Vukics Ferenc: A beoltottaknál vírusfertőzés esetén ún. eozinofil tüdőpatológia alakulhat ki
A beoltottaknál vírusfertőzés esetén eozinofil (l. jejjebb) tüdőpatológia alakulhat ki – a delta inulin adjuvánsok segíthetnek ezen
Az olyan koronavírusok, mint a SARS-CoV és a Közel-Kelet légúti szindrómával összefüggő koronavírus (MERS-CoV), magas halálozási arányt okoznak, és továbbra is komoly közegészségügyi fenyegetést jelentenek, ezért a szakemberek hatékony oltások kidolgozásán munkálkodnak. Az ilyen vakcinák komoly kihívásokat jelentenek. A beoltott személyek immunitása gyakran gyorsan gyengül, főleg a leginkább védelemre szoruló idősebb korosztály setében. Előfordul, hogy a vakcinák inkább súlyosbíthatják, mint megelőzhetik a tüdő koronavírus előidézte immunpatológiáját.
Noha azonosítottak olyan koronavírus-antigéneket, amelyek védelmet nyújtó, semlegesítő antitesteket indukálnak, a koronavírus-vakcinák alkalmazása során egyedülálló problémát jelent, hogy az immunizált egyéneknél vírusfertőzés esetén eozinofil tüdőpatológia alakulhat ki, amelyet tovább súlyosbít a SARS-CoV vakcinák timsó adjuvánsokkal történő összeállítása.
Egy vagy több antigén mellett a védőoltás típusától függően más összetevőket is tartalmazhat. Ezek közé tartoznak az alábbiak:
stabilizátorok: a védőoltás összetevőit stabilan tartják;
adjuvánsok: ezek javítják a védőoltásra adott immunválaszt, erősebbé, gyorsabbá és időben tartósabbá teszik – egy példa erre az alumínium;
segédanyagok: ezek inaktív összetevők, mint például a víz vagy a nátrium-klorid (só), valamint tartósítószerek vagy stabilizáló szerek, amelyek segítenek, hogy a védőoltás változatlan maradjon a tárolás során, aktívan tartva azt.
Az eozinofil sejtes tüdőgyulladás, más néven pulmonális eozinofil sejtes szindróma (PIE) a tüdőbetegségek olyan csoportja, amelyben speciális fehérvérsejtek, ún. eozinofil sejtek nagy számban jelennek meg a tüdőben és általában a vérben. Az eozinofil sejtek a tüdő immunvédelmében vesznek részt. Az eozinofil sejtek száma megemelkedik számos gyulladásos és allergiás reakcióban, beleértve az eozinofil sejtes tüdőgyulladás bizonyos típusait gyakran kísérő asztmát is. Az eozinofil sejtes tüdőgyulladásban az apró léghólyagok (alveolusok), és a légutak is gyakran megtelnek eozinofil sejtekkel. Az eozinofil sejtek a vérerek falában is felszaporodnak, és asztma kialakulásakor nyákdugók tömíthetik el a szűkült légutakat.
Az eozinofil sejtek megjelenésének pontos oka nem ismert, és gyakran nem sikerül kimutatni az allergiás reakciót kiváltó anyagot sem. Az eozinofil sejtes tüdőgyulladás néhány ismert oka közé tartoznak bizonyos gyógyszerek, kémiai anyagok, gomba- és parazitafertőzések és a férgesség.
A tünetek enyhék, vagy akár az életet veszélyeztetők is lehetnek. Az egyszerű eozinofil sejtes tüdőgyulladás (Löffler-szindróma) és a hozzá hasonló tüdőgyulladások hőemelkedést és légúti panaszokat okozhatnak. A beteg esetenként köhög, sípolva lélegzik vagy nehézlégzése van, de általában gyorsan meggyógyul. Az eozinofil sejtes tüdőgyulladás esetenként néhány óra alatt súlyos légzési elégtelenség kialakulásához vezethet.
A krónikus eozinofil sejtes tüdőgyulladás súlyos állapot, mely kezeletlen esetekben gyakran tovább romlik. Életveszélyes fokú súlyos nehézlégzés alakulhat ki.
Az eozinofil sejtes tüdőgyulladás lehet enyhe, és magától javulhat. Súlyos esetekben kortikoszteroid, például prednizolon adása szükséges. Ha a beteg egyidejűleg asztmás is, szokásos asztmaellenes kezelést is kap. Ha a kórokozók férgek vagy egyéb paraziták, ezek a megfelelő gyógyszerekkel kezelendők. Alapvető, hogy minden olyan gyógyszer szedését abba kell hagyni, amely a betegséget okozhatja.
Az ASM Journalsban nemrég megjelent a tanulmány azt mutatja, hogy a SARS-CoV tüskeprotein vagy az inaktivált teljes vírus vakcinák új delta inulin alapú poliszacharid adjuvánsokkal történő formulálása növeli a semlegesítő antitest-titereket és a klinikai betegségek elleni védelmet, ugyanakkor védelmet nyújt a tüdő eozinofil immunpatológiájának kialakulásával szemben. Azt is mutatja, hogy a delta inulin adjuvánsokkal elért immunitás hosszú életű, ezáltal legyőzi a gyorsan gyengülő koronavírus-immunitás természetes tendenciáját.
Így a delta inulin adjuvánsok egyedülálló képességet kínálhatnak biztonságosabb és hatékonyabb koronavírus elleni vakcinák kifejlesztésére.
Irodalom:
Comments