top of page

Ukrajna vĂ©gjĂĄtĂ©ka – Keleti szomszĂ©dunk valĂłjĂĄban egy bukott ĂĄllam



Vukics Ferenc jegyzete

„Nincs szĂŒksĂ©gem egy olyan barĂĄtra, aki vĂĄltozik, amikor Ă©n vĂĄltozom, Ă©s aki bĂłlint, amikor Ă©n bĂłlintok; az ĂĄrnyĂ©kom azt sokkal jobban csinĂĄlja.” – Plutarkhosz

Az utĂłbbi Ă©vtizedek amerikai ĂĄmokfutĂĄsĂĄnak következtĂ©ben hazĂĄnkban is egyre többen szemĂ©re vetik az USA-nak, hogy a „Pax Americana” helyett, elsƑsorban „a vilĂĄg csendƑre” feladatra összpontosĂ­tva, a ”Chaos Americana”-t valĂłsĂ­totta meg.

A Pax Americana legĂșjabb fejezetĂ©ben a II. vilĂĄghĂĄborĂș (majd a hideghĂĄborĂș) lezĂĄrĂĄsĂĄval az Ășj vilĂĄgrend annyira megszilĂĄrdĂ­totta az USA fegyveres, politikai Ă©s kivĂĄltkĂ©ppen gazdasĂĄgi globĂĄlis hatalmĂĄt, hogy akaratĂĄt könnyedĂ©n tudta „rĂĄerƑltetni” a „szabad” vilĂĄgra. Az orosz-ukrĂĄn hĂĄborĂș alaposan megvĂĄltoztatta az Amerikai EgyesĂŒlt Államok viszonyĂĄt korĂĄbbi szövetsĂ©geseihez Ă©s az egĂ©sz vilĂĄghoz. BĂĄr sokak szĂĄmĂĄra Ășgy tƱnik, hogy vezetƑ hatalmi pozĂ­ciĂłja megszilĂĄrdult, maga mögĂ© sorakoztatta a NATO-tagĂĄllamokat Ă©s szorosabbra hĂșzta a szövetsĂ©gesi kötelĂ©keket több orszĂĄggal,

valĂłjĂĄban nem arra haladtak a dolgok, mint amire az USA-t magĂĄntulajdonkĂ©nt kezelƑ vezetƑi elit szerette volna. A korĂĄbban mĂĄr Ă©rezhetƑ közelsĂ©gbe kerĂŒlt ĂĄtrendezƑdĂ©si folyamat felgyorsult Ă©s elƑre nem lĂĄthatĂł irĂĄnyt vett.

„Ha ezen az Ășton haladnak tovĂĄbb (mĂĄrpedig nincs jele, hogy letĂ©rnĂ©nek rĂłla), akkor Ă©ppen az ellenkezƑje fog törtĂ©nni annak, amit az USA gondolt, Ă©s egyrĂ©szt gyökeresen fogja megvĂĄltoztatni a globĂĄlis biztonsĂĄgi Ă©s nagyhatalmi erƑviszonyokat, mĂĄsrĂ©szt rĂĄkĂ©nyszerĂ­ti az EgyesĂŒlt Államokat sajĂĄt pozĂ­ciĂłjĂĄnak Ă©s szövetsĂ©gi kapcsolatainak ĂșjradefiniĂĄlĂĄsĂĄra” – Ă­rta egyik tavaly nyĂĄri elemzĂ©sĂ©ben a Foreign Affairs.

Az USA-ban a vezetƑ Ă©rtelmisĂ©g egy rĂ©sze pontosan tisztĂĄban van ezzel, Ă©s hamis szĂłlamok meg szƱklĂĄtĂłkörƱ ideolĂłgiĂĄk ismĂ©telgetĂ©se helyett keresi a kiutat ebbƑl a helyzetbƑl.


