Vukics Ferenc: Az aranyhoz és nyersanyagokhoz kötve újraindították az orosz rubelt
–
A hagyományos nemzetközi fizetőeszközökkel nem egyszer előfordult már, hogy egyik-másik tartósan vagy átmenetileg meggyengült. Megtörtént ez már az amerikai dollárral (USD), de az alig több mint egy évtizede készpénz formájában megjelent euró (EUR) esetében is ma válságjelenségek mutatkoznak. Eközben a „világpénz” minősítésre áhítozó egyéb tekintélyes valuták – fontsterling, svájci frank, japán jen – mellett már egy évtizede egyre határozottabban helyet követelt magának az orosz rubel (RUB) is. Akkoriban a legtöbb elemző azon a véleményen volt, hogy az orosz gazdaságnak még sok feladatot kell elvégeznie ahhoz, hogy a rubel tartalékvalutává válhasson.
A szakértők szerint az orosz gazdaságnak elsősorban a méretével van gond, és ahhoz, hogy ilyen álmokat dédelgessen, el kell érnie a globális GDP 5-6 százalékát – ma ez 2,5 százalék –, és nem elég az állandósult külkereskedelmi aktívum. A közgazdászok a legnagyobb problémát abban látták, hogy a bizonytalan ármozgású nyersanyag-kivitelre nehéz állóképes regionális tartalékvalutát felépíteni.
Az orosz jegybank az utóbbi bő másfél évtizedben a világ ötödik legnagyobb aranytartalékát halmozta fel. A kétezer-háromszáz tonna arany piaci ára mintegy 140 milliárd dollár, azaz nagyságrendileg a magyar gazdaság éves kibocsátásához hasonló összeg.
Az aranytartalék felhalmozásának eleve az volt a célja, hogy egy esetleges válságban támaszt nyújtson az orosz rubelnek és az orosz gazdaságnak. Az orosz jegybank aranyvásárlásai azonban különösen 2014-ben, a Krím elfoglalása és a kelet-ukrajnai szakadárok támogatása idején lódultak meg, ami alapján axiómává vált, hogy az oroszok a potenciális nyugati pénzügyi szankciók kivédésére készültek a betárazással.
„Az arany attraktív fedezet a pénzügyi szankciók ellen. Az állam saját páncéltermeiben őrzött aranyat a külső ellenségek nem tudják lefoglalni, hacsak nem katonai invázió során. Az aranyat a pénzügyi rendszeren kívül lehet mozgatni a világban, így az nehezen nyomon követhető. Extrém esetben egy kormány képes lehet illegálisan keményvalutát venni az aranyért nemhivatalos piacokon”– írta március elején Daniel McDowell, a Syracuse Egyetem politológusa.
Pozsár Zoltán, a Credit Suisse elemzője az utóbbi hetekben számos interjúban hangoztatta, hogy a nyugati világ lábon lövi magát az Oroszország elleni szankciókkal. Márciusban a Bloombergnek arról beszélt, hogy az oroszok akár átállhatnak egy aranyrubel-rendszerre, azaz az arany értékéhez köthetik a rubelt, hogy elkerüljék az orosz valuta összeomlását.
Az Orosz Nemzeti Bank a héten újraindította az aranyfelvásárlást, de ami még fontosabb, hogy a szabályozó hatóság ezt március 28. és június 30. között 1 grammonként 5000 rubel (59 dollár) fix áron teszi, ami felveti annak lehetőségét, hogy Oroszország több mint egy évszázad után visszatér az aranystandardhoz.
Ha az ország megteszi a következő lépést, ahogyan azt a héten javasolták, hogy rubelelszámolással értékesíti áruit, akkor ezek a lépések együttesen óriási hatással lehetnek a rubelre, az amerikai dollárra és a világgazdaságra.
Az orosz RT hírtelevízió a BullionStar Singapore nemesfém-elemzőjével, Ronan Manlyval beszélgetett. A riportot az Oroszhírek.hu is szemlézte.
Ronan Manly a BullionStar nemesfém-elemzője maga is közzé tette a Billionstar.com-on a riportot, amely elé a következő megjegyzést tette:
„Mivel az orosz központi bank az imént alaposan megváltoztatta a nemzetközi kereskedelmet és monetáris rendszert azáltal, hogy az orosz rubelt aranyhoz és nyersanyagokhoz kötötte, a moszkvai újságírók arra kértek, írjak egy cikket arról, mit jelentenek ezek a fejlemények, és milyen következményekkel járnak ezek a változások az orosz rubel, az amerikai dollár, az arany ára és a globális valutarendszer viszonylatában.
Mivel az RT.com ma már számos nyugati helyen, például az EU-ban, az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és Kanadában le van tiltva és cenzúrázott, és mivel sok olvasó nem tud hozzáférni az RT.com webhelyhez (hacsak nem VPN-t használ), ezért a kérdéseket és válaszaimat amelyek az új RT.com cikkben szerepelnek, teljes egészükben itt tettem közzé. Amúgy ki gondolta volna, hogy a „szólásszabadság hazájának számító” nyugati országok polgárainak VPN-re lesz szükségük egy orosz híroldal olvasásához?”
