top of page

Vukics Ferenc válogatása a nemzetközi sajtóból (39)












Andrew Korybko:

Így adhat az USA-nak sok előnyt az EU-val szemben a gázvezetékek birtoklása és a lefoglalt orosz vagyon


Az USA ellenőrzése a transz-ukrán és az Északi Áramlat vezetékek felett arra ösztönözheti az EU-t, hogy engedményeket tegyen a kereskedelmi háborújukban, míg bármilyen lefoglalt orosz vagyon, amelyet az USA jogszerűen szerez Moszkvától, arra szolgálhat, hogy ezzel összefüggésben igazolja a blokkra gyakorolt nyomás fokozását.


A Reuters a hónap elején arról számolt be, hogy

Trump Ukrajnával kötött erőforrás-megállapodásának legújabb változata tartalmaz egy „húsvéti tojást”, amely az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Pénzügyi Társaságának ellenőrzést biztosít az Oroszország és az EU közötti nemzetközi gázvezeték felett.

Ez a Reuters egy másik jelentését váltotta ki, amely szerint

a francia és német cégek nyitottak arra a lehetőségre, hogy az importot ezen az útvonalon keresztül folytassák.

Ezek a jelentések együttesen azt sugallják, hogy az USA ellenőrizni akarja az orosz gázvezeték Európába irányuló exportját.


A hármas indoklás, hogy ezt tegye, hogy további befolyást szerezzen az EU-val szemben a kereskedelmi háborújuk közepette, fellendíti a küszködő gazdaságát, ha egyezség születik, hogy stabilabb piacot jelentsen az amerikai export számára, és

ösztönözze Oroszországot a tűzszünetre való beleegyezésre azáltal, hogy helyreállítja az elvesztett bevételek egy részét. 

E cél érdekében

az USA megpróbálhatja megszerezni az ellenőrzést a négy Északi Áramlat vezeték felett is, amelynek forgatókönyvét itt és itt elemeztük .

Míg a Kijev tulajdonában lévő ukrán vezeték feletti ellenőrzést Trump Ukrajnával kötött erőforrás-megállapodásán keresztül lehetne megszerezni, amihez esetleg arra kellene kényszeríteni Zelenszkijt, hogy alakítson nemzeti egységkormányt, ha magától nem egyezik bele ebbe, az orosz tulajdonban lévő Nord Stream-ek esetében más eszközöket kellene alkalmazni. Elméletileg az amerikai joghatóság alá tartozó, lefoglalt orosz vagyonból származó, becslések szerint 5 milliárd dolláros összeg visszaadása nem lenne elegendő annak a közel 20 milliárd dollárnak a pótlására, amelybe az Északi Áramlat 1 és 2 összesen került.


A további 15 milliárd dollárt (vagy még többet, ha Oroszország ezt követeli, és az USA beleegyezik) úgy lehetne megszerezni, hogy nyomást gyakorolunk az EU-ra, hogy adja ki a joghatósága alá tartozó, lefoglalt orosz vagyontárgyakat. 


Ha az EU ezt elutasítja, akkor Oroszország és az Egyesült Államok kreatív pénzügyi megállapodásban állapodhatnának meg, amelynek értelmében

Oroszország átruházza az összeg jogi tulajdonjogát az Egyesült Államokra, az Egyesült Államok ugyanezt az összeget átutalja Oroszországnak, majd Trump az EU joghatósága alá tartozó, újonnan amerikai tulajdonba került 15 milliárd dolláros vagyont az EU kereskedelmi háborújában fegyverként használja fel.

Ezt a képletet arra is felhasználhatnák, hogy megkönnyítsék Oroszországnak Boeing repülőgépek vásárlását. A Bloomberg nemrég azt állította, hogy Oroszország a lefoglalt eszközök egy részéből kívánja megvásárolni. A végsőkig kiélezve, a Nyugat által Oroszországtól lefoglalt 300 milliárd dollár értékű becsült teljes vagyontárgyakat ilyen eszközökkel lehetne az Egyesült Államokba átutalni egy sor iparágban történő nagyszabású vásárlásra, ami megszilárdítaná a stratégiai gazdasági partnerséget, amelyet a konfliktus utáni korszakban szeretnének kialakítani.


Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára nemrégiben azt mondta, hogy

„Oroszországot arra ösztönzik, hogy véget vessen ennek a háborúnak, és ez talán az Egyesült Államokkal való gazdasági partnerség lehet”, 

így ez lehet az eszköz ehhez a célhoz. Oroszország is nélkülözte ezeket az eszközöket, és nem várja el, hogy teljes egészében visszaadják őket, sőt, talán egyáltalán nem is várja el, az ellenkezőjét hangoztató hivatalos retorika ellenére, ezért ez lenne a kölcsönösen legelőnyösebb felhasználásuk a kialakulóban lévő orosz-amerikai „új enyhülés” összefüggésében.


Az ebben az elemzésben javasolt kreatív energiadiplomáciai és pénzügyi megállapodások sok befolyást biztosítanának az USA számára az EU-val szemben. Ennek megfelelően az orosz vezetékes gázimport nagy része feletti ellenőrzés lehetővé tenné, hogy az EU-t engedményekre ösztönözzék a kereskedelmi háborújukban, míg bármilyen lefoglalt orosz vagyontárgy, amelyet az USA jogszerűen szerez meg Moszkvától, arra szolgálhatna, hogy ebben az összefüggésben igazolja a blokkra gyakorolt nyomás fokozását. A Trump-adminisztrációnak ezért komolyan fontolóra kellene vennie ezt.



1 Comment


Kritikus
Apr 20

Az USÁ--nak sok előny?

Érdekes:

https://kuruc.info/r/4/286890/

"Földet ért vasárnap Kazahsztánban a Szojuz MS-26 orosz űrhajó utaskabinja két orosz és egy amerikai űrhajóssal, akik hét hónapon át végeztek kísérleteket a Nemzetközi Űrállomáson (ISS)."

Hol van az Apollo? Ápolják?


Forrás: https://kuruc.info/r/4/286890/

Pedig MTI hír.

Like
legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
Blogos rovatok
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page