Washington Post: A frontvonal ukrán gyalogsági egységei akut létszámhiányról számolnak be
Vukics Ferenc cikkismertetője
Az ukrán hadsereg kritikus gyalogoshiánnyal küzd, ami kimerültséghez és a morál csökkenéséhez vezet a frontvonalon, mondták a terepen lévő katonai személyzet tagjai a héten – ez egy veszélyes új dinamika Kijev számára közel két éve az Oroszországgal vívott, véres háborúban.
Az elmúlt napokban a frontvonal mentén készült interjúkban csaknem egy tucat katona és parancsnok mondta a The Washington Postnak, hogy a személyzeti hiány a legkritikusabb problémájuk, mivel Oroszország visszaszerezte a támadó kezdeményezést a csatatéren, és fokozza támadásait.
Egy Kelet-Ukrajnában harcoló gépesített dandár egyik zászlóaljparancsnoka elmondta, hogy egységének jelenleg kevesebb mint 40 gyalogos katonája van – a frontvonal lövészárkaiban állomásozó katonák, akik feltartóztatják az orosz támadásokat. Egy teljesen felszerelt zászlóaljnak több mint 200 katonája lenne – mondta a parancsnok.
Egy másik dandár egy másik gyalogos zászlóaljának parancsnoka azt mondta, hogy az ő egysége is hasonlóan megfogyatkozott.
A megkérdezett katonák névtelenséget kértek, mivel nem volt felhatalmazásuk arra, hogy nyilvánosan beszéljenek, és megjegyzéseikért megtorlásra számíthatnak.
Az akut csapathiányról szóló jelentések akkor érkeznek, amikor Volodimir Zelenszkij elnök arra készül, hogy leváltja katonai főnökét, Valerij Zaluzsnyij tábornokot, és az egyik fő nézeteltérés abban van, hogy hány új katonát kell mozgósítania Ukrajnának.
[Zelenszkijnek a tábornok kirúgására tett lépése miatt Ukrajna csak találgatni tud, ki lesz a háború parancsnoka.]
Az ukrán elnöki hivatal nem kívánt nyilatkozni, a kérdéseket a védelmi minisztériumhoz irányította, amely viszont az ukrán hadsereg vezérkarához. A vezérkar nem válaszolt a kommentárkérésre.
Két, az ügyet ismerő személy szerint Zaluzsnij azt mondta Zelenszkijnek, hogy Ukrajnának közel 500 000 új katonára van szüksége, de az elnök ezt a számot magánbeszélgetésben és a nyilvánosság előtt is visszautasította. Zelenszkij azt mondta, hogy több indoklást szeretne az ukrán katonai vezetéstől arra vonatkozóan, hogy miért van szükség ennyi sorkatonára, és aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy Kijev hogyan fizetné ki őket.
A nyugati partnerektől kapott pénzügyi támogatás nem használható fel a katonák fizetésére, és Ukrajna költségvetése már így is feszült, mivel a Biden elnök által javasolt 60 milliárd dolláros segélycsomag a kongresszusban elakadt. Az Európai Unió a múlt héten nagyjából 54 milliárd dolláros segélyt hagyott jóvá, miután azt Orbán Viktor magyar miniszterelnök ellenállása miatt hetekig késleltette.
A Kijevben a mozgósításról – és arról, hogy az országnak milyen mértékben kellene fokoznia a mozgósítást – folytatott vita feldühítette a fronton lévő katonákat.
Oleksandr, egy zászlóaljparancsnok elmondta, hogy az egységének századai átlagosan a szükséges létszám 35 százalékát teszik ki.
Egy másik zászlóaljparancsnok egy rohamdandárból azt mondta, hogy ez jellemző a harci feladatokat ellátó egységekre.
Arra a kérdésre, hogy hány új katonát kapott – nem számítva azokat, akik sérülések után tértek vissza –, Oleksandr azt mondta, hogy a zászlóaljához öt embert küldtek az elmúlt öt hónapban. Ő és más parancsnokok szerint az újoncok általában rosszul képzettek, ami dilemmát okoz, hogy küldjenek-e valakit azonnal a harctérre, mert olyan nagy szükség van az erősítésre, még akkor is, ha valószínűleg megsebesül vagy meghal, mert hiányzik a szükséges ismeret.
"Mindennek az alapja az emberhiány" – mondta Oleksandr.
"Hová megyünk? Nem tudom" – tette hozzá. "Nincsenek pozitív kilátások. Egyáltalán nincs. A vége egy csomó halál lesz, egy globális kudarc. És a legvalószínűbb szerintem, hogy a front valahol összeomlik, ahogyan az ellenségnek 2022-ben, Harkiv térségében".
2022 őszén az ukránok kihasználták az orosz frontvonal gyenge pontját, ahol a moszkvai erők létszámhiányban voltak, és egy gyors, egyhetes szeptemberi offenzívában sikerült felszabadítaniuk az északkeleti régió nagy részét. Vlagyimir Putyin orosz elnök a kínos vereségre válaszul mozgósítást jelentett be országában.
Az ukrán parlamentben folyamatban van a mozgósításról szóló törvénytervezet felülvizsgálata, amely 27-ről 25 évre csökkentené a sorkötelezettség alsó korhatárát.