– Miért jelentős az arany rögzített árának rubelben történő meghatározása?
– Azzal, hogy felajánlották, hogy az orosz bankoktól grammonként 5000 rubeles fix áron vásárolható meg az arany, az Orosz Nemzeti Bank egyrészt a rubelt az aranyhoz kapcsolta, másrészt – mivel az arannyal eddig dollárban kereskedtek – a rubel számára a dollárhoz képest egy legalacsonyabb árat állapított meg.
Ezt a kapcsolódást március 25-e óta láthatjuk működés közben, amikor az Orosz Nemzeti Bank bejelentette a rögzített árat. Akkoriban a rubel árfolyama 100 körül mozgott az amerikai dollárhoz képest, de azóta erősödött, és megközelíti a 80-as árfolyamot. Miért? Mert az arannyal a nemzetközi piacokon grammonként körülbelül 62 dolláron kereskedtek, ami (5000 / 62) körülbelül 80,5 dollárnak felel meg, és a piacok és az arbitrázs kereskedők ezt most tudomásul vették, így a RUB/USD árfolyama is emelkedett.
Így a rubelnek most már megvan a legalacsonyabb ára aranyban az amerikai dollárral szemben. De, hogy úgy mondjam, az aranynak is van egy küszöbértéke, mert 5000 rubel grammonként 155 500 rubel trójai unciánként, és egy 80 körüli RUB/USD minimummal az arany ára 1940 dollár körül van. És ha az LBMA/COMEX nyugati befektetési aranypiacai megpróbálják lejjebb szorítani az USA-dolláros aranyárat, akkor meg kell próbálniuk a rubelt is gyengíteni, különben a befektetési manipulációk kiderülnek. Ráadásul az arany és a rubel új összekapcsolásával, ha a rubel tovább erősödik (például a kötelező rubelben történő energiaelszámolások által teremtett kereslet miatt), ez az arany árának emelkedésében is tükröződni fog.
– Mit jelent ez az olajra nézve?
– Oroszország a világ legnagyobb földgázexportőre és a világ harmadik legnagyobb olajexportőre. Most éppen azt látjuk, hogy Putyin azt követeli, hogy a külföldi vevők (az orosz gáz importőrei) rubelben fizessenek ezért a földgázért. Ezzel a földgáz árát azonnal a rubelhez és (az aranyhoz való fix kapcsolás miatt) az arany árához köti. Tehát az orosz földgáz most már a rubelen keresztül az aranyhoz van kötve.
Ugyanez most már az orosz kőolajjal is megtörténhet. Ha Oroszország elkezdi rubelben követelni az olajexportért történő kifizetéseket, akkor (a rögzített árú rubel-arany kapcsolaton keresztül) azonnal közvetett módon az is az aranyhoz lesz kötve. Ezután Oroszország elkezdhetné elfogadni az aranyat közvetlenül az olajexportjáért. Valójában ez bármilyen árucikkre alkalmazható, nem csak olajra és földgázra.
– Mit jelent ez az arany árára nézve?
– Azzal, hogy az egyenlet mindkét oldalát kijátssza, azaz a rubelt az aranyhoz köti, majd az energiával kapcsolatos kifizetéseket a rubelhez köti, az Orosz Nemzeti Bank és a Kreml alapjaiban változtatja meg a globális kereskedelmi rendszer teljes működését, miközben felgyorsítja a globális monetáris rendszer változását. Ez a fizikai aranyat kereső, valódi árucikkekért fizető vevőkből álló “fal” minden bizonnyal megtorpedózhatja és felrobbanthatja az LBMA és a COMEX befektetésiarany-piacát.
A rubel és az arany közötti rögzített árfolyam a RUB/USD árfolyamnak is határt szab, de kvázi határt szab az USA-dolláros aranyárnak is. Ezen túlmenően azonban az arany és az energia elszámolások összekapcsolása a legfontosabb esemény. Míg a rubel iránti megnövekedett keresletnek továbbra is erősítenie kell a RUB/USD árfolyamot és magasabb aranyárnak kell megjelennie, a rubel és az arany közötti rögzített kapcsolat miatt, ha Oroszország elkezdi elfogadni az aranyat közvetlenül az olajért, akkor ez új paradigmaváltást jelentene az arany árában, mivel az olaj árát közvetlenül az arany árához kötné.
