top of page

A Patriots és az AFATDS telepítése lehetővé teszi, hogy az USA irányítsa az ukrán tűzcsapásokat





Vukics Ferenc jegyzete


Olvasóinkat és a nálam érdeklődő biztonságpolitikai szakértőket is még mindig a Patriot rakéták érdeklik a legjobban. A Washington egyoldalúan eltörli a korábbi „vörös vonalakat c. írásomban részletesen taglaltam, hogy a rendszer egyáltalán nem egy csodatevő „ezüstgolyó”. Az az egy üteg, amelyet hosszú huzavona után Ukrajna megkap, a semminél is kevesebb, és az egész ügy kapcsán létrehozott felhajtás valójában csak propagandacélokat szolgál.


Egyrészt a Nyugat lelkiismeretét nyugtatja – lám ma is tettünk valami fontosat Ukrajnáért; másrészt a lövészárkokban és a lakásokban fagyoskodó ukránok napi „reményadagját” biztosítja.


Az ukrán haderő nem képes kilőni azokat az amerikai gyártmányú rakétákat, amelyeket Nyugat-Oroszország felett semmisítettek meg c. cikkemben már azt fejtegettem, hogy Ukrajna már olyan fegyverekkel is támadta Oroszországot (AGM-88 HARM radarelhárító rakéták), amelyek alkalmazására „technológiailag” nem volt képes. Ezért is mondtam, hogy Olekszij Danilov, az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkárának kijelentését komolyabban kellene venni. Danilov egy interjúban kijelentette, hogy Oroszországnak halvány fogalma nincs arról, milyen fegyvereket kap titokban Ukrajna a partnereitől. Danilov hangsúlyozta, hogy jelenleg nem lehet minden nyugati támogatásról beszélni.


"Ennek is eljön majd az ideje. És akkor, ha a partnerországok azt mondják, hogy lehet nyilvánosan beszélni erről a támogatásról, akkor Ukrajna is elmondja. Elmondhatom, hogy az oroszok el sem tudják képzelni, mi vár rájuk a győzelmünk után, amikor meghallják, milyen fegyvereket adnak nekünk a partnereink”.


Arról is beszéltem már többször, hogy Ukrajna valójában mostanra egy zárt katonai tábor és fegyvereket tesztelő hadszíntér szerepét betöltő tényező maradt. A New York Times nemrégiben egy cikket közölt, amelyben azzal dicsekedett, hogy Ukrajnát "fegyverek tesztpályájaként" használják, és az az „üzemmód” hogyan is segíti a "nyugati szövetségeseket" a rendszerek finomhangolásában. A NYT szerint erre a jövőben megvívandó háborúk miatt van szükség, többek között a Pekinggel vívott háborúkhoz.


Miután a Washington Post arról számolt be, hogy a Fehér Ház Patriotokat készül küldeni Ukrajnának, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azzal fenyegetőzött, hogy Oroszország nem fog habozni, hogy bombázza-e az amerikai Patriot-rakétaütegeket, ha azokat Ukrajnába telepítik.


Az olvasók ösztöne nagyon jó, mert a Partriots-saga folytatódik és újabb bizonyítékokat szolgáltat arra, hogy az USA egyre mélyebbre hatol a „nyúl üregébe”.

Tegnapi hír, hogy Oroszország állítólag amerikai biztosítékokat kapott a Patriot rakéták ukrajnai telepítésével kapcsolatban. Mindez azt jelenti, hogy a Moszkva és Washington között mégiscsak van valamiféle „szíriai jellegű” egyeztetés a harctéri események koordinálásával kapcsolatban.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a közelmúltban diplomáciai csatornákon keresztül folytatott tárgyalásokra hivatkozva elmondta, hogy nem amerikai katonák fogják működtetni az Ukrajnába szállítani tervezett Patriot rakétaütegeket.


Lavrov közölte, hogy az amerikai és orosz tisztviselők között folynak egyeztetések, és elmondta, hogy országa biztosítékokat kapott arra vonatkozóan, hogy a Kijevbe küldött Patriotokat nem fogja amerikai személyzet kísérni és működtetni.