Az orosz-ukrĂĄn hĂĄborĂș valĂłdi nyertesei Ă©s vesztesei c. Ă­rĂĄsomban mĂĄr beszĂ©ltem arrĂłl, hogy a „nemzetĂĄllami Amerika” is a vesztesek közĂ© tartozik. HiĂĄba ĂĄllĂ­totta Mitch McConnell, a RepublikĂĄnus PĂĄrt szenĂĄtusi frakciĂłvezetƑje mĂ©g tavaly novemberben, hogy az „UkrajnĂĄnak nyĂșjtott tĂĄmogatĂĄsunk folytatĂĄsa erkölcsileg helyes, de nemcsak az, hanem közvetlen befektetĂ©s a kƑkemĂ©ny, hideg, amerikai Ă©rdekek mentĂ©n”, ĂĄllĂ­tĂĄsa nem nagyon fedi a valĂłsĂĄgot. Az EgyesĂŒlt Államok mĂĄr jĂșnius elejĂ©n pĂ©ldĂĄtlan mĂ©rtĂ©kƱ fizetĂ©skĂ©ptelensĂ©ggel nĂ©zhet szembe, ha a kongresszus nem lĂ©p az adĂłssĂĄglimit felemelĂ©se Ă©rdekĂ©ben.


BĂĄr az amerikai pĂ©nzĂŒgyminiszter szerint a szankciĂłk „rendkĂ­vĂŒl negatĂ­van hatnak” az orosz gazdasĂĄgra, a szĂĄmok mĂĄst mutatnak. A szankciĂłk nem tudtĂĄk megbĂ©nĂ­tani OroszorszĂĄgot. JanuĂĄr vĂ©gĂ©n, majdnem egy teljes Ă©vvel a szankciĂłk bevezetĂ©se utĂĄn a Nemzetközi Valutaalap jelentĂ©se azt prognosztizĂĄlta, hogy az orosz gazdasĂĄg nem zsugorodni, hanem növekedni fog. És gyorsabban fog növekedni, mint az OroszorszĂĄgot szankciĂłkkal sĂșjtĂł eurĂłpaiak.


MĂ­g az IMF elƑrejelzĂ©se szerint az orosz gazdasĂĄg 2023-ban 0,3%-kal, 2024-ben pedig 2,1%-kal fog növekedni, addig az EgyesĂŒlt KirĂĄlysĂĄg 0,6%-kal zsugorodik, NĂ©metorszĂĄg, EurĂłpa legfontosabb gazdasĂĄga pedig mindössze 0,1%-kal fog növekedni idĂ©n.

A tĂ­z legerƑsebb gazdasĂĄgbĂłl kilenc 2023-ban zsugorodik, mĂ­g OroszorszĂĄgĂ© bƑvĂŒl. Az euróövezet növekedĂ©se 3,5%-rĂłl 0,7%-ra csökken.

Az EgyesĂŒlt Államokat ez kevĂ©sbĂ© Ă©rinti közvetlenĂŒl, mint EurĂłpĂĄt, de növekedĂ©se a 2021-es 5,9%-rĂłl 2022-ben 2%-ra zsugorodott, Ă©s az elƑrejelzĂ©sek szerint tovĂĄbb csökken, 2023-ban 1,4%-ra, 2024-ben pedig 1%-ra.

Ez az elƑrejelzĂ©s azt sugallja, hogy a New York Times is nemrĂ©giben helyesen ĂĄllĂ­totta azt, hogy "a nyugati nemzetek azon erƑfeszĂ­tĂ©sei, amelyek Moszkva gyengĂ­tĂ©sĂ©re irĂĄnyulnak, meghiĂșsulni lĂĄtszanak". Arra is utal, hogy ezek a szankciĂłk talĂĄn mĂ©g pusztĂ­tĂłbb hatĂĄst gyakorolnak a szankciĂłkat bevezetƑ orszĂĄgokra, mint OroszorszĂĄgra.