Oroszország például kezdhetné azzal, hogy kijelenti, hogy mostantól olajhordónként 1 gramm aranyat fogad el. Ennek nem kell 1 grammnak lennie, de a jelenlegi nyersolaj referenciaárhoz képest kedvezményes ajánlatnak kellene lennie, hogy elősegítse az átállást, például 1,2 grammot hordónként. A vevők ekkor kapkodva vásárolnának fizikai aranyat, hogy kifizethessék az orosz olajexportot, ami viszont hatalmas feszültséget okozna a londoni és New York-i befektetésiarany-piacokon, ahol az egész “aranyár” megállapítása szintetikus és töredékesen fedezett, készpénzzel kiegyenlített, nem allokált “aranyon” és aranyár-“derivatívákon” alapul.
– Mit jelent ez a rubel számára?
– Az Orosz Nemzeti Bank stabilizálta és megerősítette a rubelt a rubel és az arany összekapcsolásával, a rögzített legalacsonyabb árral, ami a RUB/USD árfolyam alatt van. A földgázexport rubelben történő elszámolásának követelése (és esetleg az olaj és más nyersanyagok esetében is) szintén stabilizáló és támogató hatású lesz.
Ha a nemzetközi kereskedelmi rendszer többsége elkezdi elfogadni ezeket az árufizetési megállapodásokat, az az orosz rubelt jelentős globális valutává teheti. Ugyanakkor, ha Oroszország bármilyen lépést tesz afelé, hogy elfogadja az aranyat az olajkifizetésekhez, azzal több nemzetközi arany fog az orosz tartalékokba áramolni, ami szintén erősítené az Orosz Központi Bank mérlegét, és ezzel együtt a rubelt is.
A rubel hivatalos aranyszabványáról beszélni talán még korai, de az orosz jegybanknak fontolóra kell vennie az aranyfedezetű rubel bevezetését.
– Mit jelent ez más valuták számára?
– A globális monetáris környezet gyorsan változik, és a központi bankok világszerte nyilvánvalóan felfigyelnek erre.
A nyugati szankciók, mint például Oroszország devizatartalékainak befagyasztása, az, hogy megpróbálták szankcionálni az orosz aranyat, nyilvánvalóvá tették, hogy a külföldön tartott devizatartalékok tulajdonjogát nem biztos, hogy tiszteletben tartják,
és hasonlóképpen, hogy a külföldi központi bankok páncéltermekben, például a Bank of Englandnél és a New York-i Fednél tartott aranyat nem lehet elkobozni. Más nem nyugati kormányok és központi bankok ezért élénk érdeklődést fognak tanúsítani az iránt, hogy Oroszország a rubelt aranyhoz kösse, és a nyersanyagexport-kifizetéseket a rubelhez kapcsolja. Más szóval,
ha Oroszország elkezdi elfogadni az aranyat az olajszállításért, akkor más országok is szükségét érezhetik, hogy kövessék a példáját.
Nézzük meg, hogy az USA-n kívül kik a világ legnagyobb olaj- és földgáztermelői – Irán, Kína, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Katar. Nyilvánvaló, hogy a BRICS-országok és az eurázsiai országok is nagyon szorosan követik az eseményeket.
Ha az USA-dollár hanyatlása közeleg, akkor ezek az országok mind azt akarják majd, hogy valutájuk egy új, többoldalú monetáris rend kedvezményezettje legyen.
– Mit jelent ez az amerikai dollár számára?
– 1971 óta az amerikai dollár globális tartalék státuszát az olaj támasztja alá, és a petrodollár-korszakot csak az tette lehetővé, hogy a világ továbbra is az amerikai dollárt használja az olajkereskedelemre, és hogy az USA képes volt meggátolni az amerikai dollár összes versenytársának előretörését. De amit most látunk,
az úgy néz ki, mintha ennek az 50 éves rendszernek a vége lenne, és egy új, arany- és nyersanyagalapú, többoldalú monetáris rendszer van születőben. Oroszország devizatartalékainak befagyasztása volt a kiváltó ok. A világ hatalmas nyersanyagtermelő országai, mint Kína és az olajexportáló országok most úgy érezhetik, hogy itt az ideje áttérni egy új, igazságosabb monetáris rendszerre. Ez nem meglepetés, évek óta tárgyalnak erről.
Bár még túl korai lenne megmondani, milyen hatással lesz ez az amerikai dollárra, az biztos, hogy gyengébben és kisebb befolyással fog kijönni ebből az időszakból, mint korábban.
– Mik a következmények?
– Az Orosz Nemzeti Bank azon lépése, hogy a rubelt az aranyhoz kapcsolja, és a nyersanyag elszámolást a rubelhez kapcsolja, az
olyan paradigmaváltás, amelyet a nyugati média még nem igazán fogott fel.
Ahogy a dominók szépen lassan eldőlnek, ezek az események különböző eseményeket indíthatnak el majd. Növekedni fog a kereslet a fizikai arany iránt. Robbanás lesz a befektetési-arany piacokon. Az arany árának felértékelődése következik be. A piacok elfordulnak az amerikai dollártól. A nyugati országok kivételével mindenhol a világon az USA-dollártól eltérő pénznemben folytatott kétoldalú áruforgalom növekedése várható.
Forrás:
Comments