"Megkérdeztük az amerikaiakat azokon a csatornákon keresztül, amelyekkel a nagykövetségünk még rendelkezik, hogy a döntés, hogy Patriot rendszereket küldenek [Ukrajnába], azt jelenti-e, hogy amerikai szakemberek is ott lesznek, figyelembe véve e rendszerek működésének összetettségét. Hosszasan taglalták, hogy az amerikaiak nem akarnak és nem is fognak közvetlenül Oroszország ellen harcolni; a Patriot-rendszereket néhány hónapon belül fogják telepíteni, ahogy az ukrán katonák megismerkednek ezzel a technológiával.”


Szerintem ebből az oroszok semmit sem hisznek el. Végig tisztában voltak azzal, hogy a harctéren a fontos fegyverek kezelői olyan külföldi „zsoldosok voltak”, akik nemrégiben még egy NATO ország katonái voltak.

Azzal is tisztában vannak, hogy miután egyre több alkalommal derül fény arra, hogy egyre több brit, lengyel, ausztrál, kanadai esik el az ukrán harctéren, és a pótlásuk egyre nehezebb, a Nyugat technológiai megoldásokkal próbálja elérni az ukrán erők nagyobb hatékonyságát.

Lavrov nemrégiben arra figyelmeztette a Nyugatot, hogy Oroszország minden áron megfogja akadályozni a nyugati fegyverszállításokat.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán arról beszélt, hogy Oroszország új módszereken dolgozik az Ukrajnába irányuló nyugati fegyverszállítások megzavarására, jelezve, hogy Oroszország több ukrán infrastruktúrát fog célba venni.


"Megfigyeltük, hogy Ukrajna egyre több és jobb nyugati fegyvert kap" – mondta Lavrov az Al Jazeera szerint az orosz televíziónak adott interjúban. Elmondta, hogy "vasútvonalak, hidak és alagutak" elleni csapásokat fontolgatnak. Lavrov megjegyzései arra utalnak, hogy Oroszország ezentúl más típusú infrastruktúrát is támadni fog. Az orosz diplomata elmondta, hogy az ukrán energiahálózatra mért csapások már segítettek megzavarni a fegyverellátást, de hozzátette, hogy ennél többet is fognak tenni.

"És az is a meggyőződésem, hogy más terveket is alkalmaznunk kell ezzel kapcsolatban" – mondta. Elég fenyegetően hangzik, és ebben már benne van annak a lehetősége is, hogy az orosz akciók is átlépik Ukrajna határait.

A hónap elején a CNN elsőként számolt be arról, hogy Washington már majdnem véglegesítette a Patriot-elemek szállítására vonatkozó terveket, megjegyezve, hogy az ukrán katonákat az amerikai hadsereg németországi Grafenwoehrben lévő bázisán képeznék ki a rendszerre.


Alig néhány nappal később, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Fehér Házi látogatását követően a Pentagon újabb 1,85 milliárd dolláros halálos segélyt mutatott be Kijev számára, amely egy magányos Patriot-üteg – kilövőállványokból, radarból és egy irányítóállomásból áll –, és lőszereket tartalmaz.


Ez a döntés a huszonnyolcadik katonai csomag volt Ukrajnának, amelyet az Egyesült Államok készleteiből vontak le Oroszország tavaly februári inváziója óta, így a közvetlen segélyek összege alig éri el a 22 milliárd dollárt. Ez az összeg nem tartalmazza a különálló Ukrajna Biztonsági Segítségnyújtási Kezdeményezés keretében elköltött pénzeszközöket, amely a meglévő amerikai fegyverarzenálok helyett a fegyveripartól kíván fegyvereket beszerezni.


Orosz tisztviselők korábban azt mondták, hogy a Kijevbe küldött Patriot rakéták gyorsan jogos célpontokká válnának, Vlagyimir Putyin elnök pedig azt állította, hogy "a Patriot egy meglehetősen régi rendszer", miközben megfogadta, hogy "ellenszert" talál a légvédelmi fenyegetésre.