A törvénytervezeten dolgozó törvényhozók és a katonák is elismerték, hogy Kijev nem magyarázta el eléggé a közvéleménynek, miért van szükség több ember frontra küldésére.
Ehelyett az üzenetváltás zavaros volt, Zelenszkij és Zaluzsnyij nyilvánosan ellentmondott egymásnak, és a belharc látszatát keltette.
Augusztusban Zelenszkij kirúgta az összes ukrajnai regionális katonai toborzóiroda vezetőjét, a korrupcióval kapcsolatos aggályokra hivatkozva. De mivel néhány ilyen pozíciót üresen hagytak, a mozgósítás leállt – mondta egy magas rangú katonai tisztviselő. A terepen lévő parancsnokok megerősítették, hogy ősz óta kevés új ember érkezett hozzájuk.
"Közvetlen gondjaink vannak a személyzettel" – mondta Mykyta, egy gyalogsági zászlóalj parancsnokhelyettes. "Mert ez háború, és a gyalogság a védelemben haldoklik".
"Beszélek a barátaimmal, más egységek tisztjeivel is, és azokkal is, akik a gyalogságnál vannak, szinte mindenhol ugyanaz a helyzet" – tette hozzá Mykyta.
A lőszer- és fegyverhiány is problémát jelent. Egy parancsnok, akinek az egységét nemrégiben helyezték át a kelet-ukrajnai front egy új szakaszára, azt mondta, hogy 10 lövedéket kapott két lövegéhez. Zelenszkij elismerte, hogy a tüzérségi lőszerek szállítása lelassult, mivel Európa küzd, hogy elegendő lövedéket állítson elő Ukrajna szükségleteinek kielégítésére, és mivel a segélycsomag továbbra is elakadt Washingtonban.
A személyzeti hiányok dominóhatással járhatnak, mondták a terepen lévő ukrán katonák.
Különösen télen, amikor az időjárási viszonyok nehezek, a gyalogságot körülbelül három nap után ki kell váltani. De mivel az egységeknek nincs elég katonájuk, a bevetések meghosszabbodnak – vagy a hátországba szánt személyzetet frontvonalbeli szolgálatra kényszerítik, annak ellenére, hogy felkészületlenek rá. A túlterheltség miatt mentálisan és fizikailag kimerült katonák néha nem tudják megvédeni állásaikat, így Oroszország – több emberrel és lőszerrel – előrenyomulhat.
"Valakivel helyettesíteni kell őket" – mondta Oleksandr, a zászlóaljparancsnok. "Nincs, aki helyettesítse őket, így tovább ülnek ott, a moráljuk csökken, megbetegszenek vagy megfagynak. Kezdenek kifogyni. Nincs, aki pótolja őket. A front repedezik. A front omladozik. Miért nem tudjuk őket pótolni? Mert nincsenek embereink; senki sem jön a hadseregbe. Miért nem jön senki a hadsereghez? Mert az ország nem mondta meg az embereknek, hogy menjenek a hadseregbe. Az állam elmulasztotta elmagyarázni az embereknek, hogy a hadseregbe kell menniük. Akik tudták, hogy menniük kell, azok már mind elfutottak".
A 41 éves Szerhij, egy szakaszparancsnok, aki Avdijivkában harcol, Oroszország legintenzívebb támadásainak helyszínén, azt mondta, hogy őt és az embereit ritkán váltják le három nap után. Gyakrabban telik el öt nap – vagy akár tíz is.
Dmytro, egy másik zászlóaljparancsnok-helyettes egy másik dandárban, azt mondta, hogy az ő gyalogosai általában két nap pihenőt kapnak öt-tíz nap frontvonalbeli harc után, és mivel a legtöbb katonája 40 év feletti, a fizikai erőnlétük hiánya súlyosbítja a problémákat.
"Érezhető; az emberek erkölcsileg és fizikailag is kimerültek" – mondta Serhiy. "Nagyon nehéz, az időjárási körülmények, az állandó ágyúzás. Ezek nagy hatással vannak az emberi pszichére".
A rotáció hiánya az egész ukrán hadseregben probléma – nem csak a vonalon lévő gyalogságnál. A katonák kaphatnak néhány nap szabadságot, hogy hazamenjenek és meglátogassák a családjukat, de ennél többet ritkán. Azt mondják, hogy még mindig motiváltak az orosz megszállók elleni harcra, de azt is mondják, hogy pihenésre és több emberre van szükségük mellettük.
Zelenszkij arra is kérte a hadsereget és a parlamentet, hogy készítsenek törvényt a közel két éve harcoló katonák leszerelésére. A törvényjavaslaton dolgozó parlamenti képviselők elmondták, hogy egy olyan tervről tárgyalnak, amely a 36 hónapja a fronton szolgáló katonák leszerelését irányozza elő. Ehhez azonban embereket kellene küldeni a helyükre.
"Minden katona arra a fickóra gondol, aki Dnyipróban, Lvivben vagy Kijevben sétálgat" – mondta Mykyta. "Rájuk gondolnak, és ők is szeretnének pihenni. Persze a fejükben megjelenik a gondolat: Néhány srác csak ott sétálgat, de mi itt vagyunk".
Forrás:
Comments