Vukics Ferenc: A Szputnyik talán valódi védőoltás – Magyar adatokat közöltek az oroszok
Tombol a járvány és a járvány körüli véleményháború. Itt, a Szilaj Csikón, többször is megfogalmaztuk azt a sejtésünket, hogy a jelenlegi helyzethez az is hozzájárulhat: bizonyos vakcinák nem teljesítenek megfelelően.
Többször kértük az egészségügyi hatóságokat, hogy tájékoztassanak bennünket az egyes vakcinák magyarországi hatékonysági méréséről, de hosszú hónapok óta nem érkezik válasz.
Azt már megtudtuk, hogy egy viszonylag kis létszámú (3200 fővel végzett) monitorozás folyamatban van, de ezek az adatok sem érhetőek el a vizsgálat befejezéséig.
A járvány megfékezése érdekében pedig nagyon fontos lenne megtudni, hogy az oltottak közül kik azok, akik mégsem rendelkeznek a remélt védelemmel. Egyre több közéleti szereplő fertőződik meg, betegszik le vagy kerül be kórházba úgy, hogy az uralkodó narratívát követve két vagy három oltással már beoltotta magát.
Müller Cecília augusztusban még úgy nyilatkozott, hogy mindössze 0,2 százalékos újrafertőződési arányt mutattak ki azoknál, akik a koronavírus ellen Magyarországon használt vakcinák szükséges dózisát megkapták. Október 21-én a Kormányinfón Gulyás Gergely közölte, hogy a kórházban ápoltak 45 százaléka oltott, de akik a harmadik oltást is megkapták, gyakorlatilag nem kerülnek kórházba – mint később kiderült, ezt az állítást egyetlen kórház adataira alapozta. Egy hónappal korábban egyébként még arról beszélt, hogy magasabb az oltatlanok aránya, mint az oltottaké, és jelenleg több mint 90 százalékuk 60 évnél idősebb. Kérdésre válaszolva akkor hozzátette, hogy a személyes adat védelme miatt nem hozhatják nyilvánosságra azt, hogy hány beoltott van kórházban.
A napokban kiszivárgott adatok szerint a magyarországi koronavírus-fertőzöttek körülbelül fele oltott legalább egy vakcinával, viszont azt továbbra sem tudni, hogy mekkora azok aránya, akik kettő vagy három vakcinát kaptak. Az adatok arra nem adnak választ, hogy mennyi a súlyos fertőzött az oltottak közül.
Korábban az egészségügyi miniszter Montenegrói nyilatkozatából és most pedig orosz TASZSZ hírügynökség egyik tudósításában lehetett magyar adatokra bukkanni. Mihail Murasko orosz egészségügyi miniszter szerint egész pontos adatokat küldtek a magyar hatóságok az orosz kormánynak arról, hogy hogyan is teljesít az orosz Szputnyik Magyarországon.
Количество заразившихся коронавирусной инфекцией среди вакцинированных не превышает 0,4%, по данным из Венгрии, где вакциной "Спутник V" привито более 1 млн человек, сообщил министр здравоохранения. Буквально на днях мы получили данные из Венгрии, где более 1 млн человек были вакцинированы вакциной "Спутник V" и только 0,4% заболели впоследствии COVID-19. И сегодня даже при циркуляции штаммов мы видим, что количество заболевших не превышает 3-4% вакцинированных, это очень хороший результат", - сказал он.”
Nem haladja meg a 0,4 százalékot a koronavírussal fertőzöttek száma a beoltottak között a magyarországi adatok szerint, ahol több mint 1 millióan kaptak védőoltást a Szputnyik V oltóanyaggal – közölte az egészségügyi miniszter.
„A minap kaptunk adatot Magyarországról, ahol több mint 1 millió embert oltattak be Szputnyik V vakcinával, és csak 0,4%-uk betegedett meg később COVID-19-ben. És ma már a törzsek körforgása mellett is azt látjuk, hogy a megbetegedések száma nem haladja meg a beoltottak 3-4%-át, ez nagyon jó eredmény" – mondta.
Az orosz TASZSZ hírügynökség tudósításában aztán Murasko utalt arra, hogy Oroszországban több mint 62 millió ember felvette már az első oltását és közülük 4,5 millióan már a másodikat is. Hangsúlyozta: az utóbbi hetekben 17 kórházban járt, és egyetlen helyen sem látott beoltott embert intenzív osztályon feküdni, így tehát a súlyos esetek ritkák, a halálos kimenetelű megbetegedés pedig „extrém ritka”.
Mindez igazolni látszik az áprilisban a kormány által közzétett táblázat sejtéseit, amelynek eredményeit Karikó Katalin akkor félrevezetőnek nevezte.
Az akkori felmérésben a Szputnyik és az AstraZeneca teljesített kiemelkedően, őket követte a Sinopharm és a sor végét a Pfizer zárta.
Ausztriában nemrég az osztrák hírügynökség kérte ki az adatokat. Ebből kiderült, hogy a normál osztályokon ápolt betegek 43,6 százaléka oltott, közülük sokan (24,3%) megkapták már a teljes oltási sorozatot. Az intenzíven kezelt betegek 24,3 százaléka volt oltott személy.
Szlovákiában az Egészségügyi Minisztérium a közösségi oldalakon rendre közzéteszi a legfrissebb statisztikákat a vírus terjedéséről. Itt a kórházban lévő betegek 80,56 százaléka egyáltalán nincs beoltva, vagy csak egy adagot kapott a vakcinából. Ilyenkor érdemes a számot megfordítani, mert ekkor több értelmet kap.
Az előbbi adatsor azt jelenti, hogy Szlovákiában a kórházban kezelt betegek (tehát súlyos lefolyásról beszélünk) közel 20 százaléka valójában a két és a három oltást kapott személyek közül kerül ki.
Szerbiában a kifejezetten delta variánst vizsgáló kutatás szerint a vizsgált időszakban az újonnan fertőzöttek és a kórházban kezeltek közel harmada volt oltott.
Ha a magyarországi koronavírus-fertőzöttek körülbelül fele oltott személy, és az oroszoknak megküldött adatok helyesek, akkor a Szputnyikkal beoltott egymillió magyar honfitársunkat ki is zárhatjuk ebből az adatsorból. Ami pedig azt jelenti, hogy a többi hatékonysága még inkább megkérdőjelezhető.
Nagy kérdés persze, hogy mi történik ezzel a viszonylag védett csoporttal, ha az eredeti tájékoztató ellenére harmadik oltást is adnak nekik, miközben az eredeti eljárásrend szerint a védelmük legalább 2-3 évig tartana, és az oltás beadása után fél évvel érik el a teljes védettséget. A jelenlegi ismereteink szerint a Szputnyik – az oltóanyag újra-kalibrálása nélkül is – az egyik leghatékonyabb a vírusvariánsokkal szemben.
Lehet, hogy a Szputnyik (mellékhatásai természetesen vannak) az esetek többségében valódi VÉDŐOLTÁS?
Comments