Nehezen tudom megĂ©rtetni az AmerikĂĄval szemben sĂșlyos kritikĂĄkat megfogalmazĂł barĂĄtaimmal, hogy az USA bukĂĄsa ugyanolyan visszafordĂ­thatatlan folyamatokat indĂ­tana el, mint OroszorszĂĄgĂ©. Gyors Ă©s sĂșlyos erƑviszony ĂĄtrendezƑdĂ©s mindig hĂĄborĂșval Ă©s vĂ©gelĂĄthatatlan emberi szenvedĂ©ssel jĂĄr.

Ezeknek az ismerƑseimnek is be kell lĂĄtniuk, hogy nem Amerika, hanem a jelenlegi Biden-adminisztrĂĄciĂł az ellenfelĂŒnk.

Nem Amerika ellen kell fellépni, hanem a jelenlegi politikai elitjének döntéseivel kell szembeszållni.

Ha igazĂĄn eredmĂ©nyesek akarunk lenni, akkor a jelenlegi kormĂĄny kritikusait kell erƑsĂ­teni Ă©s azok vĂ©lemĂ©nyĂ©t kell megismertetni környezetĂŒnkkel. BĂĄrmennyire hihetetlennek tƱnik,

ezek az Ă©rtelmisĂ©giek nem republikĂĄnusokra Ă©s demokratĂĄkra oszlanak, hanem hozzĂĄĂ©rtƑ szakemberekre Ă©s ideolĂłgiĂĄk ĂĄltal vezĂ©relt kontĂĄrokra.

Most James W. Carden gondolatait szeretnĂ©nk eljuttatni a Szilaj CsikĂł olvasĂłközönsĂ©gĂ©hez, aki az Obama-kormĂĄnyzat idejĂ©n az amerikai-orosz ĂŒgyekĂ©rt felelƑs tanĂĄcsadĂłkĂ©nt dolgozott az amerikai kĂŒlĂŒgyminisztĂ©riumban. Carden a The American Conservative-ban megjelentetett „Ukraine’s Endgame” c. Ă­rĂĄsĂĄban felteszi a kĂ©rdĂ©st, hogy mit is nyertek az ukrĂĄnok Ă©s az amerikaiak ebben a hĂĄborĂșban, ahol a Biden-kormĂĄnyzat az ukrĂĄnokat az ĂĄllandĂł fĂŒggƑsĂ©g ĂĄllapotĂĄban tartja.

Az orosz invĂĄziĂł mai egyĂ©ves Ă©vfordulĂłja Ă©s Joe Biden elnök hĂ©tfƑi, ötĂłrĂĄs meglepetĂ©sszerƱ kijevi Ăștja alkalmat adhat arra, hogy felvetƑdjön nĂ©hĂĄny kĂ©nyelmetlen, sƑt, nĂ©pszerƱtlen kĂ©rdĂ©s, hogy pontosan mit is Ă©rt el Ukrajna – amely többek között több mint 100 milliĂĄrd dollĂĄrnyi amerikai segĂ©ly kedvezmĂ©nyezettje – a Majdan-forradalom Ăłta eltelt kilenc Ă©v alatt?

AttĂłl kezdve, hogy Ukrajna 1991. augusztus 24-Ă©n kikiĂĄltotta fĂŒggetlensĂ©gĂ©t, egĂ©szen a 2014 februĂĄri Majdan puccsig, Ukrajna lĂ©nyegĂ©ben egy binacionĂĄlis kleptokrĂĄcia volt, amely ĂŒtközƑállamkĂ©nt – kĂŒlönösen az EurĂłpĂĄba irĂĄnyulĂł orosz földgĂĄz tranzitközpontjakĂ©nt – a kleptokrata elit – a mĂ©lyen kompromittĂĄlĂłdott politikusok Ă©s a szovjet korszak egykori funkcionĂĄriusaibĂłl lett oligarchĂĄk köre – elƑnyĂ©re hasznĂĄlta fel földrajzi pozĂ­ciĂłjĂĄt.