Míg az amerikai hadsereg kezdetben ragaszkodott ahhoz, hogy a hosszú kiképzési idő és a működtetésükhöz szükséges nagyszámú személyzet miatt nem ad Patriotokat Ukrajnának, a Pentagon a jelek szerint megváltoztatta ezt az álláspontját. Nem világos, hogy mi változott az azóta eltelt hónapok alatt, és a tisztviselők nem adtak pontos időkeretet arra vonatkozóan, hogy a rendszer mikor lesz kész az ukrán erők használatára, csak annyit mondtak, hogy ez "több hónapot" vesz igénybe.


A logisztikával és a kiképzéssel kapcsolatos bonyodalmak továbbra is problémákat okoznak a Patriot telepítése során. Kelley Vlahos, a Quincy Institute munkatársa kifejtette:


„A Patriot kiképzése körülbelül hat hónapig tart. Az amerikai hadseregben a rendszer folyamatos ellenőrzéséhez és irányításához egy több mint 90 katonából álló oktató állományra van szükség, ami érzékelteti, hogy mennyire összetett a rendszer. Minden egyes rendszer költsége körülbelül 1 milliárd dollár, a rakétákat nem számítva.”


A védelmi minisztérium még dolgozik a terveken, hogy miként képezzék ki az ukrán csapatokat a Patriotra – írja a Post, amely megjegyzi, hogy a rakéták 2023 nyaráig nem biztos, hogy eljutnak a harctérre.


A Patriot rakéták várható amerikai szállítása valamelyest erősítheti az ország légvédelmét, de szakértők szerint a harctéri hatás korlátozott lesz.


Ian Williams, a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának rakétavédelmi projektjének munkatársa szerint a Patriot-rakéták "messze nem jelentenek ezüstgolyót" az alacsonyan repülő cirkálórakéták és drónok ellen.


A Patriots legnagyobb értéke a magasan repülő taktikai ballisztikus rakéták elleni védekezés. Árnyalja a képet, hogy Oroszország nem sok ballisztikus rakétát használt az Ukrajna elleni háborújában, de ez megváltozhat, ha megérkeznek az iráni eszközök. A Patriotok nagyon hatékonynak bizonyultak Szaúd-Arábiában a Jemenből kilőtt iráni tervezésű ballisztikus rakéták ellen.


Cirkálórakéták és drónok ellen a Patriotok korlátozott értékkel bírnak, mivel radarrendszerük csak a horizont 120 fokos részét fedi le, szemben a NASAMS 360 fokos lefedettségével.


"Az Ukrajnában tapasztalt környezetben, ahol a fenyegetések több irányból is érkezhetnek, vagy több radarra, vagy több ütegre van szükség" – mondta Williams.


Ha az USA Ukrajnának a nagyobb hatótávolságú PAC-2-t adja, akkor a valószínű célpont a jelenlegi cirkálórakéta- és drónfenyegetés lesz – mondta. A PAC-3-asok azt jelzik majd, hogy a ballisztikus rakéták állnak a középpontban.


Williams szerint az Egyesült Államok által szállított elemek száma először valószínűleg csak egy vagy kettő lesz. A kiképzés időbe telik, és az amerikai erők nem rendelkeznek tartalék rendszerrel. Lehet, hogy Washingtonnak ki kell csalogatnia ezeket az elemeket annak a 17 ország készletéből, amelyik jelenleg rendelkezik ezzel a rendszerrel.


Aztán az a kérdés, hogy hová helyezzék el őket: egy-egy elem egy várost vagy egy erőművet meg tud védeni, de egy nagy területet nem. "El kell dönteni, hogy mit fogunk megvédeni. Fontossági sorrendet kell felállítani. Ez a rendszer nem fogja megvédeni az egész országot" – mondta Williams.


A másik korlátozó tényező a költség: egy Patriot rakéta ára körülbelül 3 millió dollár, ami háromszorosa egy NASAMS rakéta árának.


Pepe Escobar aLet The Patriot Games Begin” c. írásában így értékeli Zelenszkij amerikai látogatását:


„Felesleges rágódni a kijevi bohócnak a Fehér Házban a Crash Test Dummy-nál tett gusztustalan látogatásán… A történelem még évszázadokig nevetni fogja ezt a hollywoodi szappanoperát… Nagy felhajtás után megállapították, hogy a Pentagon nem valami komoly erőt, hanem csak egyetlen Patriot-üteget biztosít Kijevnek – négy vagy nyolc rakétaindítóval, vagy a PAC 2-es vagy a PAC 3-as változatot.”

