnának az akadémiai viták és a tudományos kutatások gazdagításához is.


Szilvay Gergely nevéhez kötődik a gender-elmélet és az LMBTQ-lobbi törekvéseinek eddigi legrészletesebb magyar nyelven írt bírálata. Ezeket a problémákat körüljáró doktori disszertációja után két könyve is megjelent a témában: „A melegházasságról” és „A gender-elmélet kritikája”.

Ahogy arról Konopás Noémi a Mandiner hasábjain részletesen beszámolt, a kialakult vita alapvetően nem a cikk tudományos tartalmáról, hanem a szerző személyéről szólt.

„a Psychiatria Hungaricában úgy közölnek le írásokat, hogy minden beérkező kéziratot elbírál két lektor, aki eldönti, akár módosításokkal közölhető-e vagy sem; s ha igen, valamelyik lapszámban megjelenik az írás; ez megfelel a nemzetközileg bevett tudományos lektorálásnak; a lapot egy kilenctagú szerkesztőség szerkeszti, ennek az élén áll(t) főszerkesztőként (vagy felelős szerkesztőként, kinek hogy tetszik) Tényi Tamás, a Pécsi Tudományegyetem dékánhelyettese, tanszékvezető egyetemi tanára, az MTA doktora;

s egy tágabb, összesen 31 tagú szerkesztőbizottság is részt vesz a lap igazgatásában, akiknek (s ez nagyon fontos!) nem kompetenciájuk a bírálók által elfogadott anyagokat felülbírálni, ami eddig nem is volt szokás. Nos, márpedig Szilvay tanulmányával pontosan ez történt, ráadásul olyanok által, akik közül volt, aki bevallottan nem is olvasta magát a nevezett tanulmányt.”

Miután befogadták közlésre Szilvay cikkét, Tényi Tamás főszerkesztő a 2002/4-es genderről szóló lapszámban szerette volna közzétenni azt. A szerkesztőbizottság tagjai közül többen ellenezték az iromány megjelenését, habár a testület korábban sosem szólt bele a lap tartalmába, ezért Tényi a közlés elhalasztásáról döntött.

A két lektor mindeközben egyaránt közlésre ajánlotta a tanulmányt. A 2023/1-es lapszám megjelenése előtt viszont megindult szervezkedés a szerző személyével szemben. Ezután az MPT elnöke összehívott egy rendkívüli szerkesztőbizottsági ülést, amelyen a Mandiner beszámolója szerint a tanulmányt nem olvasó kritikusok „politikai pamfletnek” minősítették Szilvay dolgozatát.

Ezután Tényi Tamás felajánlotta a vitatkozás lehetőségét abban a lapszámban, amelyben közlik Szilvay cikkét. Egy vitacikk vagy kommentár sem érkezett a Szilvay-tanulmánnyal szemben, csupán pár mondatos e-mailek és lemondással való fenyegetőzések, illetve egy támogató írás.

Az immár kész lapszámba mindenesetre Tényi beleírta, hogy bár Szilvay Gergely írása megosztotta a szerkesztőbizottságot, a tudományos vitát fontosnak tartva megjelenítik azt.

A Pszichiátriai Társaság elnöke, Szekeres György erre viszont egy táblázattal válaszolt, amely szerint a szerkesztőbizottság többsége, akiknek egyébként nem lenne beleszólásuk az erről szóló döntésbe, ellenzi a Szilvay-cikk megjelenése.

Az elnök ezt egy kétes módon összetákolt „szavazással” indokolta, amelyben nem szavaztak, hanem összegyűjtötték az e-mailekből a beérkező véleményeket. A 31 tag közül 16 véleményét vettek számításba, köztük olyanokét is, akik bevallottan nem olvasták a tanulmányt. Emellett két egyértelműen támogató véleményt nem számoltak bele az összesítésbe.

A lemondott főszerkesztő a Mandinernak azt is elmondta, hogy ez a „szavazás” leginkább a szerző neve alapján történt, anélkül, hogy a cikk tartalmát mindannyian megvizsgálták volna. Tényi Tamás, aki a szabad véleménynyilvánítás és a tudományos szabadság mellett állt, azért kényszerült lemondásra, mivel nem értett egyet a cenzúrával és a tisztességtelen döntéshozatali folyamattal, és nem volt lehetősége megakadályozni azt.


Nem hagyhatjuk, hogy a cenzúra elnyomja a konzervatív tudományos véleményeket!


Felhívjuk ezért a Magyar Pszichiátriai Társaság tagjait, hogy:


  1. Tegyék közzé következő lapszámukban Szilvay Gergely korábban közlésre befogadott tanulmányát!

  2. Tartsák tiszteletben az akadémiai szabadságot, és küzdjenek annak megőrzéséért.

  3. Személyes elfogultság vagy ideológiai nézetek ne akadályozzák az akadémiai tanulmányok publikálását.

Félő, hogy amennyiben ilyen szellemiségben és szigorú ideológiai kontroll alatt folytatja tovább a működését a Magyar Pszichiátriai Társaság, egy olyan ideológiailag homogén társasággá válhat, amely kizárja a véleménykülönbségeket.

Bánki M. Csaba pszichiáter szerint ez oda vezethet, hogy azt állítják, hogy ők képviselik a „tudományosságot”, ami a pszichiáter szerint káros lehet a tudománynak, hiszen ezen az alapon a kutatók egy jelentős része kizárásra kerülhet.

Ha az ehhez hasonló eseteket annyiban hagyjuk, továbbra is szenvedni fognak az akadémiai szabadság korlátozása miatt a konzervatív tudósok. Emellett ezen lépések negatív hatását egy idő után a saját bőrünkön tapasztalhatjuk meg mi magunk is, például a munkahelyünkön vagy gyermekeink iskolájában...

Azonban, ha felszólalunk, elősegíthetjük az akadémiai szabadságot és a szabad véleménynyilvánítást, hozzájárulhatunk a tudományos közösség erősítéséhez, és a konzervatív értékrend tudományban való megerősítéséhez.

Összefogva megakadályozhatjuk az úgynevezett „cancel culture”, az eltörlés és elhallgatás kultúrájának hazai elterjedését, és megőrizhetjük a szabad és nyílt vitát, amely a tudományos előrehaladás kulcsa.

Ezen petícióban ezért felszólítjuk a Magyar Pszichiátriai Társaságot, valamint a magyar tudományos közösség minden tagját, hogy tegyenek lépéseket a szabad véleménynyilvánítás és az akadémiai szabadság megvédése érdekében.


További részleteket az ügyről a Mandiner cikkében olvashat:

Gendercenzúra a pszichiáterek lapjában – lemondott a főszerkesztő
https://mandiner.hu/cikk/20230512_magyar_pszichiatriai_tarsasag_gender_cenzura
Összefogva megakadályozhatjuk a „cancel culture”, az eltörlés és elhallgatás kultúrájának hazai elterjedését, és megőrizhetjük a szabad és nyílt vitát, amely a tudományos előrehaladás kulcsa.






263 megtekintés
legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page