Az orosz Kelet Ă©s a galĂ­ciai Nyugat közötti feszĂŒltsĂ©g a Majdan-tĂŒntetĂ©sek idejĂ©n csĂșcsosodott ki, amikor Viktor Janukovics akkori elnök megprĂłbĂĄlt az EurĂłpai UniĂł Ă©s OroszorszĂĄg között lavĂ­rozni.

Janukovicsot az oroszpĂĄrti Ă©s az eurĂłpapĂĄrti oldal is megszorongatta, Ă©s vĂ©gĂŒl az EU ĂĄltal kĂ­nĂĄlt gazdasĂĄgi alku elhalvĂĄnyult az orosz Vlagyimir Putyin ĂĄltal kĂ­nĂĄlt alku mellett. Így Janukovics, aki ugyan kapzsi volt, de Ăłvakodott attĂłl is, hogy feldĂŒhĂ­tse nyugtalan keleti szomszĂ©djĂĄt, az oroszok ĂĄltal felajĂĄnlott, mintegy 15 milliĂĄrd dollĂĄr Ă©rtĂ©kƱ ĂŒzletet fogadta el.

Janukovics ezzel egy rĂ©gi jĂĄtĂ©kot jĂĄtszott. Ezt a jĂĄtĂ©kot soha nem az ukrĂĄn nĂ©p javĂĄra, hanem a romlott elit Ă©rdekei mentĂ©n jĂĄtszottĂĄk. Az 1991-tƑl mostanĂĄig eltelt Ă©vekben Ukrajna egyetlen egyszer sem volt kĂ©pes olyan kormĂĄnyzĂł elitet lĂ©trehozni, amely kĂ©pes lett volna felismerni, hogy bĂĄr földrajzi helyzete Ukrajna Achilles-sarka, egyben a legnagyobb erƑssĂ©ge is. Nem Ă©rtettĂ©k meg, hogy az orszĂĄg földrajzi helyzetĂ©t a közjĂł elƑmozdĂ­tĂĄsa Ă©rdekĂ©ben is ki lehet hasznĂĄlni. De mivel ezt ez a elit nem volt hajlandĂł megtenni, a lakossĂĄg egĂ©sze, az utolsĂł hrivnyĂĄjĂĄig kifosztva, egyre mĂ©lyebbre Ă©s mĂ©lyebbre sĂŒllyedt a szegĂ©nysĂ©gbe: 2015-re Irakban, MongĂłliĂĄban Ă©s AlbĂĄniĂĄban is magasabb volt a jövedelmek arĂĄnya, mint UkrajnĂĄban.

Ukrajna vezetƑi 30 Ă©ven ĂĄt elszalasztottĂĄk az esĂ©lyt arra is, hogy egy Ă©letkĂ©pes, többnemzetisĂ©gƱ ĂĄllamot hozzanak lĂ©tre. Ehelyett 2014-tƑl kezdve egy monoetnikus ĂĄllam lĂ©trehozĂĄsa Ă©s egy "Ukrajna az ukrĂĄnokĂ©" banderista vĂ­ziĂłja mellett döntöttek.

Az eredmények katasztrofålisak voltak.

A 2014 ĂĄprilisĂĄban kirobbant polgĂĄrhĂĄborĂș az egy Ă©vvel ezelƑtti orosz invĂĄziĂłnak köszönhetƑen most egy szĂ©lesebb eurĂłpai hĂĄborĂș szĂ©lĂ©re sodort bennĂŒnket. Ukrajna kormĂĄnyzĂł elitjĂ©nek, amely Ășjra Ă©s Ășjra elutasĂ­totta a bĂ©ketĂĄrgyalĂĄsokat, meg kell Ă©rtenie, hogy Ukrajna most mĂĄr egy bukott ĂĄllam: Több mint 12 milliĂł polgĂĄra menekĂŒlt el, Ă©s gazdasĂĄga legalĂĄbb egyharmadĂĄval zsugorodott az invĂĄziĂł Ăłta. MĂ©gis, Biden elnök, tanĂĄcsadĂłi Ă©s a washingtoni mĂ©dia-politikai establishment majdnem egĂ©sze biztos abban, hogy ez a hĂĄborĂș – ahogy az elnök januĂĄrban fogalmazott – "a szabadsĂĄgrĂłl szĂłl". „SzabadsĂĄgot UkrajnĂĄnak, szabadsĂĄgot mindenhol, mindenkinek! Ez arrĂłl a vilĂĄgrĂłl szĂłl, amelyben Ă©lni akarunk, Ă©s arrĂłl a vilĂĄgrĂłl, amelyet gyermekeinkre akarunk hagyni".