„Figyelembe véve az ilyen költséges (1 milliárd dollár) és összetett rendszer működtetéséhez szükséges kiterjedt kiképzést, ha 2023 első félévében már a földön lesznek, ez baljósan azt jelenti, hogy a kezelők amerikai, vagy legalábbis NATO zsoldosok lehetnek. Az ezzel járó következmények magától értetődőek. Különösen akkor, ha az orosz védelmi minisztérium már rámutatott, hogy a Patriot jogos célpontnak fog minősülni.

Feltételezve tehát, hogy a fentiek mindegyike a gyakorlatban is megtörténik valamikor 2023-ban, nagy durranás lesz összehasonlítani a Patriot ukrajnai teljesítményét az Arábia földjén dolgozó Patriotokkal – amelyek annyira hatástalanok voltak, hogy az általuk védett objektumokba az iráni és a huszi rakéták olyan rutinszerűen csapódtak be, mint Messi labdái az ellenfél kapujába egy átlagos meccsen. A husziknak mindig is volt egy labdával többjük a szaúdi olajlétesítmények célba eltalálásához. A szaúdi használattal ellentétben Ukrajnában most a Nyugat összes kollektív hírszerző, felderítő és műholdas megfigyelő rendszere a nap 24 órájában riadókészültségben van.

A felbecsülhetetlen Andrej Martjanov már előállt az összes Patriot lényegre törő bontásával. Koncentráljunk néhány érdekes részletre: 'Egyetlen Patriot-üteg kevesebb, mint nulla hatást gyakorol az ukrán harctéren. Ez az üteg a legfontosabb ukrán létesítményeket fedezné le: egy nagyon korlátozott nagyságú területet, olyat, mint egy kisebb katonai bázis. Ennek semmi köze Kijev védelméhez. Ami koncepcionálisan sokkal jelentősebb, az az, hogy a Patriot telepítése alkalmassá teszi a terepet más légvédelmi rendszerekkel, például a NASAMS-szal való együttműködésre. Az IRIS-T és a SAMP-T esetleges átadásával összefüggésben ismét bizonyítja, hogy Ukrajna de facto a NATO többszintű légvédelmi rendszere alá tartozik. A Patriot teljes mértékben integrálva van a NATINADS-ba, a NATO légvédelmi rendszerébe.' – tájékoztat minket Escobar.

Ez azt jelenti, hogy az az egy darab Patriots azért kerül oda, hogy az ukrán légvédelmet, légierőt és tüzérségi tűzkoordinációt teljes egészében összekössék a NATO rendszereivel, ami azt is jelenti, hogy a NATO még egy komoly lépést tett az Oroszország elleni totális háború felé.

Nemrégiben pedig felröppent a hír, hogy az amerikai hadsereg HIMARS tűzvezető rendszereket keres Ukrajnának, Tajvannak és Lettországnak.


A „szakmai hír” csak annyi, hogy az amerikai hadsereg információt kért az M142-es nagy mozgékonyságú tüzérségi rakétarendszerek (HIMARS) tűzvezető rendszereiről a partnerországoktól, Ukrajna, Tajvan és Lettország számára. Az amerikai hadsereg szerződéskötési parancsnoksága a múlt hónapban "forráskeresési" értesítést adott ki az IFATDS (International Field Artillery Tactical Data System) számára. Az IFATDS az Advanced Field Artillery Tactical Data System (AFATDS) nemzetközi exportváltozata, amely 1995 óta áll szolgálatban az amerikai hadseregnél és a tengerészgyalogságnál.

És itt a lényeg: a szoftver várhatóan javítja a HIMARS pontosságát, növeli a hatékonyságot.

"Az AFATDS teljesen automatizált támogatást nyújt a tüzek és hatások, például aknavetők, tábori tüzérségi ágyúk, rakéták, a közeli légi támogatás, támadó repülők és a haditengerészeti felszíni tűztámogató rendszerek tervezéséhez, koordinálásához, irányításához és végrehajtásához" – áll az amerikai hadsereg közleményében.