SzabadsĂĄg? Ez csak akkor lehetsĂ©ges, ha a szabadsĂĄg definĂ­ciĂłja az ĂĄllandĂł fĂŒggƑsĂ©ggel azonos jelentĂ©sƱ tartalmat takar!

Ukrajna kormĂĄnyzĂł elitje Ășgy vĂ©li, hogy a tĂșlĂ©lĂ©s Ă©rdekĂ©ben jövƑjĂ©t az EU-hoz Ă©s a NATO-hoz kell kötnie. Ha azonban csatlakoznĂĄnak a NATO-hoz, akkor az EgyesĂŒlt Államokkal csak Ășjabb katonai fĂŒggƑsĂ©gi viszonyba kerĂŒlnĂ©nek. Ha Ukrajna az EU tagja lesz, akkor Berlin legĂșjabb vazallusĂĄvĂĄ vĂĄlik, Ă©s jövƑjĂ©t a frankfurti EurĂłpai Központi Bank Ă©s egy elszĂĄmoltathatatlan brĂŒsszeli bĂŒrokrĂĄcia kegyeire kell bĂ­znia.

Az orosz invĂĄziĂł elsƑ Ă©s a Majdan-puccs kilencedik Ă©vfordulĂłjĂĄn tĂșljutva azok, akik 2014. februĂĄr 21-Ă©n Ă©jjel olyan lelkesen vonultak az utcĂĄra, hogy megdöntsĂ©k a demokratikusan megvĂĄlasztott ukrĂĄn elnököt (Ă©s azok az amerikaiak, akik olyan lelkesen szurkoltak nekik), talĂĄn elgondolkodhatnĂĄnak egy pillanatra, hogy feltegyĂ©k maguknak a kĂ©rdĂ©st: Mit is nyertĂŒnk pontosan?”

 

James W. Carden okfejtĂ©sĂ©nek a vĂ©gĂ©n Ă©n megfordĂ­tanĂĄm a szerzƑ kĂ©rdĂ©sĂ©t. TalĂĄn ideje lenne a konfliktus összes rĂ©sztvevƑjĂ©nek szĂĄmot vetnie azzal, hogy mit is vesztettek, miközben az apokalipszis nĂ©gy lovasĂĄt rĂĄszabadĂ­tottĂĄk a vilĂĄgra! TörtĂ©nelmet szeretƑ ember vagyok. KözĂ©piskolĂĄskĂ©nt egyik kedvenc olvasmĂĄnyom Plutarkhosz PĂĄrhuzamos Ă©letrajzok c. mƱve volt. Tudom, hogy sokak szerint tudĂłskĂ©nt össze sem lehet hasonlĂ­tani a ThukidĂŒdĂ©sz vagy Tacitus nagysĂĄgrendƱ mĂșltvizsgĂĄlĂłkkal, de kĂ©tsĂ©gtelen, hogy sokkal kellemesebb Ƒt olvasni, mint amazokat. A görög krĂłnikĂĄs Ă©s filozĂłfus nekem azt tanĂ­totta, hogy ”a bölcs emberek mĂ©g a viszĂĄlyaikat is kĂ©pesek a maguk javĂĄra fordĂ­tani”.


1 342 megtekintés
legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY mƱvei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page