"Az AFATDS több mint 80 különböző harcászati rendszerrel működik együtt és integrálódik, beleértve a haditengerészet és a légierő parancsnoki és irányító fegyverrendszereit, valamint a német, francia, török és olasz tűzvezető rendszereket".


Vagyis mindennel, amit eddig Ukrajna megkapott és ezután kapni fog.

Az USA „gondoskodik arról”, hogy ezeket az eszközöket ezután „hatékonyan” lehessen használni.

A hadsereg szerződéskötési parancsnoksága 89 IFATDS szoftvert és hardvert kért: 18-at Ukrajna, 55-öt Lettország és 16-ot Tajvan számára. A parancsnokság tisztázta, hogy nem ajánlatokat kér, hanem csupán a rendszer és a kapcsolódó komponensek és szolgáltatások potenciális szállítóit azonosítja. Az Egyesült Államok idén több mint egy tucat HIMARS-t szállított Ukrajnának, míg Tajvan 2027-ben várja az első szállítást. Lettország szintén legfeljebb hat HIMARS megvásárlását tervezi.

Ezek alapján az a gyanúm támadt, hogy az ukrán csapások koordinálása valószínűleg lett területről fog majd zajlani.

Escobar így folytatja:


„Putyin elnök alig tudta visszafogni örömét, amikor a hét elején a Kremlnek nyilatkozott: 'A Patriot rendszer nem olyan hatékony, mint a mi S-300-asaink (...) Mindig lesz ellenintézkedés". Aztán ott van a "miért pont most?' kínzó kérdése. A 'vészhelyzeti' – mondhatni – Patriot-szállítás valódi indítéka a már a helyszínen lévő amerikai/NATO-rendszerekkel kapcsolatos komoly problémákhoz köthető. A HAWK siralmasan alkalmatlan a modern cirkálórakéták elfogására. Az IRIS-T meglehetősen nyers – és non-stop németországi javítócsapatok felügyeletére szorul. A NASAMS szintén rakétaelhárítási problémákkal küzd. Összefoglalva: A 'nem megfelelő' jelző még túlértékelt minősítés is lehet. Mindez a szovjet korabeli komplexumok – valamint az azokat ellátó légvédelmi irányított rakéták – kimerülésével egyidejűleg történik. A másik kulcskérdés, hogy ki fogja fizetni ezt a PR-műveletet. A Patriot indítórakéták jelenlegi módosított változata nagyjából 10 millió dollárba kerül. Egyetlen rakéta ára 4 millió dollár. Oroszország már most is de facto zsebpénzt költ a drónokra – és még többet fog költeni. Egy 4 millió dolláros rakétát kilőni egy legfeljebb 50 000 dollárt érő drónra még viccnek sem nevezhető."


Az ukránok szerint Kijev felett lelőttek minden orosz rakétát. A főváros polgármestere közölte, hogy a légvédelem teljes sikert aratott, lelőtte mind a 16 orosz rakétát. Ugyanakkor a katonai közigazgatás tájékoztatója szerint Kijevben több robbanás történt, amelyekben lakóházak és ipari létesítmények szenvedtek károkat. A tájékoztató szerint a sebesüléseket és az épületkárokat a légvédelem által lelőtt orosz rakéták lezuhanó maradványai okozták. Andrij Juszov, a Védelmi Minisztérium hírszerzési főosztályának sajtószóvivője egy televíziós műsorban azt állította, hogy a csütörtöki támadás azt mutatja, hogy kifogyóban vannak az orosz rakéták.


Juszov az ukrán televízió non-stop háborús adásának nyilatkozva elmondta: „észrevehető a rakétacsapások közötti időközök növekedésének dinamikája, valamint a kilőtt rakéták számának csökkenése az energiainfrastruktúrát ért első tömeges csapásokhoz képest”. Valójában az orosz hadsereg rakétapotenciálja csökken, nem tudják tartani az intenzitást sem a rendszeresség, sem a mennyiség tekintetében. Eközben az ukrán fegyveres erők főparancsnoka és az Elnöki Hivatal vezetőjének tanácsadója egymásnak ellentmondó adatokat közölt a csütörtöki támadással kapcsolatban. Mihajlo Podoljak, az Elnöki Hivatal vezetőjének tanácsadója azt közölte, hogy csütörtök reggeli hatalmas támadás során az orosz csapatok több mint 120 rakétát lőttek ki Ukrajna irányába. Valerij Zaluzsnij tábornok, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka a Facebook-oldalán azt közölte, hogy az orosz agresszorok légi és tengeri bázisú cirkáló rakétákat, valamint S-300 irányítható légvédelmi rakétákat lőttek ki csütörtök reggel Ukrajna energetikai infrastruktúra-létesítményeire, de az ukrán légvédelmi erők 54 rakétát megsemmisítettek a 69-ből.


Az orosz védelmi minisztérium közben azzal dicsekedett, hogy soha nem fognak kifogyni a Kalibr cirkálórakétákból. A minisztérium hivatalos Telegram-csatornáján egy grafikát tett közzé, amelyen egy azonosítatlan hajóról kilőtt cirkálórakéta látható, a szöveg szerint: "A Kalibr [cirkálórakéták] soha nem fognak kifogyni".


A Kalibr cirkálórakéták, amelyeket először 1994-ben vezettek be, Oroszország egyik elsődleges nagy hatótávolságú fegyvere. Az ukrán katonai és infrastrukturális célpontok ellen vetették be őket a február óta tartó orosz invázió során. Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó kezdetben azt mondta, hogy Oroszország csütörtökön több mint 120 rakétát lőtt ki ukrán célpontokra, ami az invázió kezdete óta az egyik legnagyobb támadást jelentette volna.


Az Escobar-cikk alatt az alábbi megjegyzéseket találtam:


RC Fokker : A 80-as években katonai fegyverrendszerek ellen repültem légi célpontokkal. Brit, amerikai, francia, orosz (szovjet) és olasz rendszerek ellen repültem. Az első dolog, amit megtanultam az iparágról, az az volt, hogy a rendszerek állítólagos képességeivel kapcsolatban sokféle baromság terjed. A teljesítményre vonatkozó állítások közül sok egyszerűen csak egy felháborító hazugság volt.”


Levan Gudadze: „Ha jól emlékszem, a Patriot légvédelmi rendszer rendkívül siralmasnak bizonyult Irakban és még rosszabbnak Szaúd-Arábiában. És ha ez így van, akkor ennek a légvédelmi rendszernek az egy ütegének a telepítése Ukrajnában tényleg keveset fog változtatni, különösen olyan körülmények között, amikor Zelenszkij náci rezsimje sokkal kifinomultabb szovjet gyártmányú Sz-300-as rendszerekkel van felfegyverezve. Erről beszéltem a csatornámon, itt is megosztom a véleményemet, miért ne.”


Egykori hazai légvédelem


Hogy a kedves olvasók könnyebben megértsék a mennyiségeket, hozzunk fel hazai példát. Budapest védelmére 1977-ben szervezték meg a 11. „Duna” légvédelmi rakétadandárt, amely ekkor világszínvonalú felszereléssel rendelkezett. A dandár 6 közepes (Szentendre – Urak asztala, Pilisszentkereszt, Zsámbék, Etyek, Ócsa, Fót) és 5 kis hatótávolságú (Úny, Biatorbágy, Szigethalom, Gyál, Kerepes) légvédelmi rakétaosztályból állt. Ez a bázisok fénykorában 35 üteget jelentettek. Érd-Parkvárosban volt még a 11. Légvédelmi Dandár központja, innen irányították Budapest légvédelmét. Az egész ország légvédelmét csaknem hatvan bázislaktanya adta és a Villányi úti “Sziklából” irányították. Ezek bázisait a kilencvenes években szinte kivétel nélkül megszüntették, mára elhagyatottan állnak.



Az USA a Patriotokkal tehát nem menti meg Ukrajnát, hanem telepíti az ukrán aknavetők, tábori tüzérségi ágyúk, rakéták, a közeli légi támogatás, támadó repülők és a haditengerészeti felszíni tűztámogató rendszerek tervezéséhez, koordinálásához, irányításához és végrehajtásához szükséges eszközöket, és biztosítja a később érkező amerikai, német, francia, török és olasz tűzvezető rendszerek hatékonyságát!

Nem annyira megmentése ez Ukrajnának, mint inkább az elfoglalása.

417 megtekintés